Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

psy leonberger
Psy rasy leonberger są zwierzętami osiągającymi bardzo duże rozmiary | fot.: stock.adobe.com

Leonberger nie jest tak popularną rasą jak chociażby labrador czy york, a szkoda. Okazuje się bowiem, że psiaki te mają nam naprawdę wiele do zaoferowania. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno bądź adopcję psa tej rasy, warto byłoby się czegoś o niej dowiedzieć. Powinniśmy poznać charakterystyczne cechy zwierzaków rasy leonberger, jak również ich charakter. Dopiero wówczas będziemy mogli ocenić to, czy adopcja takiego psa jest dobrym pomysłem. 

Leonberger – jak wygląda?

Psy rasy leonberger są zwierzętami osiągającymi bardzo duże rozmiary. Sprawiają one zatem wrażenie niezwykle masywnych. Suczki osiągają maksymalnie wysokość około 75 centymetrów, a psy mogą być wyższe o 5 centymetrów. Waga zwierząt rasy leonberger waha się w granicach od 55 do nawet 70 kilogramów. Sierść psa jest dosyć długa, dlatego bez wątpienia będzie on wymagał starannie przemyślanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj wystarczy jednak regularne wyczesywanie jego sierści, zwłaszcza w okresie linienia. Umaszczenie może przybrać barwę rudą, żółtawą bądź piaskową. Spotkać można także psiaki o bardzo jasnej, niemalże białej sierści. Jeżeli myślimy o zakupieniu bądź adopcji psa tej rasy, musimy być przygotowani na to, że potrzebował on będzie całkiem sporo przestrzeni. Jeśli mieszkamy w malutkim mieszkanku, lepiej będzie pokusić się o zakup zwierzęcia innej rasy. Osoby posiadające duży dom z ogrodem śmiało mogą jednak postawić na adopcję psa rasy leonberger. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie pozwalać zwierzakowi biegać po podwórku bez naszego nadzoru. Najlepiej wyprowadzać go na smyczy bądź zdecydować się na ogrodzenie swojej posesji. 

Warto przeczytać!  Akita amerykańska: lojalny i odważny pies rodzinny

Charakter psiaka

Zanim zdecydujemy o zakupie bądź adopcji psa rasy leonberger, powinniśmy poznać charakter tych zwierząt. Okazuje się, że zwierzaki tej rasy są niesamowicie przyjaźnie nastawione do swoich opiekunów. Nie można odmówić im lojalności, jak również oddania swojej rodzinie. Psy rasy leonberger kochają się bawić. Nie warto więc szczędzić im zakupu różnego rodzaju gryzaków oraz smaczków. Zwierzęta te uwielbiają być wynagradzane za dobre zachowanie i szybko uczą się sztuczek. Świetnie sprawdzą się w domach rodzin z dziećmi. Są dla nich bowiem niezwykle łagodne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa odpowiednia tresura. Psy rasy leonberger są bowiem niesamowicie duże i silne. Niewłaściwie wychowane mogą sprawiać niemałe trudności swoim opiekunom. Jeżeli czujemy, że nie damy rady samodzielnie wychować psiaka, skorzystajmy z pomocy profesjonalnego tresera. Jeśli zaś cokolwiek w zachowaniu zwierzaka wzbudza nasz niepokój, pomyślmy o konsultacji z doświadczonym behawiorystą. 

Warto przeczytać!  Akita inu – czym charakteryzuje się ta japońska rasa psów?

Psy rasy leonberger są bez wątpienia zwierzętami masywnymi oraz dostojnymi. Bez wątpienia będą one potrzebowały odpowiedniej ilości przestrzeni, aby mogły czuć się dobrze. Warto byłoby zapewnić im regularne spacery i duży wybieg. Psy rasy leonberger świetnie nadadzą się dla rodzin z dziećmi. Trzeba je jednak umiejętnie wychować. Bardzo pomocna może okazać się rozmowa z behawiorystą oraz trenerem. 

AUN