Problemy z sercem w młodym wieku – nie bagatelizuj tego!

Młoda dziewczyna w biurze problemy z sercem
Istnieją dwa podstawowe badania, które mogą wskazywać na problemy z sercem. Jest to badanie krwi oraz ekg | fot.: stock.adobe.com

Szybkie tempo życia jakie charakteryzuje obecne czasy negatywnie wpływają na nasze zdrowie, a przede wszystkim na nasz jeden z  najważniejszych organów jakim jest serce. Tak jak kilkanaście lat temu schorzenia serca dotyczyły głównie osób około 60 roku życia, tak teraz dysfunkcje tego organu występują nawet po 20 roku życia.

Problemy z sercem – dlaczego młode osoby je mają?

Problemy z sercem najczęściej wynikają z nadmiaru stresu, ale też z powodu nieodpowiedniego odżywiania czy braku wysiłku fizycznego. Serce jest takim organem, który wręcz kocha ruch. Im więcej się ruszamy i jesteśmy aktywni tym lepiej ono funkcjonuje. Niestety obecne czasy sprzyjają siedzącemu trybowi życia. Coraz więcej osób może pochwalić się wyższym wykształceniem, co w większości przypadków wiąże się się z pracą przed komputerem. W domu też nie poddajemy się zbytniej aktywizacji i niekiedy wolimy spędzić czas serfując po internecie czy przed telewizorem niż pójść chociażby na spacer.

Warto przeczytać!  Via ferrata - co warto wiedzieć?

Aby serce mogło prawidłowo funkcjonować należy dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych. Niestety obecnie jedzenie zawiera mnóstwo konserwantów, sztucznych barwników i innych zbędnych substancji zamiast witamin czy minerałów. Można rzec, że obecna żywność jest wyjałowiona, a importowane owoce i warzywa nie zawierają tyle witamin ile tak naprawdę powinny zawierać. Nie dostarczając organizmowi odpowiednich składników sprawiamy, że nasze serce zaczyna gorzej funkcjonować, a dość długi taki stan inicjuje problemy z sercem już w bardzo młodym wieku.

Któż nie słyszał o stresie? Stres bardzo negatywnie wpływa na serce i jest najważniejszym czynnikiem inicjującym problemy z tym narządem. Żyjemy w ogromnym pędzie, jesteśmy dla siebie mało życzliwi i pomocni, a w pracy zamiast kompanów mamy wrogów. Cała ta otoczka inicjuje problemy z sercem już w bardzo młodym wieku. Nie od dziś krąży opinia, że stres zabija i w tym wypadku zabija również serce. 

Warto przeczytać!  Odpowiednio zbilansowana dieta – jakie urządzenia, aplikacje i metody pomogą w jej kontynuowaniu?

Niepokojące objawy

Mając 20 czy 30 lat nie przyjdzie nam na myśl, że szybkie męczenie i zadyszka może mieć swe podłoże w dysfunkcji serca. Okazuje się, że obecnie osoby po 30 roku życia doświadczają zawału! Właśnie tak…. Zawału, który kiedyś był zarezerwowany dla osób po 60 roku życia.

Do objawów, które również wskazują na problemy z sercem są bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wysoki puls, uczucie słabości, a nawet omdlenia. Oczywiście nie zawsze powyższe objawy są równoważne z chorobami serca, ale należy to sprawdzić wykonując proste badania nawet u lekarza rodzinnego.

Problemy z sercem – badania

Istnieją dwa podstawowe badania, które mogą wskazywać na problemy z sercem. Jest to badanie krwi oraz ekg. Jest to pierwszy krok do diagnostyki w kierunku schorzeń serca, które są nieinwazyjne i bezbolesne.

Warto przeczytać!  Najefektywniejsze treningi: który sport angażuje najwięcej mięśni?

Problemy z sercem – możesz ich uniknąć

Należy pamiętać, że problemy z sercem mogą nas ominąć, gdy tylko wprowadzimy w swoje życie pewne reguły. Dbając o odpowiednią dietę oraz wprowadzając w nasz codzienny rytuał chociażby półgodzinny spacer czy jazdę na rowerze możemy uniknąć zawału tuż po 30-stce. Dodatkowo pamiętajmy, że praca jest ważna, ale jeżeli zabiera nam sen z powiek to chyba nie jest warta naszej uwagi. 

LTO