Puszcza Kampinoska – najciekawsze szlaki piesze

kampinos
Teren Puszczy Kampinoskiej naprawdę liczy około 670 km2, a same lasy zajmują prawie 300 km2 | fot.: stock.adobe.com

Tern Puszczy Kampinoskiej to 270 km2 lasu. Od północy i wschodu ogranicza go Wisła, od zachodu Bzura, a od południa skarpa Równiny Łowicko-Błońskiej. Puszcza Kampinoska jest doskonałym wyborem, jeżeli chodzi o piesze wycieczki. Można tutaj wędrować wieloma szlakami delektując się kontaktem z przyrodą.

Puszcza Kampinoska – wspaniale miejsce na piesze wycieczki

Teren Puszczy Kampinoskiej naprawdę liczy około 670 km2, a same lasy zajmują prawie 300 km2. Są to obszary polodowcowe. Na południe od Wisły znajdują się żyzne rolnicze tereny. W XI w. chcąc je powiększyć wycinano lasy i tworzono pola uprawne. W wyniku tych działań główna część puszczy rozciąga się bardziej na południe na wydmach i bagnach w miejscu dawnych nurtów Wisły, gdzie niestety również wycinano drzewa. W końcu w latach 30. XX w. założono rezerwaty chroniące te tereny. Kampinoski Park Narodowy powstał 16 stycznia 1959 r., a w 1997 r. nieco go zmniejszono, jednak pozostała część funkcjonuje w niezmienionej formie.

Czerwony – Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej

Jednym z najciekawszych, a zarazem najdłuższych szlaków Puszczy Kampinoskiej jest Główny szlak czerwony. Ma on 55,8 km długości i można go pokonać w dwa dni. Oczywiście jeżeli ktoś chciałby obcować z naturą dłużej, wędrując powoli przez tereny Puszczy Kampinoskiej, istnieje taka możliwość. Na szlaku można bowiem znaleźć wiele miejsc noclegowych np. pole biwakowe w Roztoce, schronisko w Łubcu lub hotel w Julinku. Szlak Główny łączy się z wieloma innymi szlakami pieszymi, dlatego można z niego zboczyć w swojej wędrówce.

Warto przeczytać!  Najciekawsze miejsca w na świecie dla prawdziwych pasjonatów archeologii

Szlak Główny od wschodu rozpoczyna swoją trasę we wsi Dziekanów Leśny. Na szlaku czerwonym można natrafić na jedne z najciekawszych miejsc w Puszczy Kampinoskiej.  Jednym z takich miejsce jest Cmentarz Wojenny Palmiry wraz z muzeum na jego terenie. Jest to miejsce pamięci 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Na szlaku czerwonym nie można pominąć Zamczyska, które stanowi pozostałości po średniowiecznym grodzisku.

Kolejną atrakcją jest bardzo stary Dąb Profesora Kobendzy liczący kilkaset lat. Warto też odwiedzić Tułowice, gdzie znajduje się Osada Puszczańska PTTK, doskonałe miejsce na piknik lub ognisko. Przebywając tutaj koniecznie trzeba zobaczyć dwór oraz kapliczkę z początków XIX w. Najciekawszą budowlę można spotkać na końcu szlaku czerwonego w Brochowie. Jest to zbudowany w latach 1551-1561 kościół obronny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela. Świątynia swoim wyglądem przypomina warowną twierdzę, dlatego warto ją obejrzeć.

Warto przeczytać!  Wędrowanie przez Atlas: Marokańskie góry pełne tajemnic

Inne szlaki piesze Puszczy Kampinoskiej

Na terenie Puszczy Kampinoskiej istnieje wiele szlaków poza Szlakiem Głównym pieszym. Wszystkie są warte zobaczenia. Najbardziej popularne to dwa szlaki zielone: Południowy Szlak Leśny, najdłuższy w Kampinoskim Parku Narodowym mający 56,1 km długości oraz Północny Szlak Krawędziowy długi na 41 km. Równolegle do tych tras biegną dwa szlaki niebieskie: Południowy Szlak Krawędziowy mierzący 49,8 km oraz Północny Szlak Leśny im. Teofila Lenartowicza o długości 39,6 km. Można wyróżnić też trzy szlaki żółte, doskonałe na jednodniowe wycieczki: Szlak im. Powstańców Warszawskich mający 19,5 km długości, Szlak im Aleksandra Jankowskiego długi na 21 km i Szlak im. Zygmunta Padlewskiego osiągający 16,3 km. 

Warto przeczytać!  Jak wybrać odpowiednie obuwie na trekking?

W Puszczy Kampinoskiej znajdziemy wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Można wędrować szlakami głównymi lub bardziej popularnymi. Istnieje też duża ilość krótszych szlaków łącznikowych, które pozwalają na samodzielne wytyczanie tras do przejścia. Wiele szlaków znajduje się w południowo-wschodniej części puszczy blisko Warszawy, dlatego jest to doskonale miejsce wypraw dla mieszkańców stolicy. Jednak turyści z innych rejonów kraju, którzy pragną kontaktu z naturą nie zawiodą się aktywnie wypoczywając w Puszczy Kampinoskiej. Można tu natrafić na ciekawą florę i faunę tj. łosie, sarny, rysie, borsuki, lisy. Występuje wiele gatunków ptaków np. żurawie, dzięcioły, bociany, zimorodki. Przede wszystkim 70% puszczy to lasy z dębami, brzozami, jesionami, olchami czy topolami oraz całym bogactwem innych drzew i roślin. Puszcza Kampinoska to doskonale miejsce do wypoczynku, pieszych wycieczek, pooddychania świeżym powietrzem, relaksowania się w ciszy wśród odgłosów przyrody.

KBA