Laptop biznesowy – co powinno oferować takie urządzenie?

laptop biznesowy
Dla wielu laptopy stanowią dziś niezastąpione narzędzie pracy. Nie brakuje również osób, które wdrażają się w najnowsze technologie i dopiero rozpoczynają poszukiwania sprzętu, który ułatwi im pracę | fot.: stock.adobe.com

Ze względu na rosnące znaczenie pracy zdalnej laptopy biznesowe cieszą się dziś coraz większą popularnością. Te kompaktowe urządzenia są znacznie wygodniejsze do pracy niż komputery stacjonarne, a ich funkcjonalność czyni je niezwykle przydatnym narzędziem do biznesu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do pracy?

Laptop biznesowy – jak wybrać?

Dla wielu laptopy stanowią dziś niezastąpione narzędzie pracy. Nie brakuje również osób, które wdrażają się w najnowsze technologie i dopiero rozpoczynają poszukiwania sprzętu, który ułatwi im pracę. Ogromna ilość modeli laptopów dostępnych na rynku z pewnością nie ułatwia wyboru sprzętu idealnego. Jakie funkcje i udogodnienia powinien zapewniać nam dobry laptop biznesowy?

Pamięć RAM

Jeżeli w pracy korzystasz z kilku aplikacji (np. przeglądarka internetowa, aplikacje pakietu Office), optymalna ilość pamięci operacyjnej z pewnością ułatwi ci pracę i zapewni płynne działania urządzenia. Minimalna ilość pamięci RAM, zalecana w przypadku laptopa do pracy, to 8 GB, uważane obecnie za standard w przypadku laptopów ze średniej półki cenowej.

Warto przeczytać!  Czyszczenie wnętrza laptopa – jak zrobić to samodzielnie?

Procesor

Wydajny procesor stanowi obok pamięci operacyjnej jeden z najważniejszych podzespołów w laptopie biznesowym. Dla optymalnej płynności i wygodny pracy zalecane są procesory z serii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5 lub lepsze.

Pamięć masowa

Pamięć masowa oznacza przestrzeń użytkową laptopa, na której zapisywane są wszystkie pliki. W laptopach biznesowych zaleca się przynajmniej 256 GB pamięci masowej, co pozwoli na wygodne zapisywanie dokumentów, zdjęć i innych ważnych plików.

Rozmiar ekranu

Najpopularniejsze rozmiary ekranów w laptopach biznesowych to kolejno 13, 14 i 15 cali. Dla osób, które planują częste przenoszenie laptopa, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ekran o rozmiarze 13 lub 14 cali. Z kolei w przypadku stacjonarnego miejsca pracy świetnie sprawdzi się sprzęt o standardowym rozmiarze 15,6 cala. 

Warto przeczytać!  Czym charakteryzują się dobre podkładki chłodzące pod laptopa?

Waga laptopa

Rozmiar laptopa ma bezpośredni wpływ na jego wagę. W laptopach o rozmiarze ekranu 13 lub 14 cali, często użytkowanych mobilnie, bardzo ważna jest waga na poziomie maksymalnie półtora kilograma. W notebookach o rozmiarze ekranu 15 cali mobilność jest ograniczona, a waga często przekracza 2 kilogramy.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe, szczegółowe funkcje laptopa często w dużej mierze zależą od specyfiki pracy. Inne popularne funkcje, które mogą być ważne przy wyborze laptopa biznesowego, to podświetlana klawiatura, ekran dotykowy, obecność klawiatury numerycznej numpad czy wytrzymała obudowa.

Laptopy biznesowe do rozmów internetowych

Tryb pracy zdalnej w niektórych przypadkach przewiduje konieczność odbywania częstych rozmów elektronicznych z przełożonymi, współpracownikami czy klientami. Z tego powodu dobry laptop biznesowy powinien być wyposażony w kamerę i mikrofon, umożliwiające wygodną komunikację bez dodatkowych kosztów.

Warto przeczytać!  Informacja potwierdzona – Szymon Hołownia będzie startował w wyborach prezydenckich!

Wbudowany mikrofon i kamera są standardem w nowoczesnych laptopach. Decydując się na wybór konkretnego modelu warto jednak zwrócić uwagę na optymalną jakość obrazu i dźwięku. Jeżeli wbudowane oprogramowanie jest niewystarczające, laptop można wyposażyć zewnętrzny mikrofon i kamerę.

Podsumowanie

Wybór idealnego laptopa biznesowego w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań oraz specyfiki pracy. Przy zakupie notebooka do pracy nie powinniśmy jednak iść na kompromisy i wybrać sprawdzony sprzęt, który pomoże usprawnić codzienne obowiązki. Dobry laptop biznesowy nie tylko zwiększy bowiem wydajność naszej pracy, ale również pozwoli na realizowanie obowiązków służbowych w podróży lub w domu.

KUR