Wakacje kredytowe – kto może skorzystać, do kiedy złożyć wniosek w banku?

wakacje kredytowe
Szybko rosnące raty kredytów spędzają sens z powiek kredytobiorców | fot.: stock.adoeb.com

Wakacje kredytowe to wypracowane przez rząd rozwiązanie, które ma czasowo odciążyć kredytobiorców w Polsce. To odpowiedź na podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta procedura, jakie są wymogi i jak złożyć wniosek.

Wakacje kredytowe – co to i dla kogo?

Szybko rosnące raty kredytów spędzają sens z powiek kredytobiorców. Konieczne było wdrożenie działań pomocniczych. Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu spłaty rat kredytów hipotecznych. Od teraz istnieje możliwość odroczenia spłaty maksymalnie 8 rat kredytu. Oczywiście w rezultacie kredyt zostanie przedłużony o liczbę miesięcy, w których się go nie spłacało. Jest to rozwiązanie dostępne dla osób, które zaciągnęły kredyt w złotówkach. Dodatkowo cel kredytowania musi dotyczyć osobistych celów mieszkaniowych (zaliczają się kredyty zaciągnięte na mieszkanie, dom i działkę na własny użytek). Wniosku nie można złożyć na więcej niż jeden kredyt. Wakacje nie są dostępne dla tych, których kredyty skończą się do stycznia przyszłego roku. Możliwość odroczenia płatności dotyczy rat aż do końca 2023 roku, ale nie może dotyczyć miesięcy przypadających po sobie. Wygląda to tak, że w pozostałych w roku 2022 kwartałach można odroczyć po maksymalnie dwie raty, a w roku przyszłym – po jednej racie na kwartał.

Warto przeczytać!  Minimalizm spotyka vintage: subtelne połączenie w dekoracji wnętrz

Załatwianie formalności

Jeżeli spełniasz wszystkie warunki i chcesz starać się o odroczenie kilku rat swojego kredytu, możesz już załatwiać formalności. Możliwość składania wniosków została bowiem otwarta pod koniec lipca 2022 roku. Wnioski składa się bezpośrednio do banku, który kredytu udziela, dlatego w zależności od placówki kwestia formalności może wyglądać trochę inaczej. Generalnie masz do wyboru kilka opcji: złożenie wniosku online, osobiście lub korespondencyjnie. Nie ma ostatecznej daty, do której można składać wnioski, bo oprócz tego, że możesz go złożyć całościowo, to możesz też pojedynczo na każdy wybrany miesiąc. Daje to możliwość dostosowania miesięcy bez konieczności spłaty, do sytuacji finansowej. Jedyne o czym tylko trzeba pamiętać, to by wniosek wpłynął przynajmniej dzień przed datą spłacenia raty!

Warto przeczytać!  Jak założyć warzywnik w ogródku? Każdy może sobie na to pozwolić!

Wakacje kredytowe – naprawdę warto?

Takie rozwiązania zawsze mają swoje dwie strony i odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musisz poznać dokładnie plusy i minusy. Biorąc wakacje kredytowe możesz zapewnić sobie kilka miesięcy oddechu – być może na przeorganizowanie budżetu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, byś nadpłacał kredyt w tym czasie. Warto wiedzieć, że to przedłużenie nie wpłynie na status zdolności kredytowej. Nie jest to oficjalna zaległość w spłacie zobowiązania. Po podjęciu stuprocentowej decyzji – idź na stronę swojego banku, aby zapoznać się ze szczegółami organizacyjnymi. Dowiedz się dokładnie do kiedy możesz składać poszczególne wnioski, czy akurat twój bank oferuje możliwość złożenia jednego całościowego wniosku i ile czasu potrzebuje do przeanalizowanie roszczenia, tak by nic cię nie zaskoczyło. 

Warto przeczytać!  Zanim Twój ogród zapadnie w zimowy sen, czyli garść porad dotyczących pielęgnacji roślin

AJÓ