Najlepsze powieści Marka Krajewskiego

kryminał retro
Cykl Eberhard Mock to seria, na którą w 2022 roku składa się aż 11 książek, a kto wie, być może pojawią się jeszcze kolejne! | fot.: stock.adobe.com

Marek Krajewski to polski pisarz urodzony w 1966 roku we Wrocławiu. Jego powieści mają wielu zwolenników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne publikacje. Większość jego książek to kryminały trzymające w napięciu do ostatniej strony. Chociaż wcześniej pracował sam, to w 2008 roku podjął współpracę z Mariuszem Czubajem, której owocem była kolejna seria kryminałów. Jakie są najlepsze powieści Marka Krajewskiego? Po które koniecznie trzeba sięgnąć? O tym można przeczytać poniżej!

Cykl Jarosław Pater

Cykl Jarosław Pater to thrillery napisane wraz z Mariuszem Czubajem. Składają się na niego dwa tomy o następujących tytułach: „Aleja Samobójców” i „Róże cmentarne”. Głównym bohaterem każdego z nich jest nadkomisarz Jarosław Pater. Akcja rozgrywa się w północnej Polsce, a dokładniej w Gdańsku. W pierwszej części cyklu dochodzi do morderstwa w domu seniora „Eden” przeznaczonego wyłącznie dla ludzi bogatych. Ofiarą jest jeden z pensjonariuszy, który poruszał się na wózku inwalidzkim. Zabójca nie tylko pozbawił go życia, ale także skóry! Całkiem możliwe, że to nie koniec makabrycznych wydarzeń w luksusowym domu seniora, ponieważ nagle znika kolejny podopieczny. Sprawą zajmuje się właśnie Jarosław Pater, ale niedługo. Śledztwo bowiem przejmuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nadkomisarz zupełnie się tego nie spodziewał i nie do końca wie, czego może się spodziewać o rozwoju wydarzeń. Nie pomaga mu to, że dyrektor domu seniora nie pała do niego sympatią. Zresztą z wzajemnością.
‘Druga część cyklu to odrębna historia. Tym razem dokonano kilku zbrodni w największych miastach Polski. W Katowicach, Warszawie i Krakowie zginęły trzy kobiety. Każda z nich poniosła okrutną śmierć, a jedna została też zgwałcona. Jak się okazuje, przed wieloma laty ktoś kiedyś już w bardzo podobny sposób odbierał życie. Jarosław Pater miał już odejść z policji, przejść na emeryturę i cieszyć się wolnym czasem. Nie było mu to jednak dane, ponieważ w Wejherowie w tartaku zostały znalezione wysuszone zwłoki mężczyzny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że miał on jakiś związek ze śmiercią zamordowanych kobiet. Pater nie przechodzi obok sprawy obojętnie i postanawia zrobić wszystko, aby brutalny morderca został schwytany.

Warto przeczytać!  Kiedy możemy spodziewać się kolejnej Diuny od Denisa Villeneuve’a?

Cykl Eberhard Mock

Cykl Eberhard Mock to seria, na którą w 2022 roku składa się aż 11 książek, a kto wie, być może pojawią się jeszcze kolejne! Każda historia to zagadka kryminalna, którą zajmuje się Eberhad Mock, pracownik Prezydium Policji we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście rozgrywa się akcja. Co ciekawe, większość opisanych wydarzeń ma miejsce w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Na serię składają się następujące tytuły:

 1. „Śmierć w Breslau”. Rok 1933. Zostają znalezione zwłoki dwóch kobiet, a morderca pozostawia na miejscu zbrodni słowa wypisane krwią i skorpiony. W mieście obecnie panuje doktryna hitlerowska, a Mock jak wielu innych wysoko postawionych osobistości oddaje się własnym rozrywkom. Dopiero na wieść o morderstwie oszukańcze szachy przestają mieć dla niego znaczenie.
 2. „Koniec świata w Breslau”. Rok 1927. Komisarz pochłonięty jest sprawami rodzinnymi. Nie tak wyobrażał sobie prywatne życie. Znacznie lepiej radzi sobie w pracy, gdzie uznawany jest za najlepszego śledczego. Nic więc dziwnego, że to właśnie on zostaje wezwany na miejsce zbrodni i to niejednej. Tym razem Mock musi zmierzyć się z seryjnym mordercą, który przy ofiarach pozostawia kartki z kalendarza.
 3. „Widma w mieście Breslau”. Rok 1919. Ginie 4 marynarzy. Widoku ich ciał Mock nie zapomni do końca życia. Ich ciała zostały okaleczone, a oczy wykłute. Na miejscu zbrodniarz pozostawił list skierowany do komisarza i wzywający go do przyznania się do błędu. Śledztwo jest żmudne, a Mock powoli traci wiarę i zdrowe zmysły. Wiele się zmienia, kiedy na jego drodze staje piękna kobieta.
 4. „Festung Breslau”. Rok 1945. II wojna światowa nadal trwa, a żona próbuje przekonać Mocka do wyjazdu z kraju. On jednak nie chce o tym słyszeć. Woli bowiem prowadzić prywatne śledztwo dotyczące śmierci młodej dziewczyny pochodzącej z Niemiec.
 5. „Dżuma w Breslau”. Śmierć dwóch prostytutek sprawia, że komisarz ponownie wkracza do akcji. Jednak w tym tomie role się odwracają i zamiast prowadzić śledztwo, sam staje się głównym podejrzanym. Za wszelką cenę chce i musi udowodnić, że jest niewinny.
 6. „Mock”. Rok 1913. Mock może stracić wszystko na to, co, do tej pory udało mu się zapracować. Chcąc ratować swoje stanowisko w policji, robi wszystko, aby rozwiązać kolejną zagadkę mrocznej śmierci. Czterej gimnazjaliści nie żyją, a nad ich głowami powieszony został mężczyzna, któremu doprawiono skrzydła.
 7. „Mock. Ludzkie zoo”. Rok 1914. Na nieczynnym dworcu Maria-znajoma Mocka twierdzi, że słyszy głosy. Policjant początkowo sceptycznie podchodzi do jej słów, ale szybko się przekonuje, że kobieta nie zwariowała i odkrywa przerażające fakty.
 8. „Mock. Pojedynek”. Rok 1905. Czas studiów Mocka. Jego życie nie jest usłane różami i kiedy na jego wydziale ginie kolejny wykładowca, wie, że jego miejsce nie jest na uczelni.
 9. „Mock. Golem”. Rok 1920. Zaginęła mała dziewczynka, a jej odnalezienie dla Mocka jest sprawą priorytetową. Zwłaszcza że dzięki niej ma szansę wyrwać się z nałogu alkoholowego.
 10. „Moloch”. Rok 1928. Dochodzi do porwania dwójki dzieci i to byłej kochanki komisarza. Niestety kobieta cierpi na zaburzenia psychiczne i za porwanie obwinia swojego męża. Mock rozpoczyna śledztwo, a to, co odkrywa, jest naprawdę szokujące.
 11. „Diabeł Stróż”. Rok 1934. Ginie urzędnik pocztowy, a nieco później jego narzeczona. Mock musi zająć się ich niepełnosprawnym synem. Całkiem możliwe, że ze śmiercią dwojga ludzi ma związek tajne stowarzyszenie.
Warto przeczytać!  Tajemnice i mroczne legendy zimowej Osady - recenzja powieści Michała Śmielaka

Pytania FAQ

Czym wyróżnia się kryminał retro i jakie miejsce w jego rozwoju zajmuje twórczość Marka Krajewskiego?

Kryminał retro wyróżnia się akcją osadzoną w przeszłości, zwykle w dokładnie odwzorowanych realiach historycznych. Marek Krajewski jest jednym z pionierów tego gatunku w Polsce, tworząc serię kryminałów z akcją rozgrywającą się we Wrocławiu oraz Lwowie w okresie międzywojennym i czasie II wojny światowej. Jego książki, bogate w detale historyczne i kulturowe, nie tylko dostarczają intrygującej rozrywki, ale również umożliwiają czytelnikom głębsze zrozumienie tamtych czasów.

Jak rola Eberharda Mocka ewoluuje w serii książek Marka Krajewskiego?

Eberhard Mock, początkowo przedstawiony jako pracownik policji obyczajowej, ewoluuje w serii na przestrzeni lat, stając się szefem wrocławskiej policji kryminalnej. Jego postać jest złożona i pełna kontrastów: z jednej strony wykazuje brutalność i cynizm, z drugiej – głęboką empatię i dążenie do sprawiedliwości. Postać Mocka zmienia się także pod wpływem osobistych tragedii i wydarzeń historycznych, stając się bardziej zniuansowaną i wielowymiarową.

Warto przeczytać!  Książki pod choinkę - sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

W jaki sposób naukowe zainteresowania Krajewskiego wpłynęły na jego twórczość literacką?

Krajewski, będąc doktorem filologii klasycznej, wykorzystuje swoją wiedzę naukową w twórczości literackiej, nadając swoim powieściom unikatową głębię i autentyczność. Jego bohaterowie, jak Eberhard Mock czy Edward Popielski, często posiadają wykształcenie klasyczne, a elementy antyczne wpływają na fabułę i rozwój postaci. Wiedza ta nie tylko uatrakcyjnia opowieści, ale także pozwala na ciekawsze konstruowanie zagadek kryminalnych i tła historycznego.

Redo