Wycieczka na Kaszuby – które wsie i miasta warto zwiedzić?

Kluki
Kluki. Na terenie wsi można podziwiać skansen złożony z oryginalnych starych chat | fot.: stock.adobe.com

Kaszuby to wyjątkowy piękny, aczkolwiek często niedoceniany zakątek naszego kraju. Jest to obszar, na którym mieście się wiele pięknych wsi i miast, które przypadną do gustu niejednemu turyście. Podpowiadamy, które miejscowości na Kaszubach są warte odwiedzenia.

Kluki – wieś w kaszubskim stylu

Przegląd interesujących miejsc na Kaszubach rozpoczynamy od wsi Kluki. Ta niewielka miejscowość jest położna przy brzegu Jeziora Łebsko. Co ciekawa, aż do początku XX wieku Kluki były odizolowanego od cywilizowanego świata. Między innymi dzięki temu, aż po dziś dzień zachowały swój pierwotny kaszubski charakter. Na terenie wsi można podziwiać skansen złożony z oryginalnych starych chat, będących typowymi przykładami architektury tego regionu. Kluki przyciągają rzesze turystów z Pomorza oraz z innych zakątków naszego kraju. Latem odbywają się tu liczne imprezy etnograficzne będące swojego rodzaju wehikułem czasu. Ich uczestnicy maja okazje uczestniczyć w życiu XIX wiecznej kaszubskiej wsi.

Warto przeczytać!  Wędrowanie przez Atlas: Marokańskie góry pełne tajemnic

Kartuzy – urokliwe i interesujące miasteczko

letni wieczór w Kartuzach na Kaszubach
Kartuzy przypadną do gustu miłośnikom dzikiej natury | fot.: stock.adobe.com

Kolejna ciekawa miejscowość na Kaszubach to popularne Kartuzy. To urokliwe miasto jest położone nad czterema jeziorami, a dodatku sąsiaduje z licznymi, zalesionymi wzgórzami. Jednym z najwspanialszych zabytków w Kartuzach jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten wiekowy obiekt klasztorny liczy sobie ponad 600 lat, a w jego wnętrzu znajdują się cenne zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Kolejna ciekawa atrakcja w omawianym miasteczku to Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. Można tam podziwiać wiele unikatowych eksponatów związanych z kulturą tego regionu, są to między innymi miejscowe stroje, rękodzieła oraz instrumenty muzyczne. Kartuzy przypadną do gustu miłośnikom dzikiej natury. Otaczające je lasy oraz wody dają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Można tam podziwiać wiele gatunków ptaków, ssaków, gadów, płazów oraz roślin. Poza tym turyści odwiedzający Kartuzy powinni skorzystać z okazji do odwiedzenia promenady nad Jeziorem Karczemnym, które umożliwia podziwianie miasteczka z dalszej odległości.

Warto przeczytać!  Najciekawsze i najrzadsze zjawiska naturalne na świecie

Starożytne Węsiory

Węsiory
Według badaczy cmentarzysko w Węsiorach zostało zbudowane przez przybyłych ze Skandynawii Gotów i Gepidów | fot.: stock.adobe.com

Węsiory to miejscowość położona pomiędzy Bytowem, a wspomnianymi Kartuzami. To doskonałe miejsce dla miłośników historii oraz archeologii ziem polskich. Węsiory leżą nad jeziorem Długim, w którego okolicach znajduje się cmentarzysko, którego wiek jest oceniany na ponad 2000 lat. Można tam podziwiać kamienne kręgi, kurhany ze stelami i groby typu płaskiego oraz szkieletowego. Okoliczni mieszkańcy nazywają je polskim Stonehenge, chociaż trudno porównywać gabaryty obu stanowisk. Według badaczy cmentarzysko w Węsiorach zostało zbudowane przez przybyłych ze Skandynawii Gotów i Gepidów. Przyjmuje się, że Pomorze miało stanowić jeden z przestanków dla tych ludów, które wędrowały na południe w poszukiwanie cieplejszych obszarów do życia. Część z nich dotarła na obszary dzisiejszej Hiszpanii. Mówi się, że polskie Stonehenge to miejsce, w którym turyści wyczuwają niesamowitą energie i moc znajdujących się tam kamieni. 

Warto przeczytać!  Podróże powietrzne a kondycja zdrowotna - kiedy możesz lecieć, a kiedy lepiej zostać w domu?

TNE