Rośliny w sypialni – które pomogą Ci zadbać o zdrowy, regenerujący sen?

kwiaty w sypialni
Okazuje się, że istnieją gatunki kwiatów doniczkowych tak wyjątkowe, że nie tylko wydzielają tlen w nocy, ale także potrafią oczyszczać powietrze. I właśnie takie warto umieścić w sypialni | fot.: stock.adobe.com

Lubimy rośliny doniczkowe. Dają namiastkę natury w naszym otoczeniu. Dopełniają wystrój, dają spokój i odprężenie. Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu. Rośliny, które tam się znajdą nie mogą być przypadkowe. Istnieją takie gatunki kwiatów doniczkowych, które pomogą dobrze się wyspać.

Kwitnąca sypialnia

Dobierając rośliny do sypialni trzeba zachować umiar. Nie ma tutaj ani miejsca, aby hodować duże egzemplarze. Ani wystarczająco dużo światła, żeby mogły się rozwijać wymagające gatunki. Lepiej zrezygnować z roślin, które mogą ukłuć, gdy zerwiemy się półprzytomni z łóżka. Lub z takich, których kwiaty mają wyjątkowo intensywny lub słodki zapach, który będzie przeszkadzał zasnąć.

Najważniejsze co można zrobić przy pomocy kwiatów w sypialni to zadbać o jakość powietrza. Rośliny funkcjonują na zasadzie wymiany gazowej zbliżonej do naszego oddychania. Większość z nich produkuje tlen z pobieranego z powietrza dwutlenku węgla. Ten proces zachodzi tylko w dzień. W nocy natomiast zostaje odwrócony i rośliny wydzielają CO2. Okazuje się, że istnieją gatunki kwiatów doniczkowych tak wyjątkowe, że nie tylko wydzielają tlen w nocy, ale także potrafią oczyszczać powietrze. I właśnie takie warto umieścić w sypialni.

Warto przeczytać!  Jak mądrze posprzątać dom, usunąć niepotrzebne rzeczy i oczyścić przestrzeń? Poradnik

Aloes zwyczajny

Ten sukulent to prawdziwy cud natury. Ma zastosowanie w pielęgnacji skóry, w medycynie, przyspiesza gojenie ran, pojawia się w wielu kosmetykach itp. Po za tym należy do grona roślin, które produkują tlen w nocy. Jakby tego było mało aloes nawilża powietrze, filtruje je i oczyszcza. Aloes potrzebuje słońca, więc lepiej postawić go na parapecie. Nie potrzebuje częstego podlewania. Za to zimą warto go ochłodzić na balkonie – może tam zostać, jeśli temperatura nie spada poniżej 8°C.

Fikus sprężysty

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w polskich domach. Najbardziej efektownie prezentuje się odmiana Robusta. Fikus ma zaskakującą umiejętność – pochłania z powietrza formaldehyd. Ten szkodliwy związek występuje w dymie papierosowym, czasami także w farbach do wnętrz. Fikusy lubią ciepło i światło. Ich zaletą i wadą jednocześnie są spore rozmiary – mądrze pielęgnowany fikus może urosnąć na wysokość dwóch metrów.

Warto przeczytać!  Stworzenie systemu nawadniającego: poradnik DIY

Storczyk Dendrobium

Kochamy storczyki. Mimo trudnej hodowli są tak piękne, że wiele osób zapełnia nimi całe parapety. Dendrobium nie należy do najpopularniejszych storczyków. A szkoda! Ten piękny kwiat nocą produkuje tlen, a także nawilża powietrze. Po za tym jako jeden z nielicznych gatunków eliminuje z powietrza dwumetylobenzen. Ta szkodliwa substancja pojawia się m.in. w spalinach samochodowych. Dendrobium lubi wilgoć i warto mu od czasu do czasu podać dobry nawóz.

Bluszcz

Wiele osób pamięta z dzieciństwa długie gałęzie bluszczu oplatające sufit lub meble. Dzisiaj już nikt nie hoduje ich w ten sposób. Ale starannie ułożony bluszcz może zachwycać wyglądem. Wszystkie bluszcze oczyszczają i nawilżają powietrze. Te rośliny także pochłaniają formaldehyd

Warto przeczytać!  Barbecue i ogród: jak zaprojektować ogród idealny dla grillowania

To kilka popularnych roślin, które potrafią zadbać o nasz zdrowy sen. Wszystkie są piękne i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Przed wybraniem miejsca dla rośliny warto poczytać dołączoną do niej ulotkę.

BŁA