Biegi uliczne – gdzie wystartować w najbliższym czasie?

biegi uliczne
Z roku na rok organizowanych wydarzeń biegowych jest coraz więcej, warto więc od początku roku śledzić terminy interesujących biegów, aby mieć czas na przygotowanie i treningi | fot.: stock.adobe.com

W Polsce biegi uliczne cieszą się coraz większą popularnością, co przekłada się na coraz więcej organizowanych imprez biegowych. Z pewnością przyciągną one uwagę miłośników sportu i aktywnego stylu życia. W 2023 roku na biegaczy czeka wiele różnorodnych wyzwań, od maratonów po biegi dla początkujących. Oto najciekawsze z tych najbliżej nadchodzących.

Klasyczny maraton

Maraton to bieg na dystansie 42,195 km, jest to jeden z najstarszych i najważniejszych biegów na świecie. Obecnie maratony organizowane są na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród amatorów, jak i zawodowców. W Polsce są to jedne z największych i najbardziej znaczących imprez biegowych.

Jednym z najbliższych maratonów jest DOZ Maraton Łódź wraz z biegami towarzyszącymi, takimi jak: Bieg na 10 km, Sztafeta Ekiden, Sztafeta Half&Half oraz Kids Run. Impreza odbędzie się 14-16 kwietnia. W DOZ Maraton Łódź w 2022 roku wzięło udział prawie 4000 osób. W tym roku również spodziewana jest wysoka frekwencja.

Warto przeczytać!  Najciekawsze miejsca w na świecie dla prawdziwych pasjonatów archeologii

Cracovia Maraton to jeden z najstarszych maratonów w Polsce, w tym roku odbędzie się jego dwudziesta edycja. Zaplanowany został na 23 kwietnia w Krakowie. Z pewnością zgromadzi biegaczy z całego świata

Jeszcze starszym i jednym z najsłynniejszych imprez biegowych jest Maraton Warszawski. To także jeden z najstarszych i najważniejszych maratonów w Polsce. Pierwszy Maraton Warszawski odbył się w 1979 roku, w tym roku 24 września nastąpi jego czterdziesta piąta edycja. W edycji pierwszej wzięło udział dwa tysiące amatorów biegania, ale z roku na rok jest ich coraz więcej. W zeszłym sezonie do biegu przystąpiło niemal 8 tysięcy zawodników z ok. 60 krajów.

Najciekawsze półmaratony

Półmaraton to połowa dystansu maratonu, czyli 21,0975 km. Jest to popularny dystans biegowy, który jest dostępny dla większej liczby osób niż maraton, ponieważ wymaga mniejszego poziomu przygotowania fizycznego i czasu na trening.

Jednym z najbliższych nadchodzących półmaratonów jest Półmaraton Marzanny, który odbędzie się w Krakowie 19 marca. Równolegle do biegu głównego odbędzie się 8. Krakowski Bieg z Dystansem “Dla małych serc” o długości 10 km. Uczestnicy mogą liczyć na niezwykłą atmosferę i wsparcie ze strony kibiców.

Warto przeczytać!  Acqua di Parma Colonia: esencja włoskiego stylu i klasy

Ważnym półmaratonem jest 17. Półmaraton Warszawski, który w tym roku ma się odbyć 26 marca i zgromadzi tysiące uczestników z całej Polski oraz zagranicy. W 2022 roku w Półmaratonie wzięło udział ponad 7000 osób. Trasa biegu przebiega przez malownicze tereny Warszawy i jest uważana za jedną z najpiękniejszych w kraju.

Równie popularnym jest Półmaraton Poznański, zaplanowany w tym roku na 16 kwietnia. Warto wspomnieć, że Półmaraton Poznański dobrze wypada w prestiżowym rankingu WorldAthletisc.

Inne interesujące wydarzenia biegowe

W Polsce odbywa się wiele ciekawych imprez biegowych, oprócz maratonów i półmaratonów. Jednym z najbliższych są Biegi WOŚP, organizowane w wielu miastach 29 stycznia. Są to między innymi: 17. Bieg WOŚP Policz się z cukrzycą w Warszawie oraz 10 Bieg Wielkich Serc w Krakowie, o dystansach 5km.

Warto przeczytać!  Jak przygotować się do maratonu?

Innymi popularnymi imprezami biegowymi, które odbędą się w najbliższym czasie są biegi z okazji Walentynek. Będą to na przykład: 7. Bieg Walentynkowy w Krakowie, 8 Bieg Dla Par w Warszawie oraz Bieg Walentynkowy we Wrocławiu. Wszystkie te imprezy są zaplanowane na 12 lutego.

Niedługo potem, bo 3-5.03.2023, będzie miała miejsce kolejna impreza, przyciągająca biegaczy z całej Polski, czyli 47 Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie. Bieg Piastów jest dużym wydarzeniem, obejmującym kilka tras i długości dystansów. Jest to bieg na nartach biegowych.

Podsumowując, wymienione imprezy biegowe to tylko niektóre z najbliżej nadchodzących. Z roku na rok organizowanych wydarzeń biegowych jest coraz więcej, warto więc od początku roku śledzić terminy interesujących biegów, aby mieć czas na przygotowanie i treningi.

KST