Aikido to tradycyjna japońska sztuka walki, która w swym repertuarze zawiera ok. 10 tysięcy technik samoobrony. Zasady sformułowano na przełomie XIX i XX w.,, najważniejszą z nich jest, że nie może być dyscypliną sportową. Można powiedzieć, że jest to filozofia, która na całym świecie ma rzesze popularyzatorów oraz entuzjastów.
Historia Aikido
Za twórcę uważa się Morihei Ueshibę, który w młodym wieku był słabego zdrowia, dlatego też ojciec chciał by syn podejmował treningi, które go zahartują. Przyszły twórca aikido ćwiczył jiu-jitsu oraz szermierkę, z których to dyscyplin czerpał, kiedy opracował zasady aikido. Popularyzatorem aikido był uczeń Ueshiby, Hirokazu Kobayashi, który organizował liczne pokazy, nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, ponadto w państwach Starego Kontynentu, w tym w Szwajcarii. Nad Wisłą, Aikido zawitało w 1975r. i Polacy z miejsca się nim zachwycili.
Jakie założenia przyświecają aikido?
Sztuka walki, która polega na obronie przed atakiem, defensywna która o ile jest to możliwe ma na celu unikanie pojedynku. Wyznawcy stosują się do zasady, że na każdy rodzaj ataku istnieje skuteczna obrona, którą należy zastosować, tak więc jest to sztuka samoobrony. Wielu ludzi ze świata sztuki, celebrytów zafascynowało się aikido, jednym z najbardziej znanych z całą pewnością jest Steven Seagal, który osiągnął stopień siódmego dana.
Aikido to również pewna filozofia życia, gdzie ‘ai’ oznacza harmonię, miłość oraz łagodność, ‘ki’ to energia witalna, natomiast ‘do’ to droga. Adepci aikido mają myśleć przede wszystkim o samodoskonaleniu. Wyznawcy aikido twierdzą, że świat wypełnia energia ‘ki’, która to jest czymś na wzór strumienia, z pewnością nie jest ona w świetle tej teorii skoncentrowana w punkcie przez zadanie uderzenia bądź też przeciwstawienie się mu poprzez użycie bloku.
Od czego zacząć trening aikido?
Osoby wchodzące w świat aikido, powinny ćwiczyć pod okiem doświadczonego nauczyciela. Dobrym rozwiązaniem okaże się sięgnięcie po film instruktażowy, jak też po książkę napisaną przez eksperta w dziedzinie aikido. Rozpoczęcie praktyk wiąże się z treningiem, w którym należy wykazać się pokorą oraz autodyscypliną. Postępy gwarantuje pojedynek z partnerem. Chcąc rozpocząć treningi należy pamiętać o przygotowaniu fizycznym, które powinno być na wysokim poziomie. Przed przejściem do treningów docelowych, dobrze jest wzmocnić swą kondycję. Z pewnością efekty nie przyjdą same z siebie, zwłaszcza kiedy nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy żadnej ze sztuk walki. Treningi można rozpocząć w każdym wieku, nigdy nie jest zbyt późno, Często podczas treningów młodsi trenują ze starszymi, bardziej zaawansowanymi, chodzi tutaj o to, żeby starsi ćwiczyli nad dotrzymaniem kroku młodzieży pod kątem kondycyjnym, podczas kiedy dla młodych jest to doskonała okazja, by skutecznie podnieść poziom swego zaawansowania. Aikido w sposób pozytywny sprawia, że trenujący z pełnym zaangażowaniem nabierają bardziej optymistycznego podejścia do rzeczywistości. Ta sztuka walki udoskonala ciało i duszę.
RAD