Dubrownik: serce filmowego świata

Dubrownik stare miasto
Dubrovnik został wybrany na Królewską Przystań ze względu na swoje wyjątkowe, dobrze zachowane średniowieczne mury obronne i architekturę, która doskonale wpasowała się w potrzeby produkcji | fot.: stock.adobe.com

Dubrovnik, ze swoimi zachwycającymi widokami i zachowaną architekturą, stał się jednym z ulubionych plenerów dla twórców filmów i seriali. Jego malownicze uliczki, monumentalne mury i błękitne wody Adriatyku stanowią idealne tło dla wielu produkcji, od historycznych epopei po fantastyczne sagi.

Gra o tron

“Gra o tron”, adaptacja bestsellerowej serii książek George’a R.R. Martina, zyskał światową popularność, stając się jednym z najbardziej znaczących fenomenów kulturowych ostatnich lat. Dubrownik, z jego zachwycającymi sceneriami i średniowiecznym charakterem, odegrał kluczową rolę w wizualnym przedstawieniu Królewskiej Przystani, jednej z najważniejszych lokacji w uniwersum serialu.

Wybór Dubrownika jako Królewskiej Przystani

Dubrownik został wybrany na Królewską Przystań ze względu na swoje wyjątkowe, dobrze zachowane średniowieczne mury obronne i architekturę, która doskonale wpasowała się w potrzeby produkcji. Scenarzyści i reżyserzy serialu szukali miejsc, które byłyby w stanie oddać majestatyczną wielkość i skomplikowaną historię Siedmiu Królestw, a Dubrownik okazał się idealnym wyborem.

Warto przeczytać!  Chorwacja: Ukryty klejnot w Europie
Dubrownik królewska przystań
W Dubrovniku nakręcono wiele scen, które miały miejsce w Królewskiej Przystani | fot.: stock.adobe.com

Sceny Gry o Tron nakręcone w Dubrowniku

W Dubrovniku nakręcono wiele scen, które miały miejsce w Królewskiej Przystani. Znajdujące się tam lokacje zostały wykorzystane do scen związanych z Czerwoną Twierdzą, domem królewskim, oraz Blackwater Bay, miejscem fundamentalnie ważnej bitwy w serii. Spacerując po Dubrovniku, można rozpoznać liczne miejsca, takie jak Zamek Lovrijenac, który służył jako sceneria dla Czerwonej Twierdzy, czy też schody przed kościołem św. Ignacego, gdzie kręcono słynną scenę “pokutnego marszu” Cersei Lannister. Twierdza Minčeta, z kolei, urzekła jako Dom Nieumarłych, dodając głębi tajemniczym i mrocznym wydarzeniom z życia khaleesi.

Schody przed kościołem św. Ignacego
Schody przed kościołem św. Ignacego, na których kręcono słynną scenę “pokutnego marszu” Cersei Lannister | fot.: stock.adobe.com

Ród Smoka: kontynuacja legendy

Po sukcesie “Gry o tron”, Dubrownik ponownie gościł ekipę filmową HBO, tym razem dla potrzeb serialu “Ród Smoka” (“House of Dragon”). Ten prequel, rozgrywający się 300 lat przed wydarzeniami znanych z “Gry o tron”, opowiada o historii rodu Targaryenów. Malownicze krajobrazy i monumentalne budowle Dubrownika znów zyskały nowe życie na ekranie, tym razem oddając splendor i majestat dawnego Valyrii oraz Królewskiej Przystani, świadcząc o niezmiennie wysokim potencjale miasta jako pleneru filmowego.

Warto przeczytać!  Wyspy, które koniecznie musisz zobaczyć

Star Wars: Ostatni Jedi – Dubrovnik w odległej galaktyce

Dubrovnik znalazł się także w galaktyce “Star Wars”, gdzie posłużył jako plener dla Canto Bight w filmie “Star Wars: Ostatni Jedi”. To miasto pełne luksusu i hazardu, odwiedzone przez głównych bohaterów, wykorzystało urok Dubrownika do stworzenia niezapomnianej scenerii, łączącej historię z futurystyczną wizją.

Dubrownik mury miejskie
Dubrownik, dzięki swojemu niepowtarzalnemu połączeniu historii, kultury i naturalnego piękna, stał się mekką dla twórców filmów i seriali z całego świata | fot.: stock.adobe.com

Robin Hood: średniowieczne uliczki i łucznicze pojedynki

Produkcja z 2018 roku, zatytułowana po prostu “Robin Hood”, również wykorzystała Dubrownik jako tło dla średniowiecznej Anglii. Mimo że historia Robina z Locksley jest głęboko zakorzeniona w angielskiej mitologii, malownicze krajobrazy i zabytki Dubrownika dodały produkcji międzynarodowego charakteru.

Sukcesja: władza i intryga wśród zabytków

Choć serial “Sukcesja” skupia się głównie na wewnętrznych walkach władzy w nowojorskiej rodzinie miliarderów, jego twórcy również znaleźli sposób, by wykorzystać Dubrovnik jako tło dla niektórych swoich europejskich wątków. Miasto, z jego bogatą historią i pięknem, stanowiło doskonałe tło dla intryg i zmagań bohaterów serialu.

Warto przeczytać!  "Wrota Piekieł" do ugaszenia?

Dubrownik, dzięki swojemu niepowtarzalnemu połączeniu historii, kultury i naturalnego piękna, stał się mekką dla twórców filmów i seriali z całego świata. Od epickich sag fantasy, przez intergalaktyczne podróże, po dramaty historyczne i współczesne – miasto to udowodniło, że jest w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie stawia przed nim światowa kinematografia. Jego uniwersalność i niezwykły urok sprawiają, że Dubrownik będzie przyciągał kolejne produkcje, stanowiąc nie tylko tło dla wielkich historii, ale i aktywnie uczestnicząc w tworzeniu magii kina.

Dubrownik, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, teraz pisze nowy rozdział swojej historii, tym razem jako gwiazda światowego kina i telewizji.

Redo