Seter – co warto wiedzieć o psach tego typu

seter pies myśliwski
Setery to typowe psy myśliwskie. Co za tym dalej idzie, mają silnie wykształcony instynkt łowiecki | fot.: stock.adobe.com

Wybór psa to niełatwe zadanie. Trzeba bowiem przeanalizować potrzeby zwierzęcia, jak również możliwości, jakie jest w stanie zapewnić użytkownik. Jedno jest pewne – dom, gdzie znajduje się pies, wiele zyskuje. Jedna z ciekawszych propozycji, jeżeli chodzi o rasę psa, jest seter. Co należy wiedzieć na temat tego psiaka? Z jakimi potrzebami będzie trzeba się zmierzyć? Oto jedna z najciekawszych propozycji, jeżeli chodzi o rasę psa.

Psy myśliwskie

Setery to typowe psy myśliwskie. Co za tym dalej idzie, mają silnie wykształcony instynkt łowiecki. Nie oznacza to faktu, że będzie trzeba chodzić z nimi na polowania. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że ma się do czynienia z psami energicznymi, które każdego dnia potrzebować będą sporej dawki ruchu. Dwa lub nawet trzy spacery, które nie skończą się w ciągu kwadransa to obowiązek, jaki każda osoba będzie musiała wziąć na karby.

Warto przeczytać!  Kwiaty bezpieczne dla kota - sprawdź czy masz je w swoim domu!

Setery to psy, jakie znane są już od wielu lat. W dawnych czasach to właśnie one brały udział w polowaniach, tropiąc zwierzynę. Do dzisiaj znaleźć można grafiki historyczne, które przedstawiają te dumne psy obok swoich opiekunów, obserwując otoczenie za zwierzyną. Trzeba jednak wiedzieć, że w stosunku do człowieka wykazują się one niezwykłą łagodnością. Będą one świetną propozycją do domów, gdzie są dzieci, jak również osoby starsze. Nadal jednak należy pamiętać o tym, że są to psy, jakie wymagają odpowiednio dużo uwagi. Jeżeli ktoś z góry wie, że zdecydowaną większość dnia spędza poza domem, powinien zrezygnować z zakupu tego psa.

Psy inteligentne

To, co trzeba zauważyć to fakt, że ma się do czynienia z niezwykle inteligentnymi psiakami. Aby jednak były one idealnym towarzyszem domowych przygód, trzeba będzie popracować nad ich ułożeniem. Samodzielne takie dokonania mogą być trudne, dlatego można zdać się na szkołę lub behawiorystę, który będzie wiedział jak takim dumnym psem należy się zająć. Jest to o tyle konieczne, aby nie mieć wątpliwości, że seter będzie w stanie dogadać się ze wszystkimi domownikami.

Warto przeczytać!  Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy? Kilka praktycznych porad

Gdzie pasuje seter?

Setery w swoim wyglądzie przypominają wyżły. Nie na darmo w końcu mówi się, że tak naprawdę jest to jedna rodzina, która różni się tylko pewnymi cechami wizualnymi. Ze względu na swoje gabaryty, o psach tej rasy powinny myśleć osoby mieszkające na co dzień w domach jednorodzinnych lub nawet w sporych mieszkaniach. Takie psy duże potrzebują dużej powierzchni, dlatego trzymanie ich w mikroskopijnych kawalerkach może okazać się dla nich męką.

Najlepiej, jeżeli zapewni się psu możliwość wychodzenia na dwór – nawet, jeżeli kogoś nie ma w domu. Tym bardziej, że setery zalicza się także do świetnych psów stróżujących. Będzie można być pewnym tego, że na całą nieruchomość oko ma naprawdę czujny pies. Ktoś powie, że nie jest to wskazane, ale w przypadku tych psów jest to nawet dozwolone. Warto setery zmęczyć psychicznie i fizycznie podczas spaceru, czy też podczas wspólnych zabaw. Te psy kochają kontakt z człowiekiem i będą zadowolone, że wspólnie spędzać mogą czas z nim.

Warto przeczytać!  Jakie zachowania kota powinny cię zaniepokoić? Kiedy do weterynarza?

ISC