Najlepsze powieści Marka Krajewskiego

kryminał retro
Cykl Eberhard Mock to seria, na którą w 2022 roku składa się aż 11 książek, a kto wie, być może pojawią się jeszcze kolejne! | fot.: stock.adobe.com

Marek Krajewski to polski pisarz urodzony w 1966 roku we Wrocławiu. Jego powieści mają wielu zwolenników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne publikacje. Większość jego książek to kryminały trzymające w napięciu do ostatniej strony. Chociaż wcześniej pracował sam, to w 2008 roku podjął współpracę z Mariuszem Czubajem, której owocem była kolejna seria kryminałów. Jakie są najlepsze powieści Marka Krajewskiego? Po które koniecznie trzeba sięgnąć? O tym można przeczytać poniżej!

Cykl Jarosław Pater

Cykl Jarosław Pater to thrillery napisane wraz z Mariuszem Czubajem. Składają się na niego dwa tomy o następujących tytułach: „Aleja Samobójców” i „Róże cmentarne”. Głównym bohaterem każdego z nich jest nadkomisarz Jarosław Pater. Akcja rozgrywa się w północnej Polsce, a dokładniej w Gdańsku. W pierwszej części cyklu dochodzi do morderstwa w domu seniora „Eden” przeznaczonego wyłącznie dla ludzi bogatych. Ofiarą jest jeden z pensjonariuszy, który poruszał się na wózku inwalidzkim. Zabójca nie tylko pozbawił go życia, ale także skóry! Całkiem możliwe, że to nie koniec makabrycznych wydarzeń w luksusowym domu seniora, ponieważ nagle znika kolejny podopieczny. Sprawą zajmuje się właśnie Jarosław Pater, ale niedługo. Śledztwo bowiem przejmuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nadkomisarz zupełnie się tego nie spodziewał i nie do końca wie, czego może się spodziewać o rozwoju wydarzeń. Nie pomaga mu to, że dyrektor domu seniora nie pała do niego sympatią. Zresztą z wzajemnością.
‘Druga część cyklu to odrębna historia. Tym razem dokonano kilku zbrodni w największych miastach Polski. W Katowicach, Warszawie i Krakowie zginęły trzy kobiety. Każda z nich poniosła okrutną śmierć, a jedna została też zgwałcona. Jak się okazuje, przed wieloma laty ktoś kiedyś już w bardzo podobny sposób odbierał życie. Jarosław Pater miał już odejść z policji, przejść na emeryturę i cieszyć się wolnym czasem. Nie było mu to jednak dane, ponieważ w Wejherowie w tartaku zostały znalezione wysuszone zwłoki mężczyzny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że miał on jakiś związek ze śmiercią zamordowanych kobiet. Pater nie przechodzi obok sprawy obojętnie i postanawia zrobić wszystko, aby brutalny morderca został schwytany.

Warto przeczytać!  Rękopis Wojnicza – w kręgu tajemnic i ciekawostek

Cykl Eberhard Mock

Cykl Eberhard Mock to seria, na którą w 2022 roku składa się aż 11 książek, a kto wie, być może pojawią się jeszcze kolejne! Każda historia to zagadka kryminalna, którą zajmuje się Eberhad Mock, pracownik Prezydium Policji we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście rozgrywa się akcja. Co ciekawe, większość opisanych wydarzeń ma miejsce w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Na serię składają się następujące tytuły:

  1. „Śmierć w Breslau”. Rok 1933. Zostają znalezione zwłoki dwóch kobiet, a morderca pozostawia na miejscu zbrodni słowa wypisane krwią i skorpiony. W mieście obecnie panuje doktryna hitlerowska, a Mock jak wielu innych wysoko postawionych osobistości oddaje się własnym rozrywkom. Dopiero na wieść o morderstwie oszukańcze szachy przestają mieć dla niego znaczenie.
  2. „Koniec świata w Breslau”. Rok 1927. Komisarz pochłonięty jest sprawami rodzinnymi. Nie tak wyobrażał sobie prywatne życie. Znacznie lepiej radzi sobie w pracy, gdzie uznawany jest za najlepszego śledczego. Nic więc dziwnego, że to właśnie on zostaje wezwany na miejsce zbrodni i to niejednej. Tym razem Mock musi zmierzyć się z seryjnym mordercą, który przy ofiarach pozostawia kartki z kalendarza.
  3. „Widma w mieście Breslau”. Rok 1919. Ginie 4 marynarzy. Widoku ich ciał Mock nie zapomni do końca życia. Ich ciała zostały okaleczone, a oczy wykłute. Na miejscu zbrodniarz pozostawił list skierowany do komisarza i wzywający go do przyznania się do błędu. Śledztwo jest żmudne, a Mock powoli traci wiarę i zdrowe zmysły. Wiele się zmienia, kiedy na jego drodze staje piękna kobieta.
  4. „Festung Breslau”. Rok 1945. II wojna światowa nadal trwa, a żona próbuje przekonać Mocka do wyjazdu z kraju. On jednak nie chce o tym słyszeć. Woli bowiem prowadzić prywatne śledztwo dotyczące śmierci młodej dziewczyny pochodzącej z Niemiec.
  5. „Dżuma w Breslau”. Śmierć dwóch prostytutek sprawia, że komisarz ponownie wkracza do akcji. Jednak w tym tomie role się odwracają i zamiast prowadzić śledztwo, sam staje się głównym podejrzanym. Za wszelką cenę chce i musi udowodnić, że jest niewinny.
  6. „Mock”. Rok 1913. Mock może stracić wszystko na to, co, do tej pory udało mu się zapracować. Chcąc ratować swoje stanowisko w policji, robi wszystko, aby rozwiązać kolejną zagadkę mrocznej śmierci. Czterej gimnazjaliści nie żyją, a nad ich głowami powieszony został mężczyzna, któremu doprawiono skrzydła.
  7. „Mock. Ludzkie zoo”. Rok 1914. Na nieczynnym dworcu Maria-znajoma Mocka twierdzi, że słyszy głosy. Policjant początkowo sceptycznie podchodzi do jej słów, ale szybko się przekonuje, że kobieta nie zwariowała i odkrywa przerażające fakty.
  8. „Mock. Pojedynek”. Rok 1905. Czas studiów Mocka. Jego życie nie jest usłane różami i kiedy na jego wydziale ginie kolejny wykładowca, wie, że jego miejsce nie jest na uczelni.
  9. „Mock. Golem”. Rok 1920. Zaginęła mała dziewczynka, a jej odnalezienie dla Mocka jest sprawą priorytetową. Zwłaszcza że dzięki niej ma szansę wyrwać się z nałogu alkoholowego.
  10. „Moloch”. Rok 1928. Dochodzi do porwania dwójki dzieci i to byłej kochanki komisarza. Niestety kobieta cierpi na zaburzenia psychiczne i za porwanie obwinia swojego męża. Mock rozpoczyna śledztwo, a to, co odkrywa, jest naprawdę szokujące.
  11. „Diabeł Stróż”. Rok 1934. Ginie urzędnik pocztowy, a nieco później jego narzeczona. Mock musi zająć się ich niepełnosprawnym synem. Całkiem możliwe, że ze śmiercią dwojga ludzi ma związek tajne stowarzyszenie.
Warto przeczytać!  Które reportaże wojenne warto poznać?

Pytania FAQ

Czym wyróżnia się kryminał retro i jakie miejsce w jego rozwoju zajmuje twórczość Marka Krajewskiego?

Kryminał retro wyróżnia się akcją osadzoną w przeszłości, zwykle w dokładnie odwzorowanych realiach historycznych. Marek Krajewski jest jednym z pionierów tego gatunku w Polsce, tworząc serię kryminałów z akcją rozgrywającą się we Wrocławiu oraz Lwowie w okresie międzywojennym i czasie II wojny światowej. Jego książki, bogate w detale historyczne i kulturowe, nie tylko dostarczają intrygującej rozrywki, ale również umożliwiają czytelnikom głębsze zrozumienie tamtych czasów.

Jak rola Eberharda Mocka ewoluuje w serii książek Marka Krajewskiego?

Eberhard Mock, początkowo przedstawiony jako pracownik policji obyczajowej, ewoluuje w serii na przestrzeni lat, stając się szefem wrocławskiej policji kryminalnej. Jego postać jest złożona i pełna kontrastów: z jednej strony wykazuje brutalność i cynizm, z drugiej – głęboką empatię i dążenie do sprawiedliwości. Postać Mocka zmienia się także pod wpływem osobistych tragedii i wydarzeń historycznych, stając się bardziej zniuansowaną i wielowymiarową.

Warto przeczytać!  Cieszę się, że moja mama umarła, Jennette McCurdy, recenzja

W jaki sposób naukowe zainteresowania Krajewskiego wpłynęły na jego twórczość literacką?

Krajewski, będąc doktorem filologii klasycznej, wykorzystuje swoją wiedzę naukową w twórczości literackiej, nadając swoim powieściom unikatową głębię i autentyczność. Jego bohaterowie, jak Eberhard Mock czy Edward Popielski, często posiadają wykształcenie klasyczne, a elementy antyczne wpływają na fabułę i rozwój postaci. Wiedza ta nie tylko uatrakcyjnia opowieści, ale także pozwala na ciekawsze konstruowanie zagadek kryminalnych i tła historycznego.

Redo