Najbardziej niebezpieczne aktywne wulkany na świecie

Mount Merapi
Merapi – czynny wulkan w środkowej części Jawy w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. Wysokość 2910 m n.p.m. | fot.: stock.adobe.com

Wulkany są jednymi z najpotężniejszych sił natury, które są zdolne do wywoływania niszczycielskich katastrof. Na całym świecie istnieją setki wulkanów, ale tylko kilka z nich jest uznawanych za najbardziej niebezpieczne. W tym artykule przedstawimy kilka z nich.

Niebezpieczny wulkan Mount Merapi – aktywność, zagrożenia i znaczenie kulturowe

Wulkan Mount Merapi to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Jego aktywność obejmuje wybuchy piroklastyczne, lahar (lawiny błotne) oraz erupcje pyłowe. Erupcja w 2018 roku, która była największą od dekad, zniszczyła tysiące domów, spowodowała ewakuację tysięcy ludzi i zabiła ponad 200 osób. Od tamtej pory wulkan pozostaje aktywny, a wciąż wydziela się z niego dym i popiół.

Wulkan ten znajduje się w pobliżu miast Yogyakarta i Solo, które są bardzo gęsto zaludnione, co stanowi realne zagrożenie dla życia i mienia ponad 2 milionów ludzi. Wulkan Mount Merapi jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoją aktywność i położenie w bliskim sąsiedztwie tak wielu osiedli. W związku z tym, władze indonezyjskie stale monitorują jego aktywność oraz przeprowadzają regularne ewakuacje mieszkańców z pobliskich miejscowości.

Warto przeczytać!  Finanse w podróży

Mount Merapi jest także ważnym miejscem kulturowym dla społeczności Jawa. Wierzono, że wulkan ten jest siedzibą duchów, a jego wybuchy są spowodowane gniewem bogów. Lokalna ludność wciąż składa ofiary, modli się i organizuje tradycyjne ceremonie na zboczu wulkanu. Jednakże, z powodu niebezpieczeństwa, władze indonezyjskie ograniczają dostęp do obszaru wokół wulkanu.

Etna – jeden z największych i najczęściej aktywnych wulkanów na świecie

Etna
Etna – czynny stratowulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny | fot.: stock.dobe.com

Etna to jeden z najbardziej znanych wulkanów na świecie i z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc na Sycylii. Jest to również jeden z największych wulkanów na Ziemi, który przez wiele lat fascynował naukowców i turystów. Wulkan Etna ciągle jest aktywny, a jego erupcje mogą powodować poważne zniszczenia w okolicznych miastach i wiosek.

Ostatnia duża erupcja Etny miała miejsce w lutym 2021 roku i spowodowała poważne problemy dla mieszkańców Sycylii. Wulkan wyemitował ogromną ilość lawy i popiołów, co spowodowało ewakuację okolicznych wiosek i zamknięcie pobliskiego lotniska. Mimo że większość ludzi została ewakuowana z powodzeniem, niektórzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Warto przeczytać!  Warszawa: najciekawsze pomysły na wycieczki śladami literackich bohaterów

Etna jest również popularnym miejscem turystycznym, a każda jego erupcja stanowi potencjalne zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa tysięcy ludzi. Z tego powodu władze włoskie stale monitorują aktywność wulkanu i podejmują środki ostrożności w razie potrzeby.

Kataklizm na Hawajach – Erupcja Kilauea i jej skutki

Kilauea
W 2018 roku erupcja Kilauea stała się przyczyną jednego z największych kataklizmów naturalnych na Hawajach | fot.: stock.adobe.com

Kilauea to wulkan na Hawajach (na Wielkiej Wyspie zwanej też Hawai’i), który przez wiele lat pozostawał aktywny i przyciągał turystów z całego świata. Jednak w maju 2018 roku erupcja Kilauea stała się przyczyną jednego z największych kataklizmów naturalnych na Hawajach w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Erupcja ta spowodowała zniszczenia, ewakuacje i straty finansowe dla wielu mieszkańców wyspy.

Erupcja Kilauea była tak intensywna, że w ciągu kilku miesięcy wulkan wyprodukował 1 km3 lawy, co odpowiada objętości około 400 000 basenów olimpijskich. Płynąca lawa zniszczyła ponad 700 domów i infrastrukturę, taką jak drogi, mosty, obszary hotelowe pola golfowe. W wyniku erupcji kilkanaście tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy i poszukać schronienia w schroniskach.

Warto przeczytać!  Eksploracja wulkanu Kīlauea: serce Parku Narodowego Wulkanów Hawajskich

Kilauea jest ciągle aktywny i jego erupcje są nieprzewidywalne. W wyniku wybuchów wulkanu, magma może wylewać się na powierzchnię, tworząc wulkany tarczowe, stratowulkany lub kalderę. Erupcje mogą również wywoływać trzęsienia ziemi, powodzie, wybuchy piroklastyczne i pył wulkaniczny, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa ludzi.

Obecnie jednak na Wielkiej wyspie o wiele większym zagrożeniem jest trwająca erupcja wulkanu Mauna Loa, największego wulkanu na świecie.

Wszystkie wymienione wulkany to tylko kilka przykładów najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie. Istnieją setki innych wulkanów, które również stanowią zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Niemniej jednak, wulkany te są szczególnie niebezpieczne ze względu na ich położenie w pobliżu dużych aglomeracji miejskich i popularnych turystycznych obszarów.

KKI