Via ferrata – co warto wiedzieć?

Via Ferrata
Via Ferrata to trasa, która bez zabezpieczeń stanowiłaby szlak nie do przejścia | fot.: stock.adobe.com

Via Ferrata to niezwykły sposób na miłe i aktywne spędzenie urlopu nieco inaczej niż dotychczas. Choć na pierwszy rzut oka via ferrata może wydawać się niebezpieczną aktywnością, to jednak odpowiednio przygotowani, będziemy w stanie przeżyć niezwykłe przygody w malowniczych miejscach bez cienia obawy o swoje zdrowie czy życie. Czym dokładnie jest Via Ferrata? Jak się do niej przygotować? Jaki sprzęt jest potrzebny? Sprawdźmy to. 

Co to jest Via Ferrata? 

Czym dokładnie jest Via Ferrata? Wiele osób zafascynowanych górskimi przygodami z jednej strony jest nieco znudzona klasycznym podróżowaniem po dobrze znanych i zabezpieczonych szlakach, a z drugiej strony nie czuje się jeszcze na siłach, by spróbować wspinaczki górskiej w czystej postaci. Via Ferrata, tłumaczona z włoskiego na Żelazną drogę stanowi doskonałą alternatywę. Jest to coś pomiędzy tymi dwoma aktywnościami. Z jednej strony Via Ferrata wymaga od nas odpowiedniego wyposażenia i dobrej kondycji, jednak przejście takiej trasy nie będzie stanowiło ogromnego wyzwania dla osób, które są odpowiednio przygotowane. Via Ferrata to trasa, która bez zabezpieczeń stanowiłaby szlak nie do przejścia. Jednak dzięki wykorzystaniu mnogości sztucznych zabezpieczeń, takich jak stopnie, klamry, drabiny czy łańcuchy, trasa, choć dalej wymagające, jest w naszym zasięgu. 

Warto przeczytać!  Pyszne ciasta keto-poznaj przepis na keto tiramisu

Jak przygotować się do Via Ferrata? 

Zdecydowaliśmy o przejściu jednej z najpiękniejszych tras Via Ferrata? To świetna wiadomość. Pamiętajmy jednak, że do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. To nie trasa dla wycieczkowiczów, którzy ponad wszystko szanują sobie wygodę i komfort podczas aktywności. Via Ferrata to ekspozycja na otwarte przestrzenie i bardzo duże wysokości. Zatem wstępnie powinniśmy przygotować się do Via Ferrata, trenując swoje umiejętności i reakcje przy mniej wymagających trasach. Polskie tatry i niektóre odcinki mogą stanowić test przed wyzwaniem, jakim jest Via Ferrata. Pamiętajmy także o tym, że bez specjalistycznego sprzętu nie będziemy w stanie nawet rozpocząć Via Ferrata – to wyposażenie obowiązkowe.

Jaki sprzęt na Via Ferrata?

A więc staramy się zebrać wszystkie najważniejsze akcesoria i wyposażenie, które może okazać się przydatne na Via Ferratę. Od czego zacząć? Przede wszystkim od kasku. Kask to najważniejsze wyposażenie, które bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo na szlaku. Kask pozwala amortyzować uderzenia odłamków, które być może spadną nam na głowę. Dodatkowo pozwolą na przejście Via Ferrata nawet w najjaśniejszych miejscach, w którym przypadkowo możemy zahaczyć głową o skały. Na kasku nie powinniśmy oszczędzać – istotna jest jego niska waga oraz odpowiednie certyfikacje potwierdzające wysoką jakość wykonania. Często Via Ferrata wymaga od nas użycia czołówki – kask musi mieć odpowiednie miejsce na potencjalne zaczepienie jej. Oprócz kasku pamiętajmy o uprzęży oraz lonżach. To one odpowiadają za przepinanie się i asekuracje podczas wycieczki. Uprząż wspinaczkowa powinna być także odpowiednio atestowana i dobrana do naszego wzrostu. 

Warto przeczytać!  Mindful eating – jak jeść świadomie?

ŁNA