Do pracy z grafiką, a może do grania? Jaki monitor do komputera okaże się najlepszy?

Młody mężczyzna przed monitorem komputera
Osoby, które regularnie grają stanowią wymagające grono odbiorców. Nie wszystkie monitory nadążą za szybkim tempem rozgrywki | fot.: stock.adobe.com

Kupując monitor powinniśmy dopasować jego możliwości do celu w jakim będzie wykorzystywany. Na co innego należy zwracać uwagę, kiedy szukamy monitora do gier, niż kiedy monitor wykorzystamy do tworzenia grafiki lub montażu filmów. Zobaczmy, o czym warto pamiętać kiedy decydujemy się na zakup.

Monitor dla gracza

Osoby, które regularnie grają stanowią wymagające grono odbiorców. Nie wszystkie monitory nadążą za szybkim tempem rozgrywki. Dlatego, kluczowym parametrem, który bierzemy pod uwagę powinien być czas reakcji. To z kolei zależy głównie od rodzaju zastosowanej matrycy. Obecnie, najlepsze matryce typu TN cechują się czasem reakcji w granicach 1 ms. To zapewni nam dynamiczną rozgrywkę przez cały czas.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to odświeżanie obrazu. Najlepsze monitory osiągają wartość ponad 140 herców, ale aby zapewnić płynną akcję w zupełności wystarczy wartość rzędu 90 Hz.

Warto przeczytać!  Notebooki gamingowe - co warto wiedzieć

Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość wyświetlanego obrazu i przekątną ekranu. W tej chwili, standardem wśród gracy są już monitory 24 – calowe. Minimalną rozdzielczością, jaka pozwoli na oddanie wszystkich szczegółów obrazu jest FullHD, ale coraz częściej można już spotkać w urządzeniach rozdzielczość 2,5K, a nawet 4K. W tym ostatnim przypadku musimy się jednak liczyć z wysoką ceną urządzenia (nawet do kilku tysięcy złotych).

Ważne jest także to, aby monitor posiadał jak najwyższy kontrast statyczny oraz jasność obrazu. Dzięki temu możemy liczyć na obraz naprawdę wysokiej jakości.

Monitor dla grafika

Pamiętajmy, że dla grafika monitor jest przede wszystkim narzędziem pracy. Dlatego bardzo duży nacisk kładzie się nie tyle na jak najwyższe parametry, ale na elastyczność zmiany ustawień.

Warto przeczytać!  Ciekawostki na temat najnowszych kart graficznych i procesorów komputerowych

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby monitor oferował wysoką głębię barw i jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Przyda nam się także możliwość ich kalibracji. O ile większość monitorów biurowych operuje na 8-bitowej palecie kolorów, monitory przeznaczone dla grafików najczęściej korzystają z 10-bitowej palety.

Kolejny istotnym aspektem jest także rodzaj palety kolorów. Absolutnie niezbędne minimum dla grafika to paleta sRGB, chociaż znacznie lepiej sprawdzi się paleta AdobeRGB. Dzięki temu uzyskamy płynny gradient i wiarygodne odwzorowanie światłocieni.

Do obrabiania grafiki wystarczy nam matryca IPS lub VA. Posiadają one lepszy kontrast i równomierne podświetlają monitor, a w tym przypadku czas reakcji nie jest aż tak istotny. Praca z grafiką na ogół nie wymaga także bardzo wysokiej rozdzielczości, dlatego najczęściej wystarczy nam FullHD lub QHD. Chyba, że składamy filmy, wtedy rzeczywiście przyda nam się rozdzielczość 4K.

Warto przeczytać!  Czym jest Filmmaker Mode w telewizorach i dlaczego mógłby ci się przydać?

Dla grafika istotne są także złącza, jakie oferuje monitor. Dobrze, by dysponował wejściem typu Display Port oraz portem USB. Dzięki pierwszemu, monitor przetworzy więcej kolorów niż byłby w stanie dzięki typowemu złączu HDMI. Niezawodny port USB pozwoli nam na podłączenie np. manipulatora lub kalibratora.

Jak widać, wybór monitora nie jest wcale sprawą prostą i czym innym powinni kierować się gracze, czym innym zaś graficy. Z pewnością przed zakupem warto rozejrzeć się w Internecie, poczytać recenzje i testy sprzętu. Z pewnością także obsługa renomowanych salonów odpowie na dręczące nas pytania.

MSZ