Dzisiaj postaram się w tym artykule przedstawić na czym polega trójbój siłowy. Udowodnię jak ważna jest w tym sporcie za równo technika, ale też siła. Dla zawodowców jest to sport, który wymaga dźwigania olbrzymich ciężarów nieosiągalnych dla przeciętnego człowieka chodzącego na siłownie.
Czym jest trójbój siłowy i na czym polega?
Trójbój siłowy to sport składający się z trzech konkurencji. Całe zawody wygrywa zawodnik, który uzyskał najwyższy łączny wynik z trzech etapów. Konkurencjami tymi są przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg. Każdy zawodnik uprawiający tę dyscyplinę może wystartować w określonej kategorii ze względu na wiek. Tymi kategoriami są junior, senior i weteran. Oczywiście dany sportowiec może wystartować w różnych typu zawodach o określonej klasie. Musi on jednak najpierw się zakwalifikować do danej rangi zawodów. Wyróżniamy kilka klas ze względu na doświadczenie są to: mistrzowska klasa światowa, mistrzowska klasa krajowa, klasa I, klasa II i klasa III. Zawodnik bez żadnego doświadczenia zaczyna swoją przygodę od najniższej kategorii, czyli klasy III. Aby awansować do wyższej dywizji musi on spełnić określone warunki i osiągnąć wymagane osiągnięcia sportowe. Tak jak w każdym sporcie należy przejść wszystkie szczeble, aby dostać się na szczyt. Podczas każdego z etapów trójboju siłowego zawodnicy wykonują trzy próby podobnie jak w podnoszeniu ciężarów, gdzie też na dwa etapy składające się na tę konkurencję zawodnicy mają na nie trzy próby.
Dla kogo jest trójbój siłowy?
Osoba mało doświadczona nie powinna się brać za uprawianie tego sportu, ponieważ jest to dyscyplina bardzo siłowa, wymagająca dobrej techniki. Tutaj trzeba być przygotowanym na dźwiganie dużych ciężarów, występują przy tym duże obciążenia, które mogą spowodować kontuzję bez dobrego przygotowania. Osoby uprawiające ten sport cały czas są bardzo narażeni na różnego typu urazy, ponieważ są to bardzo duże ciężary dla człowieka. Najczęściej osobami, które próbują swoich sił w tej dyscyplinie są kulturyści, którzy kochają dźwigać na siłowni ciężary i są przyzwyczajeni do wyciskania wielu kilogramów. Kulturystom, chodzi jednak o to, aby przez podnoszenie ciężarów mieli dobrze zbudowane mięśnie, ale nie chcą mieć dużej tkanki tłuszczowej. W sporcie tak ciężkim, jak trójbój siłowy jednak potrzeba sporo tkanki tłuszczowej, ponieważ trzeba dźwigać sporo większe ciężary, niż jako kulturysta. W tym sporcie chodzi jednak o osiągnięcie jak najwyższych wyników, jeżeli chodzi o podniesione kilogramy. W trójboju siłowym nie zwraca się tak na wygląd mięśni, ponieważ najważniejsze są ilości podniesionych kilogramów w poszczególnych bojach. Kulturyści wykonują o wiele więcej powtórzeń niż zawodnicy trójboju siłowego. Trenując przed zawodami trójboju siłowego nie wykonuje się więcej powtórzeń niż 6-8 razy, ale za to praktycznie dźwiga się na swoich maksymalnych możliwościach.
Dlatego jest to sport dla profesjonalistów i mogą go uprawiać osoby mające doświadczenie w dźwiganiu sporych ciężarów. Jest to dyscyplina bardzo efektowna do śledzenia i obserwowania danych powtórzeń.
KKI