Najlepsze trasy na narty biegowe w Polsce

narty biegowe
Narciarstwo biegowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, że zwiększa się również infrastruktura, przeznaczona dla wielbicieli tego rodzaju rozrywki | fot.: stock.adobe.com

Narty biegowe to współcześnie jedna z najbardziej atrakcyjnych form zimowej aktywności. Aby zacząć przygodę z tym sportem, nie trzeba ćwiczyć karkołomnych zjazdów ani inwestować w drogi sprzęt. Narciarstwo biegowe stanowi świetną alternatywę dla codziennego treningu, angażując wszystkie grupy mięśni, poprawiając kondycję i nastrój. Co więcej, biegać można w zasadzie wszędzie, choć zdecydowanie lepiej robić to na specjalnie do tego celu przygotowanych trasach. Sprawdź, gdzie można wybrać się na narty biegowe i spróbuj poczuć klimat prawdziwej zimowej przygody.

Bieg Piastów na Alasce

Jakuszyce to prawdziwa stolica narciarstwa biegowego. Dla sportowców przygotowano tutaj aż 100 km tras o różnym stopniu trudności. Nic dziwnego, że rozrywkę adekwatną do posiadanych umiejętności znajdą tu zarówno amatorzy, jak i zaawansowani pasjonaci narciarstwa biegowego. Dzięki dobrej infrastrukturze na miejscu można wypożyczyć sprzęt, wysłuchać rad instruktorów i złapać bakcyla zimowego szaleństwa. W polskiej Alasce, bo tak nazywane są Jakuszyce, odbywa się również tzw. Bieg Piastów. To najstarsza, a zarazem największa impreza dla wszystkich tych, którzy interesują się narciarstwem biegowym. W wyścigu co roku bierze udział kilka tysięcy osób w różnym wieku i to nie tylko z Polski, ale również i spoza granic kraju.

Warto przeczytać!  Pływanie dla dorosłych - dlaczego warto pływać?

Narciarstwo biegowe wokół zimowej stolicy Polski

W Tatry wyjeżdżają w sezonie zimowym Polacy z całego kraju. Zdobywanie szczytów, spacery urokliwymi dolinami, zwiedzanie miejscowych zabytków czy po prostu podziwianie monumentalnych widoków – to kochają niemalże wszyscy rodacy. Z pewnością coś dla siebie znajdą również wielbiciele nart biegowych. By spróbować swoich umiejętności, najlepiej udać się do Kościeliska. Przygotowano tutaj dwie trasy, zataczające pętle o długości 5 i 10 km. To wyjątkowe miejsce zarówno dla amatorów, jak i zawodowców – niezależnie od wieku i umiejętności. A wszystko to z widokiem na majestatyczny Giewont, przykryty warstwą śniegu. Sezon trwa tutaj przez całą zimę. W połowie grudnia rozpoczyna go Puchar Kościeliska. W lutym natomiast zakochani mogą wziąć udział w Walentynkowym Biegu Narciarskim Parami. Emocje gwarantowane!

Warto przeczytać!  Co należy wiedzieć o Urban Exploration?

Gdy zima nie dopisuje, a śniegu próżno szukać nawet w górach, warto wybrać się do Białki Tatrzańskiej. Tutejsze trasy nie imponują długością, ale nadrabiają widokami. Co więcej, są one naśnieżane, co daje gwarancję dobrych warunków. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z nowoczesnych basenów termalnych i innych atrakcji zimowego kurortu.

W góry i na… Mazury!

Zwolennicy narciarstwa biegowego z pewnością odnajdą się również doskonale na Mazurach. Wzgórza Dylewskie stanowią świetną alternatywę dla wysokich gór południowej Polski. Na sportowców czeka tutaj kilka tras, z których najkrótsze liczą 4, najdłuższe zaś 10 km. Płaski teren i łatwe odcinki urozmaicane są przez piękno natury, która prezentuje pełnię swojego uroku w zimowej scenerii jednego z najpiękniejszych regionów kraju. Profesjonalnie przygotowane trasy czekają tylko na narciarzy biegowych, którzy zdecydują się tutaj właśnie oddać sportowej pasji.

Warto przeczytać!  Zamki i pałace na terenie Polski, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy

Narciarstwo biegowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, że zwiększa się również infrastruktura, przeznaczona dla wielbicieli tego rodzaju rozrywki. Można prognozować, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój ośrodków, a nowe trasy dla narciarzy biegowych powstawać będą wszędzie tam, gdzie będzie istniało zapotrzebowanie na tego typu rozrywki w okresie zimowych aktywności.

MWA