Co warto wiedzieć o MMA?

mma sztuki walki
MMA nie jest jeszcze zgraną kartą, cały czas zadziwia, a wchodzimy dopiero w początek złotego wieku tej dyscypliny| fot.: stock.adobe.com

Mixed martial arts czyli MMA z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Fakt ten wynika z coraz większej liczby federacji zrzeszających zawodników o coraz to wyższych umiejętnościach. 

Dlaczego Polacy pokochali MMA? 

Po pierwsze walki są bardzo interesujące, stanowią połączenie pojedynku w stójce, parterze oraz klinczu. Federacje ustalają swoje własne zasady, istnieje jednak szereg uniwersalnych zasad. Największe federacje na świecie przeprowadzają kontrole antydopingowe, zwłaszcza w amerykańskiej UFC są one szczególnie rygorystyczne. Polacy zafascynowali są umiejętnościami oraz techniką zawodników, odnajdują tutaj elementy, które nie występują nigdzie indziej, można powiedzieć, że MMA nie jest jeszcze zgraną kartą, cały czas zadziwia, a wchodzimy dopiero w początek złotego wieku tej dyscypliny. Polscy kibice mogą oklaskiwać polskie gwiazdy, biorące udział w walkach organizowanych przez czołowe federacje. 

Warto przeczytać!  Kulturystyka - o co chodzi w tym sporcie?

W jaki sposób przebiega walka, jakie są jej reguły? 

Zwykle walka składa się z trzech rund, trwających po 5 minut. Pojedynki o pasy mistrzowskie trwają dłużej, gdyż 5 rund po 5 minut. Zawodnicy pojedynkują się w stójce, w klinczu oraz w parterze. Zawodnik może dokonać kopnięcia na głowę, jedynie wtedy gdy przebywa w stójce. Ciekawa jest walka w parterze, gdzie dochodzi do wielu ciekawych technik. Gilotyna jest duszeniem na kark, połączonym z dźwignią na kark. Balacha natomiast to określenie jiuji- gatame używane w krajach słowiańskich, które polega na dźwigni na staw łokciowy. Czasami określa się w ten sposób również dźwignię na kolano. Zawodnik zakładając baalchę zmusza konkurenta do pracy jego stawów w nienaturalnych warunkach. Kimura zaś to klucz na rękę, który przypomina klucz na bark. 

Warto przeczytać!  Co to jest trening aerobowy?

Najlepsza federacja MMA w Polsce to KSW, *Pierwsza gala tej federacji odbyła się 27 II 2004r., w restauracji Champions stołecznego hotelu Marriott. Założycielem federacji był Martin Lewandowski, manager ds. promocji w Marriott. Z czasem zawody zaczęły odbywać się na Torwarze a następnie w całej Polsce. Dziś KSW mieści się w ścisłej czołówce federacji europejskiego MMA. 

Czy Polak zostanie mistrzem UFC? 

Kolejnym krokiem do tego, by MMA cieszyło się większą popularnością w Polsce jest tytuł mistrza UFC wagi ciężkiej dla zawodnika znad Wisły. Największe szanse na tytuł ma doskonały fighter, Jan Błachowicz. Polak został już mistrzem globu kategorii półciężkiej UFC, bijąc Dominicka Reyesa. Dla fanów dyscypliny była to ważna chwila, kiedy jeszcze bardziej uzmysłowiono sobie potencjał tej dyscypliny. ‘Cieszyński książę’ bardzo długo budował swoją markę, początkowo był lekceważony, na dowód czego można podać, że przez 17 swoich pierwszych walk w UFC, jedynie trzykrotnie uważany był za faworyta.

Warto przeczytać!  Podróże w poszukiwaniu najlepszych miejsc do surfingu
Joanna Jędrzejczyk z pasem mistrzowskim UFC (2015)
Joanna Jędrzejczyk z pasem mistrzowskim UFC (2015) | fot.: KRK.TV, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

W chwili, kiedy Błachowicz został mistrzem świata UFC w kategorii półciężkiej, Polska znalazła się w elitarnym gronie państw, które mogły poszczycić się pasami zarówno wśród kobiet jak też mężczyzn, gdyż należy pamiętać, że po tytuł czempionki sięgnęła wcześniej Joanna Jędrzejczyk. Polka sięgnęła po mistrzowski tytuł w UFC w 2015r., kiedy to okazała się najlepsza w wadze piórkowej. 

KŚL