Munchkin – kot na krótkich łapkach

Munchkin
Ten krótkonożny mruczek jest średniej wielkości | fot.: stock.adobe.com

Munchkin to młoda rasa kotów, badania wskazują, że mutacja genu dominującego krótkie nogi rasy pojawiła się naturalnie i ma ona wpływ tylko na kości długie kończyn u kota. Odmiana ta może występować w postaci krótko lub półdługowłosej. Są to koty, które bardzo lubią zabawę nawet z małymi dziećmi, szybko się uczą, chętnie chodzą również na szelkach i na smyczy.

Kot Munchkin – cechy charakterystyczne

Tułów, głowa oraz ogon kota, są naturalnych rozmiarów podobnie, jak u innych gatunków tej rasy, ale kończyny są mniej więcej trzy razy krótsze. Po raz pierwszy rasa ta została pokazana na wystawie kotów w Madison Square Garden w 1991 roku. Krótkie łapy powstają w wyniku wady genetycznej, która wywołuje achondroplazję albo pseudoachondroplazję. Uszy kotów mają zdecydowanie większą szerokość u podstawy, u ras z dłuższym włosem są często zakończone pędzelkami. Całe ciało jest masywne i zakończone długim zwężającym się ogonem. Oczy są duże i szeroko osadzone. Dyskwalifikujące dla rasy są krzywe nogi, które są wyraźnie wykrzywione do wewnątrz albo na zewnątrz. Dorosłe koty samce ważą około 4 kilogramów, a samice około 3 kilogramów. Wzorzec rasy dopuszcza różne kolory oczu oraz wszelkiego rodzaju umaszczenie.

Warto przeczytać!  Co zrobić, gdy Twój czworonożny pupil źle znosi upały?

Kot Munchkin – zdrowie i sposób bycia

Koty tej rasy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, nie są agresywne, ale są bardzo uparte i ze wszystkich sił dążą do osiągnięcia celu. Pomimo znacznie krótszych łap niż inne koty bardzo szybko biegają i chętnie uczą się nowych rzeczy. Ze względu na swoją budowę są dosyć niezdarne, zdarza im się coś przypadkiem zrzucić albo nie wycelować w zaplanowane miejsce podczas skoków. W okresie wzrostu wymagają szczególnej opieki, ponieważ mogą sobie zrobić krzywdę w mieszkaniu, kiedy skaczą i spadają z dużej wysokości. Munchkiny w charakterystyczny sposób siadają, jeśli czymś się mocno zainteresują, opierają się na zadzie i podnoszą do góry przednie łapy. Są bardzo towarzyskie i chcą uczestniczyć we wszystkich zajęciach swojego opiekuna. Są zdrowymi osobnikami, ale ze względu na swoją budowę mają często problemy ze stawami i kręgosłupem. U starszych kotów często pojawiają się bóle reumatyczne. Ich sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy je systematycznie czesać i przycinać pazury. Żyją średnio 12 – 14 lat.

Warto przeczytać!  Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

Koty Munchkin są wyjątkowo przyjazne, ale warto wiedzieć, że nie są one w stanie wytrzymać wielu godzin w samotności. Ze względu na swój wyprostowany sposób siadania, są także znane jako koty kangury, w niektórych państwach są nazywane kotami jamnikami. Bardzo chętnie bawią się, a często również podkradają błyszczące i szeleszczące przedmioty. Warto także pamiętać, że nie wspinają się one tak dobrze, jak inne koty, nie chodzą po drzewach, z tego względu nie mogą funkcjonować na otwartej przestrzeni, ponieważ w starciu z innymi kotami są na z góry przegranej pozycji. Na spacerach mogą chodzić w szelkach, chętnie obserwują wszystko dookoła, są uczuciowe i emocjonalne, bardzo mocno przywiązują się do właściciela.

MKM