Jak nauczyc kota czystości? Czego potrzebujesz?

kot w pudełku
Jeśli kot unika kuwety, istnieje kilka wyjaśnień | fot.: stock.adobe.com

Nauczenie kota czystości nie jest trudne, czasami jednak nie wystarczy ustawienie kuwety w ustronnym miejscu. Warto jeszcze wiedzieć, jak wybrać idealną kocią toaletę, a przede wszystkim zachować cierpliwość, nawet jeśli postępy nie są początkowo oszałamiające.   

Kocięta

Za pierwszą edukacje kociąt odpowiada matka, która w początkowych 3-5 tygodniach życia karmi je, myje i po nich sprząta. Dopiero kiedy kocięta zaczynają samodzielnie jeść, matka pokazuje im kuwetę. 12 tygodniowe kotki wychowane w domu są gotowe do oddzielenia od matki i potrafią korzystać z toalety. U młodego kota mogą zdarzyć się jednak wypadki. Nie wolno za to karać. Gdy zauważysz, że coś poszło nie tak, umieść kociaka w toalecie i pogrzeb w żwirku. Możesz także przenieść kocie odchody i zakopać je w kuwecie. Zapach zachęci kota do podejmowania kolejnych prób. Ważne, by dokładnie sprzątać miejsca, gdzie kotu zdarzył się wypadek. W przeciwnym razie może być to uznane za kolejne WC. Nowy, młody kot wychowany wśród ludzi przeważnie umie zachować czystość. Stres związany ze zmianą środowiska może jednak spowodować kłopoty. Aby temu zapobiec, kuweta powinna być pierwszą rzeczą, którą kociak poznaje w nowym domu. Nie umieszczaj jej ani obok jedzenia ani zbyt daleko od niego. Trzeba znaleźć na kocią ubikację miejsce, do którego prowadzi spokojna, bezpieczna trasa. Aby jeszcze ułatwić kotu zadanie, można postarać się o kuwetę i żwirek jak najbardziej podobny do tego, jakie zwierzak miał do tej pory. 

Warto przeczytać!  Munchkin - kot na krótkich łapkach

W przypadku kocich sierot lub kotków dzikich musisz przejąć edukację higieniczną. Dopóki kociak jest jeszcze bardzo mały, wskazane jest umieszczenie kuwety pobliżu miejsca do spania i miejsca karmienia- ale nie za blisko. Krawędź nie musi być niska, by kociak mógł łatwo wejść do środka. Może to być na początku nawet duży, płaski talerz. Gdy tylko pokażesz maluchowi kuwetę, obwącha nieznany teren i prawdopodobnie będzie w nim kopał. Możesz również grzebać w żwirku i obserwować, jak kociak reaguje. Koty instynktownie zakopują odchody, więc szkolenie to nic wielkiego. Jeśli toaleta jest we właściwym miejscu, żwirek jest odpowiedni, a kotek już raz spróbował załatwić w niej swoje potrzeby, dalsza nauka będzie zbędna. Z początku jednak noś kota do ubikacji po każdym jedzeniu lub piciu. 

Warto przeczytać!  Najwięksi z największych - psy "olbrzymy"

Jak nauczyć higieny dorosłego kota?

Koty dzikie mają własne, naturalne toalety. Znalezione lub przygarnięte zwierzę potrzebuje więcej cierpliwości, ale  trening jest niemal identyczny jak w przypadku młodych kotów. Zwab kota do kuwety, grzebiąc w niej. Jeśli twój koci przyjaciel okaże zainteresowanie, to połowa sukcesu. Mała wskazówka: napełnij kuwetę ziemią, nie żwirkiem, którego dziki kot nie zna. Z czasem dodawaj go stopniowo. Na tym etapie bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja. Jeśli zobaczysz, że kot obwąchuje podłogę i odwraca się, prawdopodobnie szuka miejsca na toaletę. Delikatnie umieść kota w kuwecie. 

Problemy z higieną

Jeśli kot unika kuwety, istnieje kilka wyjaśnień. Czy nauka przebiegała prawidłowo? Czy zmienił się rodzaj żwirku? Czy regularnie czyścisz toaletę? Czy toaleta jest optymalnie umieszczona? Czy jest nowa? Czy kuweta jest łatwo dostępna? Jeśli na wszystkie pytania odpowiadasz twierdząco, należy rozważyć inne przyczyny. Na przykład młode kocury mają tendencję do znaczenia terenu, gdy osiągną dojrzałość płciową. Może też kryć się za tym poważna choroba, zwłaszcza w przypadku starszych kotów. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. 

Warto przeczytać!  Jak zadbać o karmienie kota i psa w pierwszych tygodniach życia?

PGE