Ciekawostki o świątecznych tradycjach i zwyczajach na świecie

Targ świąteczny w Salzburgu w Austrii
Warto wybrać się na wyjątkowe targi bożonarodzeniowe, które corocznie odbywają się w Salzburgu | fot.: stock.adobe.com

Okres bożonarodzeniowy kojarzy się Polakom z ubieraniem choinki, pieczeniem pierników i przygotowywaniem prezentów dla swoich najbliższych. Najbardziej uroczystym dniem jest Wigilia, kiedy to najbliższa rodzina spotyka się podczas Wieczerzy. Co ciekawe, w wielu krajach Boże Narodzenie świętuje się dopiero od 25 grudnia. Warto przyjrzeć się tradycjom na świecie, by dostrzec, jak bardzo różnią się one pomiędzy sobą.

Stany Zjednoczone

Krajem, w którym obchody Bożego Narodzenia znaczne różnią się od naszych są Stany Zjednoczone. Choć Amerykanie już od Halloween przygotowują się do nich – ozdabiają domy, kupują prezenty, ubierają choinkę – to wbrew pozorom nie obchodzą ich oni aż tak hucznie. Święta rozpoczynają rozpakowywaniem prezentów 25 grudnia i zjedzeniem wspólnego śniadania. Kulminacyjnym momentem jest obiad, w trakcie którego gromadzi się bliższa i dalsza rodzina. Natomiast 24 grudnia oraz 26 grudnia to dni, w których większość osób już pracuje.

Warto przeczytać!  Japońska podróż kulinarna: Przewodnik po najlepszych restauracjach w Tokio

Meksyk

Tradycją charakterystyczną dla Meksyku jest wieszanie 15 grudnia piniaty – glinianego naczynia wypełnionego słodyczami, które umieszcza się po sufitem. Następnie jedno z dzieci mieszkających w domu musi rozbić naczynie kijem. Rozpoczyna to wyścig, w trakcie którego maluchy prześcigają się w złapaniu jak największej ilości słodyczy.

Co ciekawe, w Polsce najczęściej spożywaną rybą w Wigilię jest karp. Natomiast w Meksyku jest to dorsz pieczony z papryką i oliwkami i podany z maleńkimi grzankami.

Austria

Austria to kraj, w którym Boże Narodzenie obchodzone jest z wielką uwagą i namaszczeniem. Austriacy już przez cały grudzień ozdabiają swoje domy, ubierają choinkę i kupują słodkości. Warto wybrać się na wyjątkowe targi bożonarodzeniowe, które corocznie odbywają się w Salzburgu. To feeria barw, zapachów i smaków.

Warto przeczytać!  Chorwacja na weekend - co zobaczyć?

W Austrii obchody rozpoczyna się 24 grudnia o godzinie 17, gdy za oknem każdego domu rozbrzmiewa mały dzwoneczek. To symbol, który informuje, że wieczerzę czas już zaczynać.

Dania

Dania to kraj, który słynie ze słodkich potraw. W trakcie Wigilii najważniejszą potrawą jest ryż na słodko podawany z cynamonem oraz gęś zapieczona z jabłkami. Gospodyni ukrywa w jednej z porcji ryżu migdał. Tradycja mówi, że osoba, która go znajdzie będzie mieć szczęście przez cały kolejny rok.

Włochy

Jednym z krajów, w którym tradycja bożonarodzeniowa została silnie zakorzeniona są również Włochy. Już 8 grudnia ubiera się w domach choinki, a 24 grudnia zasiada się do uroczystej wieczerzy, w trakcie której serwuje się tradycyjne, włoskie ciasta. Natomiast 25 grudnia najbliżsi rozdają sobie wzajemnie prezenty.

Warto przeczytać!  Najlepsze kierunki na wyjazd w Ameryce Południowej

Francja

Trzeba jeszcze wspomnieć o Francji, dla której Boże Narodzenie to czas poświęcony rodzinie. 24 grudnia uczestniczy się tylko w Mszy, a dopiero 25 grudnia najbliżsi siadają do uroczystego obiadu. Serwuje się indyka nadziewanego kasztanami oraz popija go szampanem.

Francuzi w grudniu wykonują własnoręcznie robione kartki z życzeniami, a dzieci wierzą, że prezenty pod choinkę przynosi nie Mikołaj, a mały Jezus.

Tradycje

Każdy kraj ma własne zwyczaje dotyczące okresu bożonarodzeniowego. Dzięki temu naród czuje jedność i identyfikuje się z własną tradycją. Niektóre z nich tak bardzo różnią się od siebie, że nie potrafimy sobie wyobrazić świąt spędzanych w inny niż nasz sposób.

ABA