Alternatywy dla dzbanka filtrującego

oczyszczona woda
Rezygnowanie z wody butelkowanej na rzecz kranowej nie zawsze jest idealną opcją | fot.: stock.adobe.com

Ruchy proekologiczne sprawiły, że coraz więcej osób świadomie wybiera picie wody z kranu. Samorządowcy ochoczo popierają takie rozwiązanie, choć warto podkreślić, że woda zdatna do picia wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Jak zatem wykonać to poprawnie? Czy dzbanki filtrujące są korzystnym rozwiązaniem? Czy istnieją dla nich jakieś zamienniki?

Moda na zero – waste

Popularna tendencja do ograniczania odpadów z pewnością wpływa na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dbając jednak o ekologię nie należy zapominać o własnym zdrowiu. Rezygnowanie z wody butelkowanej na rzecz kranowej nie zawsze jest idealną opcją. Dbając jednak o prawidłowe oczyszczanie wody pochodzącej z kranu, można jednocześnie troszczyć się o środowisko naturalne, jak i swoje potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wybór dzbanków filtrujących lub ich zamienników, które pozwalają usunąć zanieczyszczenia z płynów.

Warto przeczytać!  Hodowla karpi koi: kompleksowy poradnik dla miłośników japońskich ryb ozdobnych

W jaki sposób działa dzbanek filtrujący?

Działanie dzbanka filtrującego jest bardzo proste. Umieszczony w nim wkład zabezpiecza przed przedostawaniem się do wody szkodliwych substancji, które zmieniają jakość wody, ale także jej smak oraz zapach. Zwykle wykorzystywane są filtry węglowe, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że choć powstrzymują przenikanie chloru czy piasku, to nie zabezpieczają przez związkami chemicznymi, którymi są wirusy i bakterie.

Co wybrać zamiast dzbanka filtrującego?

Alternatywą dla dzbanka filtrującego jest filtr na kran. Efektywnie hamuje zanieczyszczenia, jeszcze zanim woda wypłynie z kranu. Wkłady można regularnie wymieniać. Ich cena jest jednak wyższa niż w przypadku dzbanka, który kosztuje od 30 do 150 zł. Natomiast filtr na kran od 150 do 250 zł. Wydając około 400 zł, można stworzyć system odwróconej osmozy na kran poprawiający czystość wody. System znajduje zastosowanie w przypadku własnej studni. Ponadto dzbanek oczyszcza tylko pewną ilość wody, dlatego przed jego zakupem, warto zastanowić się nad optymalną pojemnością. Z kolei filtr oczyszcza bez ograniczeń. Warto też zlecić badania wody z kranu. Ich wyniki umożliwią weryfikację jakości wody. Często okazuje się, że jest porównywalna z jakością wody butelkowanej ze sklepu.

Warto przeczytać!  Czym jest częściowy dział spadku?

Następną alternatywą dla dzbanków filtrujących są butelki wyposażone we wkład filtrujący, które działają podobnie. Można je jednak zabierać ze sobą w podróż czy do pracy. Wybierane są przede wszystkim przez osoby aktywne, ponieważ pozwalają mieć butelkę wody zawsze pod ręką bez względu na aktualne położenie. Butelka nie jest jednak rozsądnym rozwiązaniem w przypadku kilkuosobowej rodziny w warunkach domowych. Warto też zaznaczyć, że zastanawiając się nad własną butelką z wkładem, należy sprawdzić tworzywo, z którego jest wyprodukowana. Aby zapewnić jej higieniczność, należy myć ją w odpowiednio  wysokich temperaturach, pamiętając , że złej jakości materiał szybko utraci swój kształt. Specjaliści rekomendują tworzywa bez BPA z odpowiednim atestem, np. Polipropylen (PP), które jest  w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Warto przeczytać!  Zanim Twój ogród zapadnie w zimowy sen, czyli garść porad dotyczących pielęgnacji roślin

IIM