Odzież sportowa na chłodniejsze dni. Czym powinna się charakteryzować?

mężczyzna biegający jesienią w parku
Kiedy trenujemy podczas chłodniejszych dni, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną, warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nasz strój zapewniał nam komfort termiczny | fot.: stock.adobe.com

Kiedy nadchodzi jesień, a wraz z nią niższe temperatury, warto zajrzeć do swojej szafy i zobaczyć, czy jesteśmy przygotowani na treningi w jesiennej aurze. Jakie cechy powinna mieć odzież sportowa na chłodniejsze dni?

Zacznij od… bielizny i skarpetek

Każdy, kto uprawia sport wie, że nawet jeśli tuż po wyjściu z domu odczuwamy chłód, to już po kilku pierwszych minutach treningu zrobi nam się cieplej. Kiedy trenujemy podczas chłodniejszych dni, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną, warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nasz strój zapewniał nam komfort termiczny. Kompletując odzież sportową, zacznijmy od bielizny. Musi być z oddychającego materiału, miękka i najlepiej z odwróconymi szwami lub bezszwowa. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o otarcia i nadmierną potliwość. Nie wolno również zapominać o dobraniu odpowiednich skarpetek. Powinny być termoizolacyjne, a jednocześnie przewiewne, i tak jak w przypadku bielizny, zapobiegające nadmiernej potliwości. W przypadku niektórych sportów, takich jak np. bieganie, należy również zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas skarpetki zapewniają odpowiednią stabilizację w bucie.

Warto przeczytać!  Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

Słuchaj swojego ciała – nie przegrzewaj się

Kupując odzież sportową na chłodniejsze dni, wybierajmy przede wszystkim produkty termoizolacyjne. A jednocześnie przewiewne. Zazwyczaj lepiej jest założyć dobrej jakości koszulkę termiczną z długim rękawem, niż krótki rękaw i bluzę. W przypadku jednej warstwy naszej skórze będzie po prostu łatwiej oddychać, co zapobiegnie przegrzewaniu się. Decydując się na trening podczas w nie do końca sprzyjających warunkach, pamiętajmy o zabezpieczeniu dłoni, gardła i uszu. W przeciwnym razie nie tylko obniży nam się komfort trenowania, ale też możemy się po prostu przeziębić. Cienkie rękawiczki, sportowy komin i opaska na uszy lub cienka czapka, to inwestycja w nasze zdrowie. Jeśli jednak czujesz, że w wybranej przez siebie odzieży jest ci za ciepło – zmień strój. Przegrzewanie się na zimnym powietrzu sprzyja chorowaniu.

Warto przeczytać!  Technostres – jak radzić sobie z przeciążeniem technologicznym

Komfort i wygoda

Kiedy trenujemy, powinno nam być wygodnie. Dlatego odzież na chłodniejsze dni musi być elastyczna i dopasowująca się do naszych ruchów. Wybierajmy ubrania, które nie krępują naszych ruchów i nie sprawiają, że czujemy jakikolwiek dyskomfort. Ponieważ pogoda w sezonie jesienno-zimowym potrafi być kapryśna i nieprzewidywalna, przygotujmy się na różne temperatury. Na dni, kiedy będzie bardzo zimno, wybierzmy ocieplane legginsy i bluzę (funkcyjną, nie bawełnianą!). Możemy ją założyć samą lub w połączeniu z koszulką termoizolacyjną. Słuchajmy swojego organizmu i odpowiadajmy na jego potrzeby.

Trenując w chłodniejsze dni, dbajmy przede wszystkim o swój komfort termiczny. Wybierajmy dobrej jakości odzież sportową, która sprawi, że będzie nam ciepło i przy okazji ochroni nas przed nadmierną potliwością. Pamiętajmy również o zasłanianiu gardła i uszu oraz noszeniu rękawiczek. Dzięki temu jesienne treningi będą przyjemne, a my nie będziemy musieli się martwić, tym, że się wychłodzimy i przeziębimy.

Warto przeczytać!  Miod Manuka - Złoto Nowej Zelandii

KNO