Najlepsze trasy na narty biegowe w Polsce

narty biegowe
Narciarstwo biegowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, że zwiększa się również infrastruktura, przeznaczona dla wielbicieli tego rodzaju rozrywki | fot.: stock.adobe.com

Narty biegowe to współcześnie jedna z najbardziej atrakcyjnych form zimowej aktywności. Aby zacząć przygodę z tym sportem, nie trzeba ćwiczyć karkołomnych zjazdów ani inwestować w drogi sprzęt. Narciarstwo biegowe stanowi świetną alternatywę dla codziennego treningu, angażując wszystkie grupy mięśni, poprawiając kondycję i nastrój. Co więcej, biegać można w zasadzie wszędzie, choć zdecydowanie lepiej robić to na specjalnie do tego celu przygotowanych trasach. Sprawdź, gdzie można wybrać się na narty biegowe i spróbuj poczuć klimat prawdziwej zimowej przygody.

Bieg Piastów na Alasce

Jakuszyce to prawdziwa stolica narciarstwa biegowego. Dla sportowców przygotowano tutaj aż 100 km tras o różnym stopniu trudności. Nic dziwnego, że rozrywkę adekwatną do posiadanych umiejętności znajdą tu zarówno amatorzy, jak i zaawansowani pasjonaci narciarstwa biegowego. Dzięki dobrej infrastrukturze na miejscu można wypożyczyć sprzęt, wysłuchać rad instruktorów i złapać bakcyla zimowego szaleństwa. W polskiej Alasce, bo tak nazywane są Jakuszyce, odbywa się również tzw. Bieg Piastów. To najstarsza, a zarazem największa impreza dla wszystkich tych, którzy interesują się narciarstwem biegowym. W wyścigu co roku bierze udział kilka tysięcy osób w różnym wieku i to nie tylko z Polski, ale również i spoza granic kraju.

Warto przeczytać!  Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

Narciarstwo biegowe wokół zimowej stolicy Polski

W Tatry wyjeżdżają w sezonie zimowym Polacy z całego kraju. Zdobywanie szczytów, spacery urokliwymi dolinami, zwiedzanie miejscowych zabytków czy po prostu podziwianie monumentalnych widoków – to kochają niemalże wszyscy rodacy. Z pewnością coś dla siebie znajdą również wielbiciele nart biegowych. By spróbować swoich umiejętności, najlepiej udać się do Kościeliska. Przygotowano tutaj dwie trasy, zataczające pętle o długości 5 i 10 km. To wyjątkowe miejsce zarówno dla amatorów, jak i zawodowców – niezależnie od wieku i umiejętności. A wszystko to z widokiem na majestatyczny Giewont, przykryty warstwą śniegu. Sezon trwa tutaj przez całą zimę. W połowie grudnia rozpoczyna go Puchar Kościeliska. W lutym natomiast zakochani mogą wziąć udział w Walentynkowym Biegu Narciarskim Parami. Emocje gwarantowane!

Warto przeczytać!  Yves Saint Laurent La Nuit de l'Homme: mroczna elegancja i zmysłowość

Gdy zima nie dopisuje, a śniegu próżno szukać nawet w górach, warto wybrać się do Białki Tatrzańskiej. Tutejsze trasy nie imponują długością, ale nadrabiają widokami. Co więcej, są one naśnieżane, co daje gwarancję dobrych warunków. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z nowoczesnych basenów termalnych i innych atrakcji zimowego kurortu.

W góry i na… Mazury!

Zwolennicy narciarstwa biegowego z pewnością odnajdą się również doskonale na Mazurach. Wzgórza Dylewskie stanowią świetną alternatywę dla wysokich gór południowej Polski. Na sportowców czeka tutaj kilka tras, z których najkrótsze liczą 4, najdłuższe zaś 10 km. Płaski teren i łatwe odcinki urozmaicane są przez piękno natury, która prezentuje pełnię swojego uroku w zimowej scenerii jednego z najpiękniejszych regionów kraju. Profesjonalnie przygotowane trasy czekają tylko na narciarzy biegowych, którzy zdecydują się tutaj właśnie oddać sportowej pasji.

Warto przeczytać!  Gdzie na trekking w Azji?

Narciarstwo biegowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, że zwiększa się również infrastruktura, przeznaczona dla wielbicieli tego rodzaju rozrywki. Można prognozować, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój ośrodków, a nowe trasy dla narciarzy biegowych powstawać będą wszędzie tam, gdzie będzie istniało zapotrzebowanie na tego typu rozrywki w okresie zimowych aktywności.

MWA