Tajemnicze opuszczone hotele i podróż w czasie do Jugosławii

Kuoari, umarłe hotele w Chorwacji
Opuszczone hotele w Kupari stały się mekką dla miłośników urbexu | fot.: stock.adobe.com

Kupari, niewielkie miasteczko położone nad malowniczym Adriatykiem, kiedyś tętniło życiem jako luksusowy kurort przyciągający turystów z całego świata. Dziś stało się symbolem przemijania, z opuszczonymi hotelami, które pełnią rolę niezwykłego muzeum pod gołym niebem. Odkryjmy tajemnicę Kupari i przenieśmy się w podróż w czasie do ery Jugosławii.

1. Historia Kupari

Kupari ma bogatą historię, która sięga czasów Jugosławii. W latach 80. XX wieku, to miejsce stało się symbolem siły i bogactwa, przyciągając tłumy turystów. Luksusowe hotele, takie jak Goričine, Grand Hotel, Pelegrin i Kupari Tower, były ośrodkami luksusu i rozrywki. Kupari kwitło, a kurort był jednym z najważniejszych miejsc na mapie turystycznej.

2. Upadek i zniszczenie

Jednak piękno Kupari zostało zniszczone przez wojnę w Jugosławii. W 1991 roku, miasteczko stało się celem ataku wojsk serbskich i czarnogórskich. Wszystkie hotele zostały zbombardowane i ogołocone z majątku. Kupari zostało zredukowane do ruin, a te opuszczone budynki stały się świadectwem brutalności wojny.

Warto przeczytać!  Podróże śladami znanych podróżników i odkrywców

3. Kupari jako atrakcja urbexu

Opuszczone hotele w Kupari stały się mekką dla miłośników urbexu (urban exploration). Te zapomniane budynki, pokryte warstwą czasu i otoczone przez dziką roślinność, przyciągają badaczy, artystów i pasjonatów, którzy chcą odkryć tajemnice przeszłości. Podczas eksploracji, można odkryć zrujnowane wnętrza, porośnięte mchem i szronem, które wywołują niesamowite wrażenia i dostarczają niezapomnianych fotografii.

4. Wartość historyczna i kulturowa

Kupari nie tylko fascynuje miłośników urbexu, ale także stanowi ważne dziedzictwo historyczne i kulturowe. To miejsce przypomina nam o skomplikowanej historii Jugosławii i wpływie wojny na region. Ruiny hoteli w Kupari są jak zardzewiałe świadectwo przeszłości, które przyciąga turystów i badaczy zainteresowanych zgłębianiem historii i dziedzictwa regionu.

5. Przyszłość Kupari

Mimo smutnej przeszłości, istnieją nadzieje na odnowienie Kupari i przekształcenie go w nowoczesny kurort. Właściciele i inwestorzy mają plany ożywienia tego miejsca, przywracając mu jego dawny blask. Chociaż proces ten może zająć czas, jest to znak, że Kupari nadal ma szansę na nowe życie i atrakcyjność turystyczną.

Warto przeczytać!  Wyspa Korcula (Chorwacja): przewodnik

Podsumowanie

Kupari to nie tylko zapomniane ruiny hoteli, ale również miejsce, które łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To przypomnienie o kontrastach życia i zmian, które ma znaczenie zarówno historyczne, jak i kulturowe. Dla miłośników urbexu, podróż w czasie do Kupari jest niezwykłym doświadczeniem, które pozwala zgłębić tajemnice i piękno opuszczonych miejsc.

REDo