Na czym polega fenomen Remigiusza Mroza, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy ostatnich czasów?

literatura prawnicza
Doskonały pisarz musi mieć osobowość, a Remigiusz Mróz, który tworzył też pod pseudonimem Ove Løgmansbø dowiódł swej charyzmy w ciekawy sposób | fot.: stock.adobe.com

Remigiusz Mróz to obecnie człowiek- instytucja, jeden z najbardziej poczytnych pisarzy w skali europejskiej. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego pod względem sprzedaży książek może się równać ze Stiegem Larssonem oraz z Jo Nesbø. Remigiusz Mróz ma wielki wkład w rozwój kultury, dowodem na potwierdzenie tych słów Nagroda Miasta Opole za osiągnięcia w dziedzinie literatury, przyznana w 2017r. 

Na czym polega fenomen Mroza? 

Doskonały pisarz musi mieć osobowość, a Remigiusz Mróz, który tworzył też pod pseudonimem Ove Løgmansbø dowiódł swej charyzmy w ciekawy sposób. Postanowił się sprawdzić, w jaki sposób zostaną ocenione jego dzieła, kiedy czytelnicy będą mogli je ocenić nie poprzez pryzmat uznanego nazwiska a jako twórcy anonimowego. Taką samą akcję swego czasu przeprowadził Stephen King, w tym samym celu ażeby się sprawdzić. Remigiusz Mróz pisze o tym o czym czytelnicy chcą czytać. Remigiusz Mróz pisze na bieżąco, nie ma z góry utartego, przemyślanego planu na napisanie książki, za to rozważa je na bieżąco, co sprawia, że brakuje tutaj rutyny. Są za to ciekawe wątki, dynamiczny rozwój akcji, nieprzewidywalność którą tak bardzo cenią czytelnicy. Pisarz próbuje różnych stylów pisarskich i wszystkie książki spotykają się z uznaniem odbiorców, vide horror ‘Czarna Madonna’, sensacja ‘Głosy z zaświatów’, czy też thriller ‘Inwigilacja’. Rzadko  się zdarza, by dany pisarz w tak młodym wieku zyskał mnóstwo wyróżnień, jednakże należy przyznać, że wszystko co dotychczas osiągnął, zdobył sprawiedliwie. 

Warto przeczytać!  Nosowska – od piosenkarki do pisarki

Czy wykształcenie prawnicze pomaga pisarzowi w jego twórczości? 

‘Hashtag’ jest thrillerem prawniczym, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyków literackich. Pisarz jest mistrzem w łączeniu gatunków, dlatego też kiedy łączy ze sobą thriller prawniczy z elementami science fiction, czytelnicy bardzo dobrze to przyjmują. Remigiusz Mróz jest bardzo uwrażliwiony społecznie dlatego też porusza tematy społeczne m.in. związane z uchodźcami, dotyka też problemu przemocy domowej. W 2017 r., Mróz zdobył uznanie, kiedy to macierzysta uczelnia wyróżniła go Lwem Koźmińskiego w kategorii prawnik. 

Nagrody dla pisarza 

Pisarz ceniony jest wysoko, pierwszą znaczną nagrodę zyskał w 2014r., kiedy to za ‘Parabellum. Prędkość ucieczki’, zdobył prestiżowe wyróżnienie najlepszej książki historycznej anno domini 2013, co ważne głosami czytelniczymi. W 2015r., ‘Kasacja’ uznana została za najlepszą książkę kryminalną roku. Ta sama książka w 2016r., doceniona została Nagrodą Wielkiego Kalibru. W 2018r., Mróz został uznany najpopularniejszym współczesnym polskim autorem w świetle badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. W kolejnym roku Nielsen Book Scan docenił artystę, przyznając mu wyróżnienie najpopularniejszego pisarza w Polsce. W 2019 r., miało miejsce też inne ważne wydarzenie, kiedy to Mróz jako pierwszy pisarz znalazł się na okładce magazynu Logo. W ostatnich latach, pisarz zbiera wyróżnienia za powieść ‘Chyłka’., na podstawie której zrealizowano serial kryminalno- obyczajowy. 

Warto przeczytać!  Jakie podcasty o książkach są warte słuchania?

RAD