Najlepsze trekkingi w Europie

Gran Paradiso trekking
W Alpach Graickich znajduje się najstarszy, a zarazem największy park narodowy we Włoszech, Gran Paradiso | fot.: stock.adobe.com

Jeśli spoglądając na kijki do trekkingu lub buty trekkingowe – czujesz potrzebę wybrania się na super przygodę, to już teraz zacznij przygotowywać się do niezwykłej wyprawy trekkingowej. Jeśli nie wiesz, w którą stronę się udać, możesz skorzystać z naszej listy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji wypraw trekkingowych, doskonałych i wartych zobaczenia miejsc w Europie.

Park Narodowy Gran Paradiso we Włoszech – Alpy

Alpy to jeden z najpopularniejszych kierunków górskich wędrówek i doskonałych trekkingów. Alpy umiejscowione są w granicach kilku krajów europejskich, zatem daje to spore możliwości przygotowania wyprawy trekkingowej. Jeśli planujesz trekking w Alpy, polecamy wycieczkę do północnych Włoch. W Alpach Graickich znajduje się najstarszy, a zarazem największy park narodowy we Włoszech, Gran Paradiso. Specjalnie przygotowany projekt „Spacer w chmurach” czeka na turystów przez całe lato. Następnie droga prowadząca na przełęcz Colle del Nivolet jest zamknięta dla samochodów, co czyni ją idealną trasą na wycieczki trekkingowe. Przełęcz oferuje typowy widok na Gran Paradiso, pokryte lodowcami szczyty Alp. Na tym odcinku można spotkać koziorożca, symbol Parku Narodowego Gran Paradiso. To jeden z atutów tego zakątka. To bezpośredni kontakt z naturą w pełnym tego słowa znaczeniu. Całkowita długość przełęczy Nivolet wynosi 19 km. Oprócz szlaków turystycznych można jeździć na rowerze po 40-kilometrowych, krętych drogach.

Warto przeczytać!  Japońska podróż kulinarna: Przewodnik po najlepszych restauracjach w Tokio

Szlak Panoramiczny we Włoszech – Dolomity

Dolomiti Panorama Trek
Jedną z najważniejszych tras jest Dolomiti Panorama Trek (Szlak Panoramiczny) | fot.: stock.adobe.com

Dolomity są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Fakt ten jest wystarczającą rekomendacją dla wielu turystów. Jedną z najważniejszych tras jest Dolomiti Panorama Trek (Szlak Panoramiczny). Ma ponad 200 km długości i jest podzielona na 20 odcinków dla ułatwienia nawigacji podróżnikom. Jednak najbardziej niezwykła jest Val di Fiemme. Na szczycie Castellaso krzyż i zamyślona postać Chrystusa w połączeniu z otaczającym krajobrazem Dolomitów nie tylko pomagają zrelaksować się po podróży, ale także pobudzają do głębokiej refleksji. Jednocześnie jest to jeden z najmniej trudnych odcinków Szlaku Panoramicznego. Podążając szlakami Dolomitów, masz większe szanse na dotarcie do Val di Fassa. Dolina jest doskonałym punktem wyjścia do trekkingu i ma aż siedem wiosek. Warto mieć na uwadze, że pełne przejście doliny może zająć nawet kilka dni. Stopień trudności górskiego szlaku określany jest jako „średni”. Szlaki turystyczne w Dolomitach można bez końca opisywać pod względem ich uroku, jak również trudności.

Warto przeczytać!  Puszcza Kampinoska - najciekawsze szlaki piesze

Pasmo Czarnohory – Ukraina

czarnohory trekking
Wędrówki często odbywają się na wysokości powyżej 2000 metrów nad poziomem morza | fot.: stock.adobe.com

Jeśli chcesz wybrać się na trekking bliżej Polski, a sytuacja polityczna i zakończenie działań wojennych na terenie kraju na to pozwolą, odwiedź ukraińskie Karpaty. Można wybrać trasę wzdłuż łańcucha Czarnohory. Jest to grzbiet o długości około 60 km na pograniczu obwodów zakarpackiego i iwano-frankowskiego w Karpackim Parku Narodowym. Można też wybrać krótszą trasę. Wędrówki często odbywają się na wysokości powyżej 2000 metrów nad poziomem morza. Planując wyjazd dobrze zastanów się, jakie buty i sprzęt trekkingowy zabierzesz. Jeśli przyjmiesz wyzwanie Charnohory, musisz koniecznie zobaczyć Howerlę. Jest to najwyższy szczyt Ukrainy o wysokości 2061 m.n.p.m. Howerla to dobry punkt wypadowy do dalszych wędrówek. Na jego zboczach znajduje się budynek bazy turystycznej gotowy na kolejną wyprawę trekkingową. Howerla została podzielona między Rzeczpospolitą i Czechosłowację. Na zboczach góry zachował się stary słup graniczny, należący niegdyś do Polski. Do zdobycia jest jeszcze kilka szczytów Czarnohory, takich jak Brebeneskuł i Petros. Pamiętaj, że dotarcie z Polski w Góry Czarnochola wymaga cierpliwości. Podróż do tego obszaru wymaga godzin w autobusie i kilku przesiadek. Ze względu na dużą liczbę turystów odwiedzających Karpacki Park Narodowy w sezonie, często jest on oblegany przez ludzi.

Warto przeczytać!  Archipelag Svalbard – kraina lodu i niedźwiedzi polarnych

Powyższe trekkingi określić można mianem jako „jeżeli jeszcze ich nie widziałeś – koniecznie musisz zobaczyć”. Zatem warto sprawdzić je wszystkie, aby zdecydować, który szlak lub miejsce jest najbardziej godne polecenia, np. znajomym.

WCO