Przewlekłe problemy z zatokami – nie lekceważ tego!

Młody hipster z bólem zatok
Przewlekłe problemy z zatokami dają dość specyficzne objawy, łatwo rozpoznawalne dla laryngologa | fot.: stock.adobe.com

Większość społeczeństwa zmaga lub zmagało się z przewlekłą chorobą zatok. Objawy bywają nadzwyczaj uciążliwe, a zaniechanie ich leczenia może mieć bardzo negatywne skutki.

Przyczyny przewlekłych problemów z zatokami

Przewlekłe problemy z zatokami mają wiele różnorodnych przyczyn. U ich podstawy zazwyczaj znajduje się zaniechanie leczenia fazy ostrej lub też stosowanie mało skutecznych środków leczniczych. Najbardziej oczywistą przyczyną jest długotrwały stan zapalny, który skutecznie prowadzi do dysfunkcji błony śluzowej zatok. Nie podejmując leczenia, przewlekłe problemy z zatokami nabierają na sile i mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, nie tylko w obrębie zatok.

Powszechnie wiadomo, że stan zapalny zatok najczęściej współistnieje z nadkażeniem bakteryjnym spowodowanym przez paciorkowce lub gronkowce. W okresie zimy lub jesieni takie przypadki są bardzo liczne. Związane jest to ze spadkiem odporności i mało sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Warto przeczytać!  Przetworzona żywność – których produktów najlepiej unikać?

Czasami przewlekłe problemy z zatokami związane są z zaistnieniem innych patologi w obrębie błony śluzowej zatok i jest to niewątpliwie obecność polipów. Polipy są patologicznymi tworami, które skutecznie upośledzają wszelkie funkcje jakie pełnią zatoki.

Bywa też tak, że stany alergiczne również powodują dysfunkcje zatok. Organizm broniąc się przed alergenami wydziela nadmiar histaminy, która powoduje wystąpienie stanu zapalnego.

Przewlekłe problemy z zatokami – objawy

Przewlekłe problemy z zatokami dają dość specyficzne objawy, łatwo rozpoznawalne dla laryngologa. Istnieje jakaś część społeczeństwa, która uskarża się na ból w okolicy twarzoczaszki lecz nie zawsze jest to objaw problemów z zatokami. Ból najczęściej występuje przy obecności wydzieliny ropnej, nie zawsze w przewlekłych schorzeniach. Kolejnym objawem jest niedrożność nosa, która uniemożliwia nam prawidłową wentylację. Stajemy się zmęczeni, często występuje opuchnięcie w okolicach oczu, a nasz sen może być zaburzony poprzez nieodpowiednie dotlenienie organizmu czy też związane z niedrożnością nosa bezdechy senne. Bardzo często też w gardle możemy zauważyć spływającą wydzielinę po tylnej jego ścianie, która może prowokować odwieczne chrząkanie, kaszel czy też stany zapalne gardła.

Warto przeczytać!  Czy słodziki zamiast cukru to dobry wybór?

Przewlekłe problemy z zatokami – leczenie

Przewlekłe problemy z zatokami koniecznie trzeba leczyć, aby nie doprowadzić do groźnych powikłań. Leczeniem zajmuję się specjalista laryngolog, który przeprowadzając odpowiednie badania ustali najodpowiedniejszą metodę leczenia. Mogą to być antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zabiegi chirurgiczne.

Groźne powikłania

Może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaniku błony śluzowej, powstania ropni, uszkodzenia wzroku czy słuchu. Istnieje cała gama schorzeń, które są rezultatem zaniechania leczenia zatok.

Przewlekłe problemy z zatokami – nie zwlekaj, podejmij leczenie!

Jak wynika z powyższego artykułu przewlekłe problemy z zatokami wymagają interwencji lekarskiej. Nie możemy tego lekceważyć i czekać aż stan zapalny obejmie inne organy i dojdzie do groźnych powikłań. Zadbaj o to, abyś mógł się cieszyć dobrym zdrowiem przez długie lata.

Warto przeczytać!  Mindfulness w codziennym życiu: praktyczne ćwiczenia dla każdego

LTO