Po jakie książki powinien sięgnąć miłośnik ‘Gry o tron’?

książki fantasy
'Gra o tron' na zawsze pozostanie kultową powieścią fantasy, o której fani gatunku będą myśleli z rozrzewnieniem. Okazuje się jednak, że istnieje życie po życiu i można napotkać na półkach księgarni książki w podobnym gatunku | fot.: stock.adobe.com

‘Gra o tron’ to doskonała powieść pióra George’a R.R. Martina, która zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Fantasy było prawdziwą ucztą literacką, przy której wierni fani zarywali noce. Powieść została odznaczona Nagrodą Locusa, zbierała bardzo wysokie oceny. W pewnym momencie jednak po przeczytaniu całej serii, w głowach fanów zachodzi pytanie co teraz czytać. 

Jakie powieści w stylu ‘Gry o tron’ są szczególnie warte uwagi? 

Miłośnicy twórczości George’a R.R. Martina będą usatysfakcjonowani ‘ Rycerzem Siedmiu Królestw’. Książka ta przypomina ‘Grę o tron’, trudno się zresztą byłoby dziwić że tak jest, bo autor jest ten sam. Na całość składają się 3 opowiadania, których akcja rozgrywa się w Westeros. Fabuła oparta jest na kanwie losów rycerza Duncana Wysokiego, lorda czy Gwardii Królewskiej za czasów panowania Aegona V Targaryena. Rycerz jest to szlachetny, Jajo natomiast pełni funkcję jego giermka. 

Warto przeczytać!  Najpopularniejsi przedstawiciele literatury iberoamerykańskiej. Tych pisarzy warto znać

Warto sięgnąć również po Ucznia skrytobójcy Robina Hobba. Jest to pierwsza część ‘Skrytobójcy’, jeśli rzeczywiście jesteś fanem fantasy w stylu ‘Gry o tron’ powinieneś sięgnąć po tę legendarną już lekturę. Napotkasz tutaj na bardzo interesującą fabułę, która jest rozbudowana ale i mroczna. George R.R. Martin, autor ‘Gry o tron’ wypowiadał się wielokrotnie bardzo ciepło o tej pozycji. 

Warto też sięgnąć po ‘Ucznia Czarnej Kompanii’ Glena Cocka. Seria ta w skład której wchodzi aż dziesięć tomów dała początek gatunkowi grimdark. Z pewnością jest to bardzo dobra lektura lecz dla bardziej dojrzałego odbiorcy, dystopijna, mroczna, można odnaleźć w niej pewne schematy, które przypisuje się również ‘ Pieśni lodu i ognia’. Czytelnik, który lubi czytać o losach zwykłych żołnierzy, które jest interesujące, proste a jednocześnie dość brutalne, doskonale się tutaj odnajdzie. 

Warto przeczytać!  Które reportaże wojenne warto poznać?

Co z polskich autorów? 

Chcąc sięgnąć po wartościową lekturę polskiego autora, która będzie przypominać ‘Grę o tron’, warto sięgnąć po Odrodzone Królestwo. Tom 1. Koronę Śniegu i Krwi’ pióra Elżbiety Cherezińskiej. Okazuje się, że polscy twórcy nie muszą mieć żadnych kompleksów wobec tych bardziej znanych, zagranicznych, zaś w polskich realiach również można ulokować bardzo interesujące fantasy. Akcja spodoba się też miłośnikom historii, gdyż osadzona jest w czasach Wielkiego Rozbicia, gdzie to poszczególne postaci z rodu Piastów, walczą pomiędzy sobą o pełnię władzy, prowadzą podboje. Historia I RP jest tutaj przeplatana fantastyką, sensacją która rodzi się w umyśle pisarki. Z pewnością od tej książki warto rozpocząć swoją przygodę z rodzimym fantasy, zawsze warto również sięgnąć po twórczość Andrzeja Sapkowskiego. 

Warto przeczytać!  Co czytać po Wiedźminie?

Podsumowanie

‘Gra o tron’ na zawsze pozostanie kultową powieścią fantasy, o której fani gatunku będą myśleli z rozrzewnieniem. Okazuje się jednak, że istnieje życie po życiu i można napotkać na półkach księgarni książki w podobnym gatunku, często o podobnym poziomie literackiem, zarówno uznanych twórców zagranicznych jak również czołowych polskich pisarzy tworzących w tej tematyce. ‘Gra o tron’ może być preludium do kolejnych świetnych tomów. 

KŚL