Chorwacja na weekend – co zobaczyć?

Makarska Chorwacja
Jeśli mielibyśmy wskazać najpopularniejsze miejsce, w które Polacy udają się na wakacje, byłaby nim właśnie Riwiera Makarska | fot.: stock.adobe.com

Chorwacja jest jednym z tych państw, które stanowią bardzo popularną, a wręcz rozchwytywaną wakacyjną destynację dla wielu Polaków. Ceniona ze względu na swoje malownicze usytuowanie, na przestrzeni lat sama w sobie nastawiła się na turystykę i obecnie jest jednym z tych krajów, które do turystów podchodzą w naprawdę wzorowy sposób. Które miejsce w Chorwacji najlepiej jest wybrać, by poznać ją w największym stopniu, a jednocześnie skorzystać z jej największych atrakcji i atutów? Czym dokładnie są te atrakcje? Kilka naszych propozycji – poniżej. 

Riwiera Makarska – malownicza, ale i zróżnicowana

Jeśli mielibyśmy wskazać najpopularniejsze miejsce, w które Polacy udają się na wakacje, byłaby nim właśnie Riwiera Makarska. Uchodzi ona za najpiękniejszą chorwacką riwierę, a w dodatku obfituje w atrakcje typowo turystyczne. Sama riwiera rozciąga się wzdłuż chorwackiego wybrzeża Adriatyku, od miejscowości Brela na północy, aż do południowego miasta Gradac. To prawie 60 kilometrów godnych zachwytu plaż, ale tez górskich masywów i sosnowych lasów. Można więc śmiało powiedzieć, że odnajdą się tu wielbiciele tak wczasów nad morzem, jak i w górach czy lesie.

Warto przeczytać!  Jak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach?

Na obszarze całej Makarskiej bez problemu znajdziemy miejscowości, które zdecydowanie warto odwiedzić. Makarska, Baska Voda, Brela czy Podgora – one wszystkie obfitują w lokale chętnie witające turystów i serwujące tak popularną, jak i czysto tutejszą kuchnię (obfitującą w owoce morza). Riwiera Makarska to również przepiękne plaże, które wprost trzeba odwiedzić, ale i wiele ścieżek turystycznych do dłuższych i krótszych spacerów. W całym obszarze bez problemu można wypożyczyć rower lub skuter, by zwiedzić większą powierzchnię tego malowniczego obszaru. Zwiedzając Makarską, musimy odwiedzić plażę Punta Rata w Breli, którą sam magazyn Forbes uznał za jedną z najpiękniejszych na świecie. Punktem obowiązkowym jest też Makarskie stare miasto z placem Andrija Kačića Miošića, ale i Kościół św. Marka czy idealne dla dzieci, osadzone blisko plaży wesołe miasteczko. Muzeum Ryb i Krabów również może być świetnym, choć nie do końca typowym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Podobnie, jak rejs statkiem czy na specjalnych wodnych platformach.

Warto przeczytać!  Dubrownik - Klejnot Adriatyku: Co warto zobaczyć, gdzie i co zjeść, co przeżyć

Dalmacyjski Dubrownik – nieoczywiste miejsce docelowe

Choć nie cieszy się on tak dużym zainteresowaniem ze strony Polaków, jak Makarska, Dubrownik jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia. Zwłaszcza jeśli oglądaliśmy “Grę o Tron” i kojarzymy Królewską Przystań, w której roli wystąpiło to właśnie miasto. Na brak miejsc do zwiedzania w Dubrowniku z całą pewnością nie możemy narzekać. Tym najciekawszym są oczywiście jego mury obronne, ale też tutejsze stare miasto. Co ciekawe, miasto to stanowiło również miejsce akcji popularnego “Robin Hooda” (Nottingham) – kręcono w nim również serial “Sukcesja”. Dubrownik to oczywiście mnóstwo lokali turystycznych. W bardziej “dzikich” jego regionach będziemy mogli spróbować legendarnego wina (odwiedzając którąś z winnic) lub oliwek, zbieranych na miejscu. Będąc tutaj nie sposób jest nie przejechać tyrolką z najwyższego punktu miasta, ale też zajrzeć na stare miasto. Świetnym miejscem do odwiedzenia jest też wzgórze Srd, wznoszące się na wysokość aż 412 m nad poziomem morza. Jest ono jedną z tych lokalizacji, które szczególnie upodobały sobie osoby robiące zdjęcia. Piękne widoki zobaczymy już w drodze z miasta na wzgórze. Z pewnością warto przebyć tę trasę albo o poranku, albo też przed zachodem słońca. Będąc w mieście, koniecznie zajrzyjmy zaś również do Bramy Pile, nad Wielką Fontannę Onufrego oraz do kościoła i klasztoru Franciszkanów. Koniecznie też przejdźmy legendarną ulicą Placa, znaną też jako Stradun.

Warto przeczytać!  Rosja wykluczona z udziału w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 i mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze

Podsumowanie

Chorwacja obfituje z miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Nie ma więc co dziwić się temu, że wiele ludzi odwiedza ją ponownie, czyniąc z niej punkt obowiązkowy każdej wakacyjnej wyprawy. Rzeczywiście, jest to państwo przepełnione atrakcjami – takie, w którym coś dla siebie znajdą tak wielbiciele błogiego lenistwa, jak i zwiedzania w nieco bardziej intensywnym tempie. Również i my powinniśmy je odwiedzić – chociażby po to, by zakosztować tutejszej kultury.

PRY