Wieczorny demakijaż – dlaczego jest tak ważny dla skóry twarzy?

demakijaż
Jeśli ktoś myśli, że demakijaż skóry twarzy to wytarcie resztek podkładu, tuszu i szminki, jest w ogromnym błędzie | fot.: stock.adobe.com

Pielęgnacja skóry twarzy bardzo często skupia się na nawilżaniu, odżywaniu i korzystaniu z rozmaitych substancji aktywnych. Jednak bardzo często zapomina się o podstawie, bez której na nic wszelkie starania. Oczywiście chodzi o demakijaż i wieczorne oczyszczanie! To bez tego etapu pielęgnacja skóry nie tylko może być mało efektywna, ale też wcale nie przynosić wyczekiwanych rezultatów. Dlaczego demakijaż skóry jest tak istotny? W jaki sposób go wykonywać prawidłowo? I dlaczego spanie w makijażu to najgorsze, co można zrobić swojej cerze? Oto najważniejsze informacje dotyczące demakijażu skóry i jego roli w rutynie pielęgnacyjnej!

Demakijaż twarzy to nie tylko usuwanie pozostałości kosmetyków

Jeśli ktoś myśli, że demakijaż skóry twarzy to wytarcie resztek podkładu, tuszu i szminki, jest w ogromnym błędzie. Po całym dniu na skórze twarzy osadza się również kurz, brud, smog, ale też nadmiar sebum i martwy naskórek. To wszystko sprawia, że skóra wymaga dogłębnego oczyszczenia – nawet jeśli użyte kosmetyki były lekkie, a pod koniec dnia same z siebie stały się praktycznie niewidoczne. To tylko pozory! Trudno też używać kosmetyków pielęgnacyjnych, gdy na skórze pozostają resztki kosmetyków lub nawet detergentów – tych z szybkiego i niestarannego demakijażu. W ten sposób substancje aktywne nie są w stanie wniknąć w głąb skóry i rozpocząć swoje dobroczynne działanie.

Warto przeczytać!  Kremy na jesień i zimę do różnych typów cery - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Skutki nieprawidłowego demakijażu skóry

Niestaranny demakijaż lub co gorsza, jego zupełny brak i spanie w makijażu to pierwszy krok w stronę niedoskonałości skóry. Wówczas bardzo łatwo nabawić się wyprysków, zaskórników i innych problemów skórnych, których trudno się pozbyć. Jednak zanieczyszczenie cery to niejedyny problem. Użyte kosmetyki mogą działać na skórę alergizująco i drażniąco, co z kolei prowadzi do wysypek i podrażnień – zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej. Skutki złego demakijażu mogą być również długofalowe! Resztki kosmetyków, brud czy kurz, które pozostają na skórze, przyśpieszają uwalnianie się wolnych rodników. Co to oznacza w praktyce? Skóra szybciej zaczyna się starzeć, łatwiej też o wszelkie zmarszczki i inne niedoskonałości, które tylko dodają lat.

Jak wykonać demakijaż skóry?

Samo mleczko czy płyn micelarny nie wystarczy. Szczególnie jeśli makijaż zrobiony został za pomocą wodoodpornych kosmetyków. Aby skóra mogła swobodnie oddychać, najlepiej jest podejść do demakijażu dwuetapowo. W pierwszym z nich, za pomocą olejku, mleczka lub specjalnego płynu zmywa się resztki kosmetyków kolorowych. Co będzie najlepsze? Wszystko zależy już od aktualnych potrzeb, użytych kosmetyków kolorowych czy rodzaju cery. Po spłukaniu skóry twarzy produktów do demakijażu, koniecznie trzeba użyć żelu lub pianki oczyszczającej – to drugi etap demakijażu i oczyszczania skóry przed snem.

Warto przeczytać!  Pierwszy tatuaż - to warto wiedzieć

Demakijaż i oczyszczanie to tak naprawdę podstawowy, ale niezwykle istotny element pielęgnacji skóry twarzy. Bez niego nawet najlepsze toniki, sera i kremy nie sprawią, że twarz będzie promienna i zdrowa. Warto o tym pamiętać, gdy pojawi się choć najmniejsza pokusa, by odpuścić sobie wieczorny, dokładny demakijaż!

KFE