Preppersi — pasja na czasie

preppersi
Bez względu na to, co przyniosą przyszłe miesiące i lata, warto być przygotowanym na każdą okoliczność i zainspirować się preppingiem | fot.: stock.adobe.com

Wydarzenia, jakie mają miejsce w ostatnich latach, takie jak epidemie czy konflikty zbrojne, uświadomiły nam, jak bardzo nie jesteśmy przygotowani na kryzysy. Panika, kolejki do sklepów, stacji benzynowych, brak najpotrzebniejszych rzeczy w razie ucieczki- z tym musiało zmierzyć się wielu ludzi. Z pewnością nie było wśród nich preppersów, którzy od dawna byli przygotowani na takie sytuacje. Na czym polega prepping? Jak zostać preppersem? Już podpowiadamy.

Prepping, preppers, survival — co oznaczają te pojęcia?

Prepping w języku angielskim oznacza proces przygotowywania się do czegoś. W związku z tym prepper to osoba, która bierze odpowiedzialność za przetrwanie swoje i bliskich poprzez odpowiednie przygotowanie się na potencjalne kryzysy. Najczęściej w kontekście preppingu, mówi się o gotowości na koniec świata, ale ich działania mają pozwolić im przetrwać również w przypadku takich wydarzeń jak: klęski żywiołowe, pożary, powodzie, katastrofy spowodowane przez człowieka czy po prostu np. na utratę zdrowia, czy pracy przez głównego żywiciela rodziny.  

Warto przeczytać!  Jakie możliwości oferują dzisiejsze odkurzacze automatyczne i gdzie sprawdzi się takie urządzenie?

Osoba, która decyduje się na zostanie preppersem, musi wykazywać się dużą samodzielnością oraz być gotowa na ciągłe zdobywanie wiedzy dotyczącej przetrwania. Czy w takim razie prepping jest tym samym co popularny survival? Nie- prepping to głównie proces przygotowywania się do nieoczekiwanych sytuacji, a survival to umiejętność przetrwania w trakcie kryzysu.

preppering
Celem każdego preppersa, jest zachowanie określonego poziomu życia w momencie zagrożenia | fot.: stock.adobe.com

Jakimi zasadami kierują się preppersi?

Celem każdego preppersa, jest zachowanie określonego poziomu życia w momencie zagrożenia. Dlatego tak ważna jest dla niego oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale także miejsca i zasobów. Preppersi poświęcają dużo uwagi temu, na co i w jaki sposób wydają pieniądze. Starają się unikać zadłużenia i uczą, w jaki sposób mądrze i efektywnie gospodarować jedzeniem. Co ważne, istotna jest dla nich również niezależność od wszelkiego rodzaju używek, takich jak alkohol, papierosy, leki czy niezdrowe jedzenie. Dzięki temu łatwiej jest im się zaadaptować  w kryzysie i nie są zależni od innych.

Warto przeczytać!  Niezbędne sprzęty i akcesoria dla każdego survivalowca

Niezbędnym elementem przygotowań preppersów, jest posiadanie specjalnego plecaka, który określany jest jako plecak ucieczkowy. Ideą trzymania takiego ewakuacyjnego pakunku, jest założenie, że ma on nam pomóc w przetrwaniu pierwszych 72 godzin od momentu pojawienia się zagrożenia. Przez ten czas powinniśmy już dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Co preppersi wrzucają do takiego plecaka? Kaloryczną i trwałą żywność, taką jak np. batony energetyczne, orzechy, jedzenie w puszkach lub suszone owoce. Ponadto znajduje się w nim woda, ubranie na zmianę, latarka, podręczna apteczka oraz narzędzia, jakie mogą nam się przydać w trakcie ucieczki, np. scyzoryk lub otwieracz do konserw. 

Preppersi mocno stawiają na samodzielność. Dlatego też w procesie przygotowań uczą się, jak zrobić żywność długoterminową samemu. W ich spiżarniach znajdują się produkty, które wcześniej poddają kilkukrotnemu pasteryzowaniu. Ich termin przydatności wynosi zwykle kilka lat i są kaloryczne. W ramach preppingu, pasjonaci przygotowań zdobywają też przydatne umiejętności dotyczące pierwszej pomocy czy poszukiwania i uzdatniania wody do picia. Niezbędnym elementem do działania w czasach kryzysu, jest dla nich również dobra kondycja i sprawność fizyczna.

Warto przeczytać!  Rzeczywistość wirtualna w służbie architektury wnętrz: Jak VR pomaga w projektowaniu i prezentacji przestrzeni

W obliczu potencjalnych zagrożeń, z jakimi możemy mieć do czynienia w dzisiejszym świecie i społeczeństwie, bycie preppersem to już nie tylko pasja, ale też często konieczność. Bez względu na to, co przyniosą przyszłe miesiące i lata, warto być przygotowanym na każdą okoliczność i zainspirować się preppingiem.

KST