Czym właściwie jest przepona i jaką dokładnie rolę odgrywa w naszym organizmie?

rola przepony
Najważniejszą funkcją przepony jest jej udział w oddychaniu | fot.: stock.adobe.com

Przepona jest jednym z ważniejszych mięśni w ludzkim ciele. Pełni ważną funkcję w procesie oddechowym oraz ma za zadanie wspomagać przepływ limfy oraz krwi. Oprócz tego odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu pozostałych narządów zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. W przypadku, gdy dochodzi do zachwiania prawidłowości w jej funkcjonowaniu, ma to wpływ na cały organizm. Czym konkretnie jest przepona i jakie pełni funkcje?

Przepona i jej budowa

W budowie przepona przypomina nieco kopułę. Jej podstawową funkcją jest oddzielenie klatki piersiowej od jamy brzusznej. Podstawą jej anatomii są trzy części: żebrowa, lędźwiowa oraz mostkowa. Pierwsza z nich, która jest największa, rozciąga się od siódmego do dwunastego żebra. Część lędźwiowa z kolei jest najmocniejsza i składa się z odnóg oraz wiązadeł łukowatych. Ostatnia i najmniejsza część mostkowa rozpoczyna się w miejscu wyrostka mieczykowatego mostka. Przepona składa się również z rozworów aorty, przełyku i żyły głównej dolnej. Przechodzą przez nie istotne struktury takie jak aorta czy pnie błędne. Unerwienie przepony zapewnia jej nerw przeponowy.

Warto przeczytać!  Podróże powietrzne a kondycja zdrowotna - kiedy możesz lecieć, a kiedy lepiej zostać w domu?

Praca przepony a proces oddychania

Najważniejszą funkcją przepony jest jej udział w oddychaniu. Prawidłowy proces oddechowy opiera się na niewymuszonym i swobodnym ruchu przepony. Gdy bierzemy wdech, mięsień przepony obniża się, zwiększając tym samym objętość klatki piersiowej. Dzięki temu procesowi płuca zyskują więcej miejsca do rozprężania się przy jednoczesnym zmniejszeniu ciśnienia, które panuje wewnątrz klatki piersiowej. Przy wydechu z kolei proces jest odwrotny. Przepona przez rozkurcz zmniejsza objętość klatki piersiowej i wzmaga wzrost ciśnienia. Tym samym powietrze jest usuwane z dróg oddechowych. Warto zdawać sobie sprawę, że gdy w procesie oddechowym dominuje oddech górnożebrowy, może to powodować nieprawidłowości działania układu oddechowego, pokarmowego, limfatycznego, a nawet krwionośnego.

Pozostałe funkcje przepony

Oprócz oczywistej roli, jaką przepona odgrywa w procesie oddychania, pełni ona również inne funkcje. Ze względu na fakt, że przepona jest wsparciem kręgosłupa podczas aktywności ruchowej, zaburzenia w jej ułożeniu mogą powodować wady postawy. Praca przepony i jej niezachwiany przebieg ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Jeżeli dojdzie do zaburzenia tego procesu i oddech obiera głównie tor górnożebrowy, może dojść do obkurczania się naczyń układu krwionośnego. Konsekwencją tego jest zmniejszenie dostaw krwi do mózgu, co skutkować może zaburzeniami motorycznymi i intelektualnymi. Praca przepony wpływa też na układ trawienny. Przez elementy anatomiczne przepony przechodzi przełyk. Dysfunkcje w działaniu przepony przekładają się więc na dolegliwości w obrębie układu trawiennego i mogą powodować zespół jelita drażliwego, zgagę lub refluks.

Warto przeczytać!  Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

Przepona połączona jest też z układem nerwowym. Znajdujące się w niej receptory pozwalają na wyciszenie układu nerwowego poprzez spokojny oddech. Przepona ze względu na wpływ na postawę może także powodować dyskomfort w szyi. Warto wówczas zwrócić uwagę na jej prawidłowe funkcjonowanie.

KMA