Gdzie na biegówki?

Jakuszyce
Jakuszyce. Znany wszystkim ośrodek w Sudetach. Największy w Polsce, oferujący ponad 100 km przygotowanych tras | fot.: stock.adobe.com

Choć rekreacyjne uprawiane narciarstwa biegowego nie jest w Polsce tak powszechne jak w krajach skandynawskich czy choćby sąsiadującej z nami Słowacji, to ma spore grono zwolenników, które systematycznie rośnie. Osoby, które latem biegają czy uprawiają nordic walking, szukają zimowej alternatywy dla swoich pasji. Taką bez wątpienia są biegówki.

Zalet uprawiania narciarstwa biegowego jest mnóstwo. Lepsza wydolność, siła i koordynacja to tylko niektóre z nich. Trzeba też dodać, że jest to sport dużo tańszy niż narty zjazdowe. Nie potrzebujemy wyciągów, karnetów itp. Wystarczą dobre chęci, zapał i odpowiedni sprzęt. Ten możemy kupić bądź wypożyczyć.

Najlepsze miejscówki 

Jeżeli chcemy skupić się na rekreacyjnym bieganiu na nartach, najlepiej korzystać z przygotowanych tras. W Polsce topowe ośrodki narciarstwa klasycznego dysponujące odpowiednią  bazą i infrastrukturą to:

Warto przeczytać!  Aktywność fizyczna w okresie jesienno-zimowym. O czym warto pamiętać?

Jakuszyce

Znany wszystkim ośrodek w Sudetach. Największy w Polsce, oferujący ponad 100 km przygotowanych tras. Zarówno dla zaczynających przygodę z biegówkami jak i profesjonalistów. Tu odbywa się mający wielkie tradycje Bieg Piastów.

Zakopane

W zimowej stolicy Polski, jest co najmniej kilka miejsc godnych polecenia.

  • Siwa Polana – 10 kilometrów ratrakowanych torów do klasyka. Tereny przeznaczone dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Walorem tego klimatycznego miejsca jest tatrzańska przyroda.
  • Krokiew – w okolicach skoczni tereny do biegania na nartach są zawsze świetnie przygotowane. Trenują tu zawodnicy, często odbywają się zawody. Trasa jest oświetlona i sztucznie naśnieżana. Pobiegać możemy klasykiem oraz łyżwą.
  • Kiry – pętla i stadion biathlonowy, przeznaczone dla biegaczy preferujących technikę łyżwową, gdyż nie ma wyznaczonych torów do klasyka. Tereny dla bardziej zaawansowanych narciarzy.
Warto przeczytać!  O czym pamiętać przed pierwszą wizytą na siłowni?

Kubalonka

Położone w okolicach Wisły trasy na Kubalonce należą do jednych z najlepszych w Polsce. Można tu pobiegać zarówno stylem klasycznym jak i łyżwowym. W tym miejscu często rozgrywane są zawody, w tym te dla amatorów. Pętle są o zróżnicowanym stopniu trudności, jednak nawet te najłatwiejsze wymagają pewnych umiejętności i nie są polecane osobom zupełnie początkującym.

NowyTarg

Teren lotniska w Nowym Targu, w sezonie zimowym oferuje biegaczom 15-kilometrową malowniczą pętlę z widokiem na Tatry i Gorce. Trasa jest całkowicie płaska, łatwa, przez co przyjazna osobom stawiającym pierwsze kroki. Ratrak regularnie przygotowuje tu tory do stylu klasycznego.

Na dziko

Narciarze traktujący biegówki jako narzędzie do dłuższych wędrówek w terenie mają zupełnie inne priorytety. Tu nie potrzeba ubitych tras. Szersze narty zwane śladowymi, pozwalają na przemierzanie przestrzeni w zróżnicowanym terenie i warunkach śniegowych. O ile zima pozwala, przepiękne tereny do backcountry znajdziemy w Beskidach,  Bieszczadach, ale też na Mazurach czy w Puszczy Knyszyńskiej. Swego czasu, dużą popularnością wśród mieszkańców środkowego wybrzeża, cieszyła się wędrówka z Władysławowa do Helu wzdłuż brzegów Zatoki Puckiej. Bezśnieżne ostatnio zimy uniemożliwiają przejście tej trasy, ale w razie opadów zawsze warto mieć na uwadze taką opcję.

Warto przeczytać!  Męskie hobby - od czego zacząć?

WJE