Współczesne sci-fi – co warto czytać?

najlepsze sci fi
Klasyka science fiction nadal potrafi zwalić z nóg. Starzy mistrzowie robią wrażenie przenikliwością, a czasami też rozmachem swoich kosmicznych bitew | fot.: stock.adobe.com

Klasyka science fiction nadal potrafi zwalić z nóg. Starzy mistrzowie robią wrażenie przenikliwością, a czasami też rozmachem swoich kosmicznych bitew. Jednocześnie jednak, czytając leciwą fantastykę naukową, czasami będziemy się uśmiechać pod nosem. Super, że Lem przewidział czytniki e-booków w odległej przyszłości. Problem polega na tym, że my je już mamy. Z kolei bardziej współczesne science fiction operuje motywami, które wydają się być futurystyczne nawet dzisiaj.

“Metro 2033” – Dmitry Glukhovsky

Tak. To jest powieść drogi dla młodych dorosłych. Jednocześnie jednak ta droga wiedzie całkowicie przez podziemia – a konkretnie przez moskiewskie stacje metra. Sam świat należy też do wyjątkowo mrocznych i nieprzyjaznych.

Jednocześnie trzeba przyznać, że autor miał genialny pomysł. Kolej podziemna w rosyjskiej stolicy rzeczywiście jest systemem schronów przeciwatomowych. W razie nuklearnego konfliktu to tutaj właśnie będą kierować się uciekinierzy. Czy jednak po ataku atomowym stworzą system niewielkich zwalczających się wspólnot na poszczególnych stacjach? I czy te społeczności będą inspirowane państwami wyjętymi z historii – od starożytności do dwudziestego wieku? Miejmy nadzieję, że tego się nigdy nie dowiemy.

Warto przeczytać!  Najlepsze biografie wybitnych artystów

“Expanse” – James S.A. Corey

Pierwsza książka z serii (“Przebudzenie Lewiatana”) wyszła w 2011 roku i doczekała się kilku kontynuacji. Wiele osób będzie ją kojarzyło też z serialową ekranizacją, którą możemy oglądać w kilku serwisach streamingowych.

Warto jednak wspomnieć o tym, dlaczego “Expanse” budzi tak wielkie zainteresowanie czytelników i widzów. Ponownie, prawdopodobnie ze względu na świat. Mamy tutaj przyszłość odległą, ale z naszej perspektywy w dalszym ciągu namacalną. Układ Słoneczny został w dużej mierze skolonizowany.

Na Marsie ludzie żyją już od w przybliżeniu trzech pokoleń. Zdążyli wytworzyć własną kulturę i w dużym stopniu uniezależnić się od Ziemi. Czerwona Planeta jest też liderem w dziedzinie tworzenia nowych technologii i statków kosmicznych.

O wiele ciekawszy w tym cyklu powieści jest Pas Asteroidów. Na nim żyją ludzie wychowani w bardzo niskiej grawitacji. O wiele wyżsi od Ziemian i zauważalnie od nich słabsi (a przynajmniej na powierzchni planet).

Warto przeczytać!  Najlepsze powieści Marka Krajewskiego

Proza Jacka Dukaja

Literatura science fiction powstaje od grubo ponad stu lat. Nic więc dziwnego, że wiele pomysłów zostało już wykorzystanych. I dlatego twórcy nowych powieści muszą sięgać po koncepcje coraz bardziej wymyślne.

Dobrym przykładem jest Jacek Dukaj. W jego “Innych pieśniach” wszechświat zbudowany jest z cząstek pięciu żywiołów (według starożytnej, dawno obalonej teorii). W “Lodzie” na Ziemię przybywają obcy, którzy są tworami ze stężonego chłodu. Ich sama obecność nie tylko skuwa świat w okowach zimna, ale też w zadziwiający sposób zakrzywia rzeczywistość.

Najlepszym przykładem postmodernizmu, jakim operuje Dukaj jest “Perfekcyjna niedoskonałość”. Powieść rozgrywa się w tak odległej przyszłości, że ludzie mogli już całkowicie zrezygnować z fizycznych ciał. Są nawet nie tyle programami w komputerze, co tworami w układach fizyki czasoprzestrzennej.

Warto przeczytać!  Sztuka komiksu – jak się rozwijała i jakie ciekawe dzieła ma do zaoferowania?

TBI