Szklane, silikonowe, gumowe – jak powstały chińskie bańki, co mają do zaoferowania oraz kiedy warto po nie sięgnąć, a kiedy należy na nie uważać?

masaż bańską chińską
Bańki chińskie silikonowe, szklane oraz gumowe są bezpieczne, ale przed ich zastosowaniem należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania | fot.: stock.adobe.com

Zabiegi z użyciem chińskich baniek kojarzone są zwykle z przeziębieniem, tym czasem wykonywane są również w celach upiększających czy relaksacyjnych. Co więcej, zabieg można wykonać samodzielnie w domu, jak i korzystając z bogatej oferty gabinetów masażu, SPA czy kosmetyczek. Przed samodzielnym układaniem baniek, warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat, szczególnie w zakresie przeciwwskazań do ich stosowania. 

Masaż bańką chińską – działanie antycellulitowe i wiele innych

Cellulit to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Powstaje niezależnie od wagi czy typu sylwetki, ponieważ widoczny jest również u osób szczupłych. Powstaje głównie na udach, pośladkach i brzuchu, uwidaczniając się jako nieestetyczne pofałdowania i nierówności. Można z nim skutecznie walczyć stosując proste domowe metody. Oprócz diety i aktywności fizycznej pomocne okazują się właśnie bańki chińskie. Zabieg bazujący na zasysaniu skóry jest odpowiedni w celu usuwania pomarańczowej skórki. Masując problematyczne miejsca stymulujemy krążenie krwi, poprawiamy jej koloryt, ujędrniamy skórę i redukujemy widoczność cellulitu. Bańki chińskie wykorzystywane są nie tylko do masażu antycellulitowego. Ich cenne właściwości znane są od wieków i chętnie stosowane w leczeniu wielu schorzeń. Ciekawą ich odmianą są bańki chińskie ogniowe, których stawianie wymaga dużego profesjonalizmu i ostrożności. Szklane bańki chińskie zwykle stawiane są na plecach, po wcześniejszym podpaleniu przy pomocy płonącego patyczka. Dzięki temu bańki zasysają skórę, usuwając za pomocą ciepła chorobę. Bańki ogniowe znajdują szczególne zastosowanie w leczeniu przeziębień. Alternatywą dla nich mogą być bańki próżniowe, gumowe które podobnie jak ogniowe zasysają skórę, ale bez udziału ognia. Stosowane są do masażu ciała, po zassaniu skóry należy je odpowiedni przesuwać po ciele. Masaż powinien być wykonywany na dużych częściach ciała. 

Warto przeczytać!  Oksybrazja - delikatne oczyszczanie tlenem

Bańki chińskie – przeciwwskazania do stosowania

Bańki chińskie silikonowe, szklane oraz gumowe są bezpieczne, ale przed ich zastosowaniem należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zarówno do ich stawiania, jak i do masażu. Podstawowym przeciwwskazaniem medycznym są choroby nowotworowe, a także ciąż i okres karmienia piersią. Z zabiegu nie mogą korzystać także osoby zmagające się z chorobami serca czy chorujące na padaczkę i stwardnienie rozsiane. Jeśli chodzi o przeciwwskazania przy masażu ujędrniającym jest ich mniej, ale również należy je wykluczyć. Masaż bańką chińską nie jest odpowiedni dla osób zmagających się ze stanem zapalnym skóry, tendencją do pękających naczynek lub żylakami.

Podsumowując, bańki szklane czy gumowe niosą ze sobą wiele korzyści, jednak bezwzględnie należy sprawdzić, w jaki sposób można je stosować. Gumowe znajdują zastosowanie w celach kosmetycznych- wpływają na kondycję skóry, redukują cellulit. Natomiast szklane poprawiają odporność, wspomagają leczenie stanów chorobowych układu oddechowego i dolegliwości bólowe.

Warto przeczytać!  Najczęstsze choroby paznokci i jak je rozpoznać

IIM