Najlepsze książki post apo

zdjęcie w klimacie post apo
Powieści postapokaliptyczne dotyczą najczęściej wizji o wydarzeniach po ogromnym kataklizmie, który spustoszył Ziemię | fot.: stock.adobe.com

Powieści postapokaliptyczne dotyczą najczęściej wizji o wydarzeniach po ogromnym kataklizmie, który spustoszył Ziemię. Akcja przeważnie rozgrywa się po wojnie atomowej lub pandemii, a celem ludzkości staje się najczęściej, w zależności od wersji, odbudowanie społeczeństwa lub walka przetrwanie. Literatura postapokaliptyczna posiada wiele motywów, wątków i różnorodnych wersji; w przeciągu dekad powstało wiele wartościowych i interesujących książek, które wzbudzają niezliczone emocje wśród czytelników. Sprawdź, jakie popularne książki o tematyce postapokaliptycznej są uważane przez czytelników za najlepsze. 

“Metro 2033” Dmitry Glukhovsky

“Metro 2033” Dmitra Glukhovskiego to pierwszy tom trylogii, która w niedługim czasie po wydaniu podbiła serca znacznej ilości czytelników oraz krytyków literackich na całym świecie. Akcja toczy się, jak sama nazwa wskazuje w 2033 roku, w moskiewskim metrze. Przez świat przetoczyła się zagłada nuklearna, która sprawiła, że świat, jaki znano do tej pory, przestał istnieć. Nieliczni ocalali kryją się i starają stworzyć pozory dawnej cywilizacji. Mężczyzna należący do jednej ze społeczności stacji metra WOGN otrzymuje niebezpieczne zadanie, które może zadecydować o losach całej, pozostałej na świecie ludzkości: ma przedostać się do stacji Polis, znajdującej się w samym centrum i przekazać informacje o nowym niebezpieczeństwie, które niedługo zagrozi wszystkim. 

Warto przeczytać!  Co czytać po Wiedźminie?

“Metro 2033” sprzedało się w ponad 3 milionach egzemplarzy, a prawa do powieści sprzedano do przeszło 30 różnych krajów. 

“Bastion” Stephen King 

“Bastion” to jedna za bardziej popularnych książek Stephena Kinga, która, mimo że jej pierwsze wydanie przypadło na rok 1978, wciąż jest niezwykle chętnie czytana. Świat pustoszy mordercza broń biologiczna; początkowo nic nie zapowiadało, że nowy wirus, objawiający się jak przeciętne przeziębienie, doprowadzi do masowej zagłady ludzkości. Osoby, którym udało się przetrwać, zaczynają natomiast doświadczać dziwnych snów i wizji. Te stopniowo zaczynają dzielić ludzkość i stawiają każdego przed wyborem między Złem a Dobrem. Czy na świecie pozostało jeszcze wystarczająco dużo serdeczności i miłości, aby nie pogrążyć się w zupełnym chaosie? Stephen King w przenikliwy i unikalny sposób kreśli losy świata, który, nawet mimo upływ lat od wydania książki, nadal zaskakuje autentyzmem i precyzją. 

Warto przeczytać!  Nosowska – od piosenkarki do pisarki

“Droga” Cormac McCarthy 

To najsłynniejsze i najchętniej wyróżniane dzieło Cormaca McCarthy’ego. “Droga” stanowi opowieść o podróży ojca i syna przez postapokaliptyczne Stany Zjednoczone. Ich świat to teraz jedynie pustkowie, dzikie i nieprzyjazne, pełne niebezpieczeństw, o jakich im się nie śniło. Celem jest oczywiście przetrwanie. Jednakże tląca się w każdym z nich iskra miłości i dobroci wbrew pozorom nie ułatwia im egzystencji: nie wszyscy posiadają tak silne zasady moralne, jak oni i są gotowi wykorzystać każdą nadarzającą się sposobność, aby zagrozić głównym bohaterom. “Droga” to powieść inna niż wszystkie – trudna i bolesna, którą czyta się z zapartym tchem. Zdecydowanie jednak powinien sięgnąć po nią każdy, kogo ciekawi temat postapokaliptyczna wizja świata – w nieco innej odsłonie. 

Warto przeczytać!  Współczesne sci-fi - co warto czytać?

JOK