Kulturystyka – o co chodzi w tym sporcie?

kulturysta
Kulturystyka ma na celu pokazanie w sposób artystyczny wyraźnej masy mięśniowej, symetrii i definicji ogólnego efektu estetycznego, w postaci współzawodnictwa, sportu | fot.: stock.adobe.com

W tym sporcie chodzi nie tylko o ciało. Co ważniejsze, ta wspaniała aktywność fizyczna dotyczy również zdrowia. Szukasz korzyści zdrowotnych wynikających z treningu siłowego i aerobowego? Kulturystyka ma je wszystkie. Łatwo jest pojąć znaczenie tego sportu poprzez same zrozumienie jego nazwy. Ta aktywność to przede wszystkim „kult ciała” i najlepszy sport, jeśli chodzi o kształtowanie i dopasowanie sylwetki.

Kulturystka w skrócie

Ta dziedzina sportu ma na celu poprawę rozwoju mięśni ludzkiego oraz promowanie ogólnego stanu zdrowia i sprawności. Kulturystyka ma na celu pokazanie w sposób artystyczny wyraźnej masy mięśniowej, symetrii i definicji ogólnego efektu estetycznego, w postaci współzawodnictwa, sportu. Do ćwiczeń wykorzystywane są sztangi, hantle i inne przyrządy do treningu oporowego.

Historia dyscypliny

Warto przeczytać!  Bleu de Chanel: zapach dla nowoczesnego mężczyzny

Kulturystyka została niejako stworzona przez starożytnych Greków. To właśnie oni byli inspiracją dla jej praktyki w większości późniejszych społeczeństw. Współczesne konkursy wyrosły w dużej mierze z europejskich aktów teatralnych i cyrkowych siłaczy z końca XIX wieku. Pierwsze profesjonalne zawody w kulturystyce sylwetce, odbyły się w 1903 roku w Nowym Jorku. Zwycięzca, Al Treloar, otrzymał tytuł „Najdoskonalej rozwiniętego człowieka na świecie”. Podobne konkursy zorganizowano w 1921 i 1922 roku. Jednak zawody kulturystyczne były rzadkością, aż do powstania zawodów Mr. America w 1939 roku pod auspicjami Amateur Athletic Union (AAU) w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu zwycięzcy tych zawodów byli wzorami do naśladowania dla pokolenia aspirujących kulturystów. Sport rozwinął się szybko po II wojnie światowej, a zawody AAU Mr. America osiągnęły szczyt popularności w późnych latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Równocześnie pojawiły się dwie rywalizujące ze sobą organizacje, Międzynarodowa Federacja Kulturystów, założona przez Kanadyjczyków w 1946 roku, oraz w Wielkiej Brytanii – National Amateur Body-Builders ‘Association, założone w 1950 roku.

Warto przeczytać!  Alergik podczas wiosennego treningu na świeżym powietrzu

Najważniejszą postacią w historii kulturystyki jest urodzony w Austrii amerykański kulturysta i aktor – Arnold Schwarzenegger. Popularny „Arnie” siedmiokrotnie zdobył tytuł Mr. Olympia. Jego niesamowita sylwetka, ujmująca osobowość i późniejsza udana kariera filmowa miały rewolucyjny wpływ, sprzyjając większej akceptacji kulturystyki i aktywności związanych z fitnessem w amerykańskim społeczeństwie. Jego Arnold Classic, gala budowy ciała i sprawności odbywająca się corocznie w Columbus w stanie Ohio, stała się najważniejszym wydarzeniem dla kulturystów.

Korzyści płynące z trenowani kulturystyki

Kulturystyka zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca. Angażując się w aktywność fizyczną, taką jak trening siłowy i ćwiczenia aerobowe, masz większą szansę na obniżenie i kontrolę nadciśnienia, otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu. Kulturystyka ma wspaniały i zdrowy wpływ na mięśnie, kości i stawy. Sport pomaga zbudować mocne i elastyczne mięśnie. Kulturystyka i trening siłowy z pewnością mogą pomóc w osteoporozie i zapaleniu stawów.

Warto przeczytać!  Konsole Nintendo – porównanie dostępnych urządzeń

SPA