Zamki i pałace na terenie Polski, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy

Golub-Dobrzyn zamek krzyżacki
Zakon krzyżacki pozostawił po sobie nie tylko słynny już zamek w Malborku. Inną, równie majestatyczną fortecą, jest położony ok. 30 km od Torunia zamek w Golubiu | fot.: stock.adobe.com

Brakuje Ci pomysłu na ciekawie spędzony urlop w Polsce? Bałtyk, mazurskie jeziora czy górskie szlaki są oczywiście cudowne, ale warto odkryć także te mniej znane, a równie wspaniałe miejsca. Czy wiesz, że na terenie Polski mieści się ponad 400 zamków i kilkukrotnie więcej pałaców? Wiele z tych budowli to najprawdziwsze perełki, które od lat przyciągają nie tylko historyków czy miłośników architektury. Średniowieczne fortece, krzyżackie warownie, barokowe pałace – te baśniowe obiekty zlokalizowane są niemal w każdym zakątku kraju, więc jest w czym wybierać. Sprawdź nasze propozycje i przekonaj się, że polskie zamki i pałace zachwycą również Ciebie!

Zamek w Golubiu 

Zakon krzyżacki pozostawił po sobie nie tylko słynny już zamek w Malborku. Inną, równie majestatyczną fortecą, jest położony ok. 30 km od Torunia zamek w Golubiu. Zachowana w renesansowym stylu, czteroskrzydłowa budowla pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Położona została na górującym nad miastem wzniesieniu, skąd roztacza się wspaniały widok na rzekę Drwęcę. Zamek, na którym co roku odbywają się zawody rycerskie, przez pewien czas zamieszkiwała królewna Anna Wazówna. To dzięki tej nietuzinkowej postaci budowla nabrała renesansowego charakteru – dodano attyki i narożne wieżyczki, zmieniono również wygląd okien. Obecnie na terenie zamku działa muzeum, hotel i restauracja.

Warto przeczytać!  Tajemnicze opuszczone hotele i podróż w czasie do Jugosławii

Zamek w Krasiczynie

Krasiczyn zabytki
Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie | fot.: stock.adobe.com

Krasiczyński zamek to znakomity przykład architektury renesansowo-manierystycznej – tym razem z okolic Przemyśla. Budowla zachwyca arkadowymi krużgankami, które otaczają południowe i zachodnie skrzydła rozległego dziedzińca. Równie interesujące są cztery narożne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Na zamku prowadzony jest obecnie hotel, zatem będzie to doskonała baza wypadowa do wycieczek po Pogórzu Przemyskim. 

Zamek Krzyżtopór

Krzyżtopór ruiny
Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu | fot.: stock.adobe.com

Chociaż obecnie możemy podziwiać jedynie ruiny tej imponującej budowli, to jej zwiedzanie wciąż może budzić wiele emocji. Położony w woj. świętokrzyskim zamek został wzniesiony w XVII wieku jako rezydencja pałacowa i – co warto podkreślić – największa fortyfikacja ówczesnej Europy. Skąd nazwa zamku? “Krzyż” miał symbolizować głęboką wiarę jego założyciela, Krzysztofa Ossolińskiego, zaś “topór” był jego herbem rodowym. Dziś ruiny zamku są chętnie odwiedzane przez turystów, służą także za scenerię licznych filmów i seriali.

Warto przeczytać!  Recenzja ' Rawenna. Stolica Imperium, tygiel Europy' Judith Herrin

Pałac w Nieborowie

To z kolei powstała w XVIII wieku, wieloletnia rezydencja rodziny Radziwiłłów. Barokowa budowla na planie prostokąta przykuwa uwagę nie tylko wspaniałą architekturą, która świetnie się zachowała aż do czasów współczesnych. Rezydencję otacza niezwykle wypielęgnowany ogród w stylu francuskim, którego szpalery i labirynty również są warte zobaczenia. Pałac położony jest w połowie drogi między Łodzią a Warszawą, będzie więc świetnym pomysłem na weekendowy wypoczynek dla mieszkańców środkowej Polski.

Pałac w Pławniowicach

Ten urokliwy pałac położony w bliskim sąsiedztwie Gliwic to najprawdziwszy skarb śląskiej architektury! Rezydencja, która wielokrotnie zmieniała swój wygląd i właścicieli, ostateczny kształt uzyskała pod koniec XIX wieku. I jest co zwiedzać – zabytkowy zespół pałacowy obejmuje nie tylko charakterystyczny, ciemnopomarańczowy budynek rezydencji, ale także park, zabudowania folwarczne, kaplicę Niepokalanego Poczęcia MP oraz oficynę ze stajnią.

Warto przeczytać!  Najciekawsze i najrzadsze zjawiska naturalne na świecie

KZY