Filmy dokumentalne, które zmieniły oblicze telewizji

filmy dokumentalne
Ponadczasowe filmy dokumentalne powstały w czasie przełomowych wydarzeń, wystąpień politycznych liderów i dyktatorów, w czasie światowych wydarzeń muzycznych zmieniających kulturę, ale także w chwili wydarzeń z życia zwykłych ludzi | fot.: stock.adobe.com

Filmy dokumentalne dają przeciętnemu człowiekowi dostęp do kluczowych informacji o globalnych, społecznych i politycznych kwestiach, z którymi nie ma kontaktu w życiu codziennym. Dla twórców dokumentów ważne jest, aby nieustannie wskazywać świat z własnej perspektywy i szukać sposobu, aby uczynić go lepszym. 

Żyjemy w czasach, w których wszyscy jesteśmy na swój sposób dokumentalistami. Każdy z nas może nagrać prosty film, a nawet dystrybuować chociażby w mediach społecznościowych. W filmach dokumentalnych świat przedstawiony jest bez fikcji, takim jakim jest naprawdę z całym komizmem i okrucieństwem. Ponadczasowe filmy dokumentalne powstały w czasie przełomowych wydarzeń, wystąpień politycznych liderów i dyktatorów, w czasie światowych wydarzeń muzycznych zmieniających kulturę, ale także w chwili wydarzeń z życia zwykłych ludzi. Oto kilka ponadczasowych dokumentów, bez których świat nie byłby taki sam. 

Shoah (1985)

“Shoah” to dziewięciogodzinna dokumentalna medytacja reż. Lanzmanna nad Holokaustem. Dokument jest kwintesencją 350 godzin wywiadów z żywymi świadkami tego, co wydarzyło się w obozach zagłady w Treblince, Auschwitz, Sobiborze, Chełmnie i Bełżcu. Przeczuwając, że opatrzone już obrazy z kronik filmowych straciły moc szokowania, Lanzmann koncentruje się zamiast tego na zeznaniach tych ocalałych, którzy nie tyle przeżywają na nowo, ale wciąż żyją tym, co się wydarzyło się w czasie Holokaustu.

Warto przeczytać!  Interesujące podcasty o popkulturze

Metallica: Some Kind of Monster (2004)

Filmowcy Berlinger i Sinofsky rozpoczynając prace nad filmem, nie mieli pojęcia, że znajdą zespół w kryzysie i wzmą udziała w terapii. Zatrudnieni przez wytwórnię muzyczną zespołu do nakręcenia filmu promocyjnego, stali się dokumentalistami zespołu wszech czasów. Przez kolejne dwa lata śledzili grupę, próbującą nagrać swój najnowszy album „St. Album Anger, podczas gdy cały zespół brał udział w terapii grupowej. Obserwujemy, jak członkowie grupy frustrują się, nie produkując przyzwoitej muzyki. Obserwujemy, jak Jim Hetfield postanawia zniknąć na jakiś czas, aby rozwiązać niektóre problemy, które przyniosły grupie przydomek „Alcoholica”. To fantastyczny portret zespołu w stanie swobodnego spadania, odświeżająco szczery i wciągający.

Bitwa o Chile (1975-79)

Trzyczęściowy dokument Patricio Guzmna oferuje pełen, 360-stopniowy obraz dojścia Augusto Pinocheta do władzy, widziany oczami obywateli Chile, od marksistowskich pionierów, po dowódców wojskowych, którzy zorganizowali zamach stanu. Połączenie lekcji historii z dużym dziełem. 

Warto przeczytać!  Neil Gaiman - klasyk fantastyki

Ciężar snów (1982)

Reżyser Les Blank oferuje złożone spojrzenie na problemy, które nękały bohaterów i filmowca Wernera Herzoga, kręcących film o ludziach holujących łodzie po górach. Niesprzyjająca pogoda i wojna między Peru a Ekwadorem przerywały zdjęcia, a obecność ekscentrycznego gwiazdora Klausa Kinskiego sprawiła, że wszystkie komplikacje wydawały się błache.

Seria Up (1964-2019)

Prosty eksperyment: czternastu brytyjskich uczniów jest filmowanych co siedem lat, aż do dorosłości. Dziewięć części, to często łamiąca serce opowieść nieżyjącego już Michaela Apteda wciąż zapewnia głęboki wgląd w nieprzewidywalne ścieżki, na które może pokierować nas życie. 

ASI