Atrakcje turystyczne Ekwadoru

Cotopaxi widok znad Quito
Cotopaxi – czynny wulkan w Andach w północnej części Ekwadoru na południowy wschód od stolicy kraju Quito | fot.: stock.adobe.com

Ekwador to niewielkie państwo w Ameryce Południowej, graniczące z Peru i Kolumbią. Pomimo niewielkiego terytorium, ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji – od cudów natury po ruiny starożytnych budowli.  Na odwiedzających Ekwador czekają aktywne wulkany i wodospady, tropikalny klimat na równinach i strefy piętrowe w górach.  Co warto zobaczyć w Ekwadorze?

Wodospady kaskadowe w Banos

W pobliżu miasta Banos w środkowej części kraju można zobaczyć niemal 60 kaskadowych wodospadów.  Na turystów, poza zapierającym dech w piersiach widokiem, czekają również inne atrakcje. Wodne kaskady podziwiać można ze specjalnie wybudowanych platform i tarasów widokowych a nawet domków na drzewach. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą zdecydować się na przejazd nad wodospadem na tyrolce. Poza tym u podnóża wodospadów dostępne są baseny termalne,  będące idealnym miejscem na relaksujące kąpiele o każdej porze roku.

Warto przeczytać!  Ciekawostki o świątecznych tradycjach i zwyczajach na świecie
Banos wodospady
W pobliżu miasta Banos w środkowej części kraju można zobaczyć niemal 60 kaskadowych wodospadów | fot.: stock.adobe.com

Cotopaxi – park narodowy i aktywny wulkan

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych pochodzenia naturalnego w Ekwadorze stanowi  wznoszący się na  wysokość 5900 m  n.p.m. stratowulkan Cotopaxi. Ten andyjski wierzchołek znajduje się w parku narodowym o tej samej nazwie, górując zdecydowanie nad całą okolicą. Lokalne biura podroży organizują wycieczki na szczyt olbrzyma, trzeba jednak pamiętać, że na tak znacznych wysokościach osobom niewprawionym w górskich wędrówkach grozi choroba wysokościowa. Poza tym zdobycie tak wysokiego szczytu to wyzwanie kondycyjne. Dla wszystkich, którzy się na ro zdecydują, zdobycie Cotopaxi może być powodem do dumy i źródłem wyjątkowych wrażeń. Wulkan jest nieprzerwanie aktywny od ponad 4 tysięcy lat, a ostatnia potężna erupcja miała miejsce w roku 2015.

Warto przeczytać!  Rola astronomii w codziennym życiu: od nawigacji po kalendarz
Cotopaxi  wulkan
Na terenie Parku Narodowego Cotopaxi leżącego w pobliżu stolicy, wznosi się ogromny i wciąż czynny wulkan stożkowy | fot.: stock.adobe.com

Inkaskie ruiny Ingapirca

Na zwiedzanie stanowiska archeologicznego Ingapirca warto poświęcić cały dzień. Chociaż słowo Ingapirca w języku Keczua oznacza inkaskie mury, to na 20 hektarach rezerwatu archeologicznego zobaczyć można zdecydowanie więcej. Poza murami, obejrzeć można dobrze zachowany kalendarz księżycowy, brukowany główny miejski plac wraz z bocznymi uliczkami, pozostałości po świątyniach oraz rytualne łaźnie. O zdolnościach inżynierskich inkaskich budowniczych świadczy skomplikowany system miejskich wodociągów.

Ingapirca ruiny Inków
Jednym z najcenniejszych zabytków Ekwadoru jest kompleks starożytnych ruin w miasteczku Ingapirca | fot.: stock.adobe.com

Rezerwat wysp Galapagos

Do terytorium Ekwadoru należy również położony na Oceanie Spokojnym, w odległości około 1000 km od stałego lądu, archipelag wysp Galapagos. Wycieczki na Bartolome i pozostałe wyspy organizowane są przez wiele ekwadorskich agencji turystycznych. Na odwiedzających czekają tam wyjątkowe krajobrazy i bajkowo wyglądające skały powulkaniczne  oraz ciekawi przedstawiciele fauny – zagrożone wyginięciem pingwiny równikowe oraz olbrzymie żółwie słoniowe.  Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze wysp są doceniane na całym świecie. Archipelag zostały wpisany na listę światowych rezerwatów UNESCO.

Warto przeczytać!  Eksploracja wulkanu Kīlauea: serce Parku Narodowego Wulkanów Hawajskich
żółw na wyspach galapagos
Do terytorium Ekwadoru należy również położony na Oceanie Spokojnym, w odległości około 1000 km od stałego lądu, archipelag wysp Galapagos | fot.: stock.adobe.com

Do atrakcji turystycznych zaliczyć można również miejscową kuchnię, dziesiątki gatunków bananów, pyszną kawę i kakao. miejscowe rękodzieło mieszkańców wywodzących się od dawnych Inków.  Miasta obfitują również w zabytki architektury okresu kolonialnego.  Z całą pewnością W Ekwadorze jest wiele do odkrycia.

MBA