Grzechy główne kobiecej pielęgnacji skóry

kobieta w łazience
Nawet jeśli cały proces pielęgnacji twarzy przebiega prawidłowo, należy jeszcze pamiętać o nakładaniu kosmetyków kolorowych, zwłaszcza podkładu i pudru | fot.: stock.adobe.com

Skóra stanowi istotną warstwę ochronną naszego ciała, ale oprócz tego przede wszystkim wizytówkę. Gładka, lśniąca skóra o równomiernym kolorycie to marzenie wielu kobiet. Okazuje się, że istotną rolę w utrzymaniu zdrowej cery odgrywa przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Tymczasem istnieje wiele mitów jej dotyczących. Oto najpopularniejsze błędy, jakie kobiety popełniają w codziennej pielęgnacji.

Spanie w makijażu i nadgorliwość

Zasypiasz na kanapie po ciężkim dniu? Wracasz późno z imprezy? W każdym z tych przypadków możesz zapomnieć o zmyciu makijażu. To kardynalny błąd. Pozostałości makijażu zapychają pory skóry, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Z drugiej jednak strony zbyt dokładne oczyszczanie może być odpowiedzialne za przesuszenie skóry i tworzenie się mikro- pęknięć, które są atakowane przez bakterie. Aby uniknąć takiego efektu, należy dopasować rodzaj kosmetyku do potrzeb skóry i unikać mechanicznego jej pocierania. Niewskazane jest również używanie mydła, które zaburza naturalne pH skóry. 

Warto przeczytać!  Skuteczne sposoby na łysienie

Aplikacja kremu

Kolejnym błędem pielęgnacyjnym jest nieodpowiednie nakładanie kremu. Aplikujemy go po oczyszczeniu twarzy i ewentualnej tonizacji, ale ważnym krokiem jest intensywność ruchów dłoni. Zbyt agresywna aplikacja może prowadzić do powstawania zmarszczek, zwłaszcza wokół skóry oczu. Skóra nie jest ciastem do zagniatania, dlatego krem należy wklepywać opuszkami palców (w okolicy oczu), a w pozostałych miejscach wmasowywać kolistymi ruchami. To jednocześnie masaż ujędrniający dla skóry, który poprawia jej ukrwienie i jędrność.

Kosmetyki kolorowe

Nawet jeśli cały proces pielęgnacji twarzy przebiega prawidłowo, należy jeszcze pamiętać o nakładaniu kosmetyków kolorowych, zwłaszcza podkładu i pudru. Wiele kobiet, które nie mają zbyt wiele czasu podczas porannego makijażu, nakładają kosmetyki kolorowe tuż po aplikacji kremu nawilżającego. To poważny błąd, który niesie ze sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim zmniejsza trwałość makijażu, a po drugie zmniejsza możliwość wchłonięcia się odżywczych składników kremu. W związku z tym należy zaczekać, aż do momentu wchłonięcia się kosmetyku, a dopiero później przystąpić do aplikacji podkładu czy pudru. 

Warto przeczytać!  Łuszczyca – czym jest, jak się objawia i co można zrobić, aby przeciwdziałać jej skutkom?

Higiena i profilaktyka

Często zapominamy o systematycznej pielęgnacji naszych pędzli. Warto pamiętać, że w ciągu jednego dnia flora bakteryjna rozmnoży się na nich nawet 100 krotnie. Aby skutecznie umyć akcesoria, wystarczy zamoczyć je w wodzie z mydłem. To pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania niedoskonałości skóry. Poza czyszczeniem akcesoriów, należy również pamiętać o codziennej prewencji. Niezależnie od pory roku należy używać kremów z filtrem, które chronią skórę przed fotostarzeniem. Podobnie okulary przeciwsłoneczne, które pomagają uniknąć mrużenia oczu, a tym samym powstawania kurzych łapek. Oprócz pędzli poważnym siedliskiem bakterii jest telefon komórkowy, który również należy dezynfekować.

Pamiętając o tych prostych zasadach, można uniknąć wielu błędów i uzupełnić swoją codzienną pielęgnację o ważne elementy.

IIM

Warto przeczytać!  Różne style w sztuce tatuażu - poznaj najważniejsze