Najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić na Bałkanach

Park Narodowy Theth
Park Narodowy Theth | fot.: stock.adobe.com

Jednym z najbardziej fascynujących europejskich regionów są bez wątpienia Bałkany. Region ten jest dość szeroki i zróżnicowany dlatego też w dzisiejszym artykule pochylimy się bliżej nad trzema państwami Półwyspu Bałkańskiego.

Albania

W ostatnich latach Albania regularnie plasuje się na czołowych miejscach w zestawieniach wakacyjnych kurortów. Kraj ten gwarantuje przyjemną pogodę, wiele plaż oraz dużą bazę hoteli all inclusive. Co zatem warto zobaczyć będąc w Albanii?

  • Tirana

Stolica Albanii to miasto o różnorodnych horyzontach. Będąc w tej miejscowości warto wybrać się na Plac Skanderberga, wejść do Bunk’Art czyli były bunkier należący kiedyś do Envera Hodży a także zobaczyć Międzynarodowy Centrum Kultury, które umiejscowione jest w budowli przypominającej piramidę.

  • Kruja

Jest to malownicza miejscowość położona na zboczu góry. Warto udać się tam do największej atrakcji okolicy czyli zamek-twierdza, który mieści Muzeum Skanderberga – największego narodowego bohatera kraju

  • Park Narodowy Theth
Warto przeczytać!  Archipelag Svalbard – kraina lodu i niedźwiedzi polarnych

Znajduje się w wiosce o tej samej nazwie. Park położony jest na górskim terenie, w którym znajdują się zapierające dech w piersiach krajobrazy i wodospady. W parku można również wejść na sławną w Albanii wieżę Kulla.

  • Berat

Znane także jako “miasto tysiąca okien”. Miejscowość ta posiada ponad 2000-letnią historię a także jest wpisana na listę UNESCO. Największymi atrakcjami tej okolicy są zabytkowe domy a także XIII-wieczny zamek.

  • Butrint

To park archeologiczny, który z trzech stron jest otoczony wodą. Znajdują się tam dobrze zachowane pozostałości po średniowiecznym zamku Wenecjan.

  • Gjirokastra

Miejscowość ta kojarzona jest z licznych labiryntów a także stromych uliczek. Gjirokastra znana jest także jako “miasto tysiąca schodów” lub “kamienne miasto”.

Macedonia

Kraj ten jest bardzo chętnie wybierany przez obecnych turystów. W Macedonii zobaczyć warto takie miejsca jak:

Warto przeczytać!  Ciekawostki o świątecznych tradycjach i zwyczajach na świecie
Ochryda czyli najpiękniejsze miasto Macedonii
Ochryda czyli najpiękniejsze miasto Macedonii | fot.: stock.adobe.com
  • Ochryda

Czyli najpiękniejsze miasto Macedonii. Jego stara część została wpisana na listę UNESCO. Najpopularniejszym zabytkiem tej okolicy jest cerkiew św. Jana Kaneo. Znajduje się tam jeszcze Twierdza Cara Samuela.

  • Święty Naum

To malutka miejscowość położona nad Jeziorem Ochrydzkim. Słynie przede wszystkim z klasztoru Św. Nauma. Dodatkowo znajduje się tam kompleks źródeł oraz Park Narodowy Galicicia.

  • Skopje

W stolicy Macedonii można napotkać wiele pomników a także nietuzinkowe połączenie kilku stylów architektonicznych. Warte uwagi z pewnością są: dawny dworzec kolejowy, Plac Macedoński, Dom Pamięci Matki Teresy, zabytkowy kamienny most oraz stara część miasta z turecką dzielnicą Czarsiją.

  • Bitola

Jest to kolejne macedońskie miasto z długą i bogatą historią. Znajdują się tam starożytne ruiny Heraclei oraz kilka pomniejszych budowli z czasów panowania Imperium Osmańskiego. Będąc w Bitoli warto wybrać się również na spacer znanym deptakiem Szirok Sokak.

Warto przeczytać!  Korzystanie z Google Maps do planowania podróży

Bałkany to region składający się aż z ośmiu państw. Mnogość atrakcji i ciekawych miejsc jest więc ogromna. Jeśli jednak akurat chcecie się Państwo wybrać do Albanii bądź Macedonii liczymy na to, że nasz artykuł okazał się pomocny.

JBA