Medytacja dla początkujących – od czego zacząć?

medytacja
ystarczy 5-10 minut codziennej medytacji, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy chcemy dobrze nastawić się do nadchodzącego dnia lub wyciszyć przed nocą | fot.: stock.adobe.com

Kiedyś medytacja była uznawana za coś dziwnego i egzotycznego. Obecnie jest wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób chce nauczyć się medytować, aby poprawić jakość swojego życia. Z początku, podejmując się tej praktyki, możemy czuć się zagubieni, ponieważ nie od razu medytowanie przyniesie oczekiwane efekty. Potrzebny jest czas oraz dobrze wypracowana rutyna. Podpowiadamy, jak zacząć medytować, żeby nie zwariować we współczesnym świecie. 

Dlaczego warto medytować?

Aby z zapałem rozpocząć przygodę z medytacją, warto dowiedzieć się czegoś więcej o jej zaletach. Nie jest żadną tajemnicą, że medytacja może mieć na nas zbawienny wpływ, co potwierdzone jest wieloma badaniami. Wpływa korzystnie nie tylko na naszą psychikę, ale również pomaga zapobiegać różnym chorobom. Żyjąc w społeczeństwie informacyjnym, zewsząd jesteśmy bombardowani faktami. Rzadko kiedy siedzimy w ciszy. Nasz umysł nie do końca potrafi się przystosować do tych wszystkich zmian, jakie w ostatnich dekadach zaszły na świecie. Dlatego coraz więcej ludzi jest permanentnie zestresowanych, nie potrafi się relaksować oraz nie żyje tu i teraz, lecz ciągle wybiega myślami do jakichś niedokończonych obowiązków. Niestety, życie w ciągłym pędzie bardzo źle działa na naszą podświadomość. Odpowiedzią na współczesne problemy zdaje się być medytacja – technika, która uspokoi umysł oraz pomoże radzić sobie z problemami. Jej moc jest naprawdę duża. Potrafi zredukować niepokój, wzmocnić kreatywność, pewność siebie oraz zdolność uczenia się. Medytując, stajemy się po prostu szczęśliwsi. Zaledwie kilka minut medytacji dziennie może odmienić nasze życie. 

Warto przeczytać!  Biegi uliczne - gdzie wystartować w najbliższym czasie?

Jak zacząć medytować?

Zanim jeszcze przystąpimy do pierwszej sesji, musimy powziąć twarde postanowienie – będziemy medytować codziennie, bez żadnych wymówek. Warto mieć z tyłu głowy, że z początku może nam być trudno wyciszyć umysł, a sama medytacja będzie nas jedynie irytować. To czas przejściowy, przez który musimy przebrnąć. Na tym etapie jednak bardzo łatwo się zniechęcić, dlatego tak ważna jest systematyczność. Na początek nie trzeba wyznaczać sobie bardzo ambitnych celów. Wystarczy 5-10 minut codziennej medytacji, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy chcemy dobrze nastawić się do nadchodzącego dnia lub wyciszyć przed nocą. Dopiero kiedy ten czas nie będzie dla nas problemem, możemy przestawić się na dłuższe sesje, które pogłębią stan wyciszenia. Wiele osób zastanawia się, jaką technikę medytacji najlepiej wybrać na początek. Dobrym wyborem może być medytacja z mantrą – dzięki niej łatwo wprowadzić się w stan transu. Trzeba jednak pamiętać, że medytacja jest po prostu stanem umysłu. To, jakimi sposobami go osiągniemy, nie jest aż tak istotne. 

Warto przeczytać!  Dziesięć zasad jogina: droga do harmonii i wewnętrznego spokoju

Podsumowanie

Medytacja to jeden z bardziej sprawdzonych sposobów, aby poradzić sobie z natłokiem myśli w głowie. Zbawienne działanie tej praktyki zostało wielokrotnie przebadane, tak więc co do skuteczności regularnej medytacji nie ma żadnych wątpliwości. Nie od razu medytacja będzie prosta i przyjemna. Warto jednak zainwestować w praktykę trochę czasu, aby cieszyć się lepszą jakością życia. 

PMA