Kilka bardzo interesujących świąt i okazji, które warto zobaczyć i przeżyć za granicą

dziewczyna w stroju śmierci
W przeciwieństwie do poważnych obchodów Święta Zmarłych w Europie, meksykański odpowiednik cechuje niezapomniana zabawa i tłumy ludzi na ulicach | fot.: stock.adobe.com

Różnorodność kultur na naszej planecie robi spore wrażenie. Każda z nich ma swoje tradycje i obrzędy charakterystyczne tylko dla nich. Wiele z nich, zwłaszcza afrykańskich, lub południowoamerykańskich może wywołać spory podziw na twarzy przeciętnego Europejczyka. Sprawdźmy kilka wartych ujrzenia na własne oczy zagranicznych świąt i okazji.

Święto pomidora

Jednym z najsłynniejszych europejskich świąt, jest bez wątpienia hiszpańska La Tomatina, która każdego roku przyciąga do miejscowości Buñol tysiące turystów z całego świata, pragnących na własne oczy ujrzeć to niesamowite wydarzenie. La Tomatina jest bowiem wielką bitwą na pomidory. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane przez lokalną młodzież już w roku 1945, jednak dopiero w 1957r. władze miasta uznały je jako tradycyjną i nieodłączną część corocznych obchodów dnia miasta. Wydarzenie ma miejsce w ostatnią środę sierpnia i stanowi niezapomniane zwieńczenie trwającej przez tydzień fiesty.

Brazylijska samba

karnawał
Z pewnością niezapomnianym przeżyciem może być udział w jedynym w swoim rodzaju karnawale w Rio de Janerio | fot.: stock.adobe.com

Z pewnością niezapomnianym przeżyciem może być udział w jedynym w swoim rodzaju karnawale w Rio de Janerio. Największe święto ludowe w Brazylii obchodzone jest zawsze cztery dni przed Środą Popielcową i rok rocznie przyciąga do siebie rzesze turystów z całego świata. Niesamowita mnogość kolorów, brazylijski temperament i tańce w rytmie samby. Czy dla Europejczyka udział w festiwalu w Rio będzie czymś niezapomnianym do końca życia? Z pewnością! Karnawał w Rio jest nazywany największym festiwalem świata, w czasie którego zgodnie z wieloletnią tradycją burmistrz przekazuje klucze do miasta mitycznemu królowi zwanemu Mama, który przewodniczy całej uroczystości. Karnawał w Brazylii jest obowiązkowy dla każdego turysty pragnącego poznać inne kultury. Tradycja zabawy na ulicach Rio de Janeiro sięga XVII wieku, a pierwszy karnawał odbył się na cześć odłączenia się królestwa Portugalii, od królestwa Hiszpanii. Tradycją festiwalu stały się również konkursy na najlepszą szkołę samby w Kraju Kawy.

Warto przeczytać!  Jedwabny Szlak: śladami starożytnych kupców i podróżników

Meksykański Dzień Zmarłych

W przeciwieństwie do poważnych obchodów Święta Zmarłych w Europie, meksykański odpowiednik cechuje niezapomniana zabawa i tłumy ludzi na ulicach. Uczestnicy Día de Muertos celebrują życie pozagrobowe swoich najbliższych i łączące ich więzi rodzinne. Tradycja wielkiej zabawy sięga tysięcy lat i jest niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną. Jedno z największych wydarzeń w Meksyku kojarzone jest przede wszystkim z motywem czaszek, często wykorzystywanych jako ozdobne figurki, lub sposób na malowanie twarzy. W czasie tego niezwykłego meksykańskiego święta szalenie popularne są również aksamitki, czyli nazywana w tamtej części świata Kwiatem Zmarłych roślina. Meksykanie wierzą bowiem, iż ma ona moc przyzywania zmarłych i prowadzenia ich dusz ku stworzonym specjalnie na tę okazję ołtarzy.

Warto przeczytać!  Największe odkrycia archeologiczne ostatniej dekady

Wiele zagranicznych świąt i wydarzeń wydaje się być bardzo egzotycznymi z punktu widzenia mieszkańca Europy. Jednak osoba pragnąca zgłębić różnorodne kultury żyjące na naszym globie, powinna chociaż raz przeżyć niezapomniany festiwal, lub święto za granicą.

ABI