Eklektyzm w wystroju wnętrz, czyli jak zestawić ze smakiem stare z nowym?

eklektyzm wnętrze
Unikanie schematycznego dekorowania wnętrz, zyskuje coraz więcej zwolenników, dla których sztywne trzymanie się reguł okazuje się rozczarowujące i ograniczające | fot.: stock.adobe.com

Kompletowanie wystroju mieszkania zawsze stanowi niemałe wyzwanie. Wielu właścicieli obiera sobie za cel, stworzyć swój własny azyl w oparciu o ulubiony styl. Część decyduje się na przestrzenną i minimalistyczną nowoczesność, inni urządzając pokoje, preferują czerpanie inspiracji z przeszłości. Problem pojawia się kiedy wizja idealnego mieszkania obejmuje zarówno staromodne, jak i przodujące w najnowszych katalogach wyposażenie. Wtedy jednak z pomocą przychodzi eklektyzm.

Czym jest eklektyzm?

Wielu osobom eklektyzm we wnętrzach kojarzy może się z natłokiem przedmiotów i efektem przepychu. Nie jest to słuszne stwierdzenie, co udowadnia wiele aranżacji. Terminem tym określa się swobodne łączenie rozmaitych stylów. Takie rozwiązanie szczególnie upodobali sobie  celebryci, ale chętnie sięgają po nie również ludzie spoza szeroko rozumianego świata show biznesu. Taki sposób urządzania wnętrz skradł także serca malarzy, czy podróżników. Celem eklektyzmu  jest osiągnięcie pięknej i spójnej całości z pozornie różniących się elementów. Każda aranżacja musi być bowiem przemyślana, aby uniknąć wrażenia chaotycznej i przypadkowej. Nie jest to z pewnością łatwa sztuka, gdyż wymaga zmysłu estetycznego, cierpliwości, kreatywności i wiedzy architektonicznej. Jeśli nie posiadasz tych cech, lepiej zdecyduj się na skorzystanie z usług fachowców, którzy czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia, stworzą harmonijną całość. Nieszablonowe rozwiązania z pewnością przypadną do gustu osobom o artystycznej duszy. Nie ulega również wątpliwości, że tak urządzone mieszkanie zapadnie w pamięci każdego z gości. 

Warto przeczytać!  Historia designu: kultowe projekty mebli, które zmieniły wnętrzarstwo
eklektyczna jadalni
Eklektyzm pozwala na stworzenie nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni, bez odrzucania staromodnych dodatków i elementów z mniej minimalistycznych stylów | fot.: stock.adobe.com

Jak połączyć stare i nowe elementy wystroju?

Industrialne dodatki doskonale komponują się z nowoczesną przestrzenią. Ściany w jasnych kolorach dopełnią fabryczne lampy, metalowy zegar oraz czarno-białe fotografie.
Nie należy się również obawiać łączenia współczesnych mebli z antykami. Minimalistyczne stoliki mogą stać się idealnym tłem do wyeksponowania zabytkowych ozdób. Warto jednak zadbać o elementy dopełniające eklektyczny charakter wnętrza. Stare i nowe wyposażenie pomogą połączyć ciężkie zasłony, dekoracyjny żyrandol, czy lustro w złoconej ramie. Eklektyzm można również wykorzystać przy urządzaniu łazienki. Klasyczne drewniane meble można połączyć chociażby z modnym, szklanym prysznicem. Ciekawym rozwiązaniem będzie również połączenie wanny wolnostojącej na ozdobnych nóżkach z minimalistycznym lustrem pozbawionym ramy.

Podsumowując, eklektyzm z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego, gdyż wymaga pewnych zdolności aranżacyjnych, jednak może okazać się pomocny przy tworzeniu wyjątkowego mieszkania. Unikanie schematycznego dekorowania wnętrz, zyskuje coraz więcej zwolenników, dla których sztywne trzymanie się reguł okazuje się rozczarowujące i ograniczające. Eklektyzm pozwala bowiem na stworzenie nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni, bez odrzucania staromodnych dodatków i elementów z mniej minimalistycznych stylów. 

Warto przeczytać!  Budowa domu w 2022 i 2023 roku – o czym warto pamiętać?

WLE