Zimowe obserwacje nieba

zimowe obserwacje nieba
Miłośnicy astronomii i obserwacji nieba powinni zarezerwować sobie czas w pięć grudniowych wieczorów | fot.: stock.adobe.com

Zima to jedna z ulubionych pór roku astronomów i miłośników obserwacji gwiazd. Warto już dzisiaj w swoim kalendarzu zaznaczyć kilka dat po to, aby być aktywnym uczestnikiem niezwykłych wydarzeń rozgrywających się na niebie. W bieżącym sezonie 2022/2023 pojawią się na nim niesamowite zjawiska, które zachwycą każdego oglądającego.

Ursydy – gwiezdny deszcz

Miłośnicy astronomii i obserwacji nieba powinni zarezerwować sobie czas w pięć grudniowych wieczorów. Co roku w terminie 17-21 można oglądać niezwykłe widowisko nazywane deszczem meteorytów Ursyd. Bieżąca edycja ma być jednak jeszcze bardziej spektakularna. Jest to wynikiem przemieszczania się w okolicach naszej planety elementów pochodzących z komety 8P/Tuttle. W trakcie jednej godziny zegarowej będzie można oglądać nawet 20 meteorytów.

Warto przeczytać!  Największe tajemnice kosmosu, które wciąż próbują rozwiązać naukowcy

Pierwszy taki grudniowy deszcz zaobserwowano ponad 2000 lat na półkuli północnej.

Czas trwania takiego spektaklu trwa od paru sekund do kilku minut. Często zostawiają po sobie trwałe pamiątki. Dzięki temu łatwo je dostrzec na grudniowym, nocnym niebie. Oczywiście o ile nie przesłaniają go chmury.

Jednak, gdy pogoda w tych dniach sprzyja obserwacji warto wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu i tak po prostu popatrzeć sobie w gwiazdy.

Noc przesilenia zimowego

W drugiej połowie grudnia zmianie ulega również pora roku. Jednocześnie w tym miesiącu występuje zjawisko przesilenia zimowego. Oznacza to, że dzień trwa zaledwie 7 godzin i 10 minut lub 8 godzin i 20 minut a noc aż tych godzin 17. 21 grudnia rozpoczyna się zima na półkuli północnej i lato na południowej.

Warto przeczytać!  Biegi uliczne - gdzie wystartować w najbliższym czasie?

Słońce będzie zachodziło na północnym zachodzie a wschodzić na południowym wschodzie.

Z ciekawszych zjawisk, które można zaobserwować na grudniowym niebie będzie woskujący półksiężyc. Tuż obok swoją jasność objawi Jowisz, który będzie się znajdował w gwiazdozbiorze Koziorożca. Na wschodniej części nieba królować będą gromady gwiazd Plejady i Hyades.

Kule ognia na zimowym niebie

Równie ciekawym zjawiskiem, co deszcz meteorytów Ursyd, jest zjawisko pojawiające się na niebie w okolicach 3 stycznia. Można je obserwować z wielu miejsc na świecie. Spadające Kwadrantydy pojawiają się w wyniku oddziaływania ziemskiej atmosfery z pozostałościami asteroidy 2003 EH1. Najbardziej widoczne są w okolicach godziny 24:00. Jest to spowodowane tym, że księżyc znajduje się w niższej pozycji. 

Podczas deszczu meteorytów w trakcie jednej godziny na niebie może pojawić się aż 120 kwadrantyd. Dzięki temu uznaje się go za jedno z największych widowisk występujących na niebie w ciągu 12 miesięcy.

Warto przeczytać!  Rola astronomii w codziennym życiu: od nawigacji po kalendarz

Jasność niebu nadają tej nocy tak zwane kule ognia. Są to meteory wyróżniające się nadzwyczajnym światłem.

Warto zatem “zamówić” pogodę na ten niezwykle interesujący pokaz. Pozytywne wrażenia wizualne gwarantowane.

JDA