Remake to bardzo ciekawy typ filmu. Produkcja nakręcona na nowo, ale bynajmniej nie dlatego, że pierwsza wersja nie wyszła. Wręcz przeciwnie. Reżyserowie odświeżają zazwyczaj obrazy, które okazały się być wielkimi hitami.
I tutaj trochę jak z ekranizacjami. Pomiędzy oryginałem a nową wariacją często zmienia się bardzo dużo. Dzisiaj przedstawiamy najsłynniejsze remake’i w historii kina.
1. “Siedmiu wspaniałych” – John Sturges
PIERWOWZÓR: “Siedmiu samurajów”
W “Siedmiu wspaniałych” zagrali Steve McQueen i Charles Bronson u szczytu swoich karier. Obydwaj gwiazdorzy przyciągnęli do kin miliony i dalej przyciągają rzesze widzów przed ekrany telewizorów.
Fabuła jest tutaj dosyć prosta. Siedmiu rewolwerowców staje do obrony meksykańskiej wioski przed bandytami. I jeśli odnosicie wrażenie, że reżyser skądś zaczerpnąć ten pomysł, to macie rację.
Jest to remake “Siedmiu samurajów ” Akiro Kurosowy. Remake dostosowany do widowni, bo przeniesiony na doskonale znany Amerykanom Dziki Zachód.
2. “The Ring” – Gore Verbinski
PIERWOWZÓR: japoński “The Ring”
Obraz kręgu na ekranie i dziewczynka wychodząca z telewizora. To jedne z najpopularniejszych tropów horrorowych z ostatnich dwudziestu kilku lat.
Te wizje pochodzą z dwóch filmów na raz. Miłośnicy kina japońskiego i wszelkiego rodzaju przerażaczy znają je z filmu Hideo Nakady. Szerszej publiczności Samarę i koncepcję przeklętej kasety wideo przedstawił Gore Verbinski.
Trzeba przyznać, że amerykańska wersja filmu jest prawie tak samo dziwna co oryginał i jeszcze bardziej przerażająca.
3. “Coś” – John Carpenter
PIERWOWZÓR: “Istota z innego świata”
“Coś” to klasyka nie tylko horroru. Przyciąga także uwagę specjalistów od efektów specjalnych. Bo w tym wypadku potwory powstające z masy plastycznej są prawdziwymi dziełami sztuki.
Nie każdy wie, że produkcja została nakręcona na podstawie książki “Who Goes There?”. I co ciekawe pozycja została już zekranizowana wiele lat wcześniej, bo w 1951.
Wersje baaaardzo mocno się od siebie różnią. Tej pierwszej brakuje rozmachu, efektów specjalnych oraz oczywiście Kurta Russela.
3. “Zapach kobiety” – Martin Brest
PIERWOWZÓR: “Zapach kobiety” – Dino Risi
Wielu amatorów światowego kina ma wrażenie, że “Zapach kobiety” jest mało amerykański. Bardzo mocno przypomina produkcje z Francji czy też Włoch.
I to bardzo dobry trop, bo ten sławny obraz z Alem Pacino jest remakiem starszego dzieła ze słonecznej Italii. Pierwowzór pochodzi z 1974 a jego reżyserem był Dino Risi.
4. “Człowiek z blizną” – Brian de Palma
PIERWOWZÓR: “Człowiek z blizną” (1932)
Tym razem mamy do czynienia z ikoną kina gangsterskiego. Na ekranie ponownie zobaczymy Ala Pacino, który odgrywa jedne z najpopularniejszych scen w historii filmu.
I to może zaskakiwać. Brian de Palma kręcił produkcję na kanwie zupełnie innego tytułu. Pierwszy “Człowiek z blizną” został wydany w roku 1932. Opowiadał odrobinę inną historię.
Akcja działa się mianowicie nie na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych ale w Chicago. I nie ma co się dziwić. W dwudziestoleciu międzywojennym w końcu właśnie to miasto było uważane za stolicę gangsterów.
TBI