Poznaj bushcraft

kamping bushcraft
Osoby związane z bushcraftem opisują go jako sztukę życia w dziczy, ucieczkę od cywilizacji i jej wynalazków i całkowite zanurzenie się w świecie przyrody | fot.: stock.adobe.com

Na pewno obiło ci się o uszy słowo survival i kojarzysz na czym polega szkoła przetrwania, ale czy słyszałeś już o bushcraftingu? To słowo to zlepek dwóch wyrazów: bush czyli krzak oraz craft oznaczające rzemiosło. Czy to oznacza, że bushcrafterzy to inaczej rzemieślnicy lubujący się w pracy na łonie przyrody? Niekoniecznie. Niektórzy określają bushcraft jako cięższą odmianę survivalu, inni z kolei twierdzą że to coś zgoła odmiennego. Przekonaj się co kryje się pod tym pojęciem.

Co to jest bushcraft?

Osoby związane z bushcraftem opisują go jako sztukę życia w dziczy, ucieczkę od cywilizacji i jej wynalazków i całkowite zanurzenie się w świecie przyrody. Celem jest poniekąd upodobnienie się do ludzi pierwotnych albo dzikich plemion, którzy żyją z tego co daje im natura i wciąż używają prymitywnych narzędzi. Bushcraft to zjednoczenie się z przyrodą, zamiast walki z nią. Zakłada czerpanie z jej zasobów w sposób przemyślany i zrównoważony, bez naruszania naturalnego ekosystemu. W jaki sposób bushcrafterów to osiągają? Po pierwsze wyruszają do lasu z myślą o dłuższym pobycie, nie myślą o wyprawie w kategoriach przetrwania, przeżycia różnych niedogodności i wrócenia do wygodnego domu. Wprost przeciwnie starają się żyć tam tak, jakby mieli spędzić całe życie bez możliwości powrotu do cywilizacji. Po drugie, ich ekwipunek jest bardzo ograniczony. Zabierają ze sobą niewiele rzeczy i świadomie rezygnują z lepszego sprzętu na rzecz prostszych rozwiązań, tak aby konieczne było wykorzystanie otaczającego ich środowiska. Większość potrzebnych na co dzień przedmiotów wytwarzają już na miejscu. Zalicza się do nich między innymi naczynia, pojemniki, prymitywne narzędzia, liny czy szałasy. Do podstawowych narzędzi bushcraftowych z pomocą których wprawny pasjonat tej sztuki ma żyć w dziczy zalicza się piły, siekiery, łopaty, noże, młotki i krzesiwo kowalskie.

Warto przeczytać!  Najciekawsze miejsca w na świecie dla prawdziwych pasjonatów archeologii

Umiejętności, które musisz posiąść żeby zostać bushcrafterem

Nie da się ukryć, że życie w dziczy nie jest łatwym zadaniem. Czyha tam na ciebie wiele niebezpieczeństw, musisz zdobyć pożywienie, wodę, znaleźć wygodne schronienie. Do tego, oprócz podstawowych narzędzi, potrzebne są wiedza i umiejętności. Czego powinien nauczyć się początkujący adept tej sztuki zanim wybierze się na pełnoprawną wyprawę? Fundamentem jest wprawne posługiwanie się nożem, siekierą i resztą zabranego ekwipunku. Ponadto warto poznać różne sposoby rozpalania ogniska i tego, jak można zbudować wytrzymały szałas oraz zainteresować się zielarstwem.

Bushcraft a survival

Bushcraft różni się od survivalu w wielu kwestiach. Zasadniczą różnicą są założenia obu tych dziedzin. Istotą bushcraftu jest jak najdłuższe życie w środowisku naturalnym, kiedy głównym celem survivalu jest po prostu przeżycie bez względu na koszty np. po jakiejś katastrofie. Osoby powiązane z survivalem korzystają ze znacznie większego zbioru przedmiotów, także tych bardzo nowoczesnych rozwiązań technicznych, co sprawia że nie mają potrzeby tworzenia ich w lesie. W przeciwieństwie do bushcrafterów u których umiejętności znalezienia schronienia i zdobycia pokarmu to podstawa, zdarza im się korzystać z namiotów, śpiworów i liofilizowanej żywności. 

Warto przeczytać!  Filozofia bushcraftu

Bushcraft to pasja nie dla każdego. Wymaga siły i hartu ducha, ale przynosi wiele korzyści. Uczy wielu przydatnych umiejętności, pozwala lepiej poznać siebie i zjednoczyć się z przyrodą. To przeżycia, które pozostają z człowiekiem na długo. Warto dać szansę tej sztuce i sprawdzić się w dziczy.

KDA