Jak zacząć treningi na siłowni?

siłownia martwy ciąg
Treningi na siłowni to doskonała propozycja dla tych, którzy nie chcą ćwiczyć w domu bądź w plenerze | fot.: stock.adobe.com

Regularne treningi na siłowni pozwalają nie tylko pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale również wymodelować sylwetkę. Wystarczy uczęszczać na nią 2-3 razy w tygodniu, aby po krótkim czasie móc zaobserwować pierwsze efekty. Jak zacząć swoją przygodę z treningami na siłowni?

Wybór odpowiedniego miejsca

Bardzo istotnym aspektem jest wybór odpowiedniej siłowni, do której będziemy uczęszczać. W większych miastach nie mamy problemu z ich dostępnością, przy czym każdy punkt oferuje nieco inne warunki. Osoby, które ćwiczą głównie wieczorami, powinny wybrać siłownię czynną do późnych godzin nocnych. Ci zaś, którym zależy na zajęciach grupowych, powinni postawić na siłownię, która dodatkowo organizuje fitness, aerobik bądź jogę. Bardzo ważna jest dostępność trenerów personalnych, z których usług zwykle można skorzystać odpłatnie. W wyborze odpowiedniego miejsca powinno się uwzględnić także kwestie finansowe. Najkorzystniej będzie podpisać umowę z konkretną siłownią na minimum rok – wtedy też możemy liczyć na korzystny pakiet cenowy. 

Warto przeczytać!  Triathlon - co warto wiedzieć o tej dziedzinie sportu?

Dobre przygotowanie do ćwiczeń

Do ćwiczeń na siłowni musimy się odpowiednio przygotować, na przykład wybierając dla siebie właściwy strój oraz obuwie. Dobrze mieć w szafie kilka ubrań sportowych, które będzie można zakładać wymiennie. Pozostaje pytanie, jaką odzież wybrać? Powinna być ona wykonana z elastycznych materiałów, które w żadnym wypadku nie będą ograniczać ruchów. Z drugiej strony ubranie powinno przylegać do ciała, tak aby nadmiar materiału nie utrudniał nam wykonywania poszczególnych czynności. Odzież sportowa powinna być przewiewna, co zapobiega nadmiernemu poceniu się. Bardzo ważne jest także odpowiednio dobrane obuwie. Na siłownię możemy wybrać buty sportowe, które dedykowane są do ćwiczeń na halach. Powinny mieć one odpowiednią przyczepność do podłoża oraz zapewniać dobrą amortyzację. Buty muszą być idealnie dopasowane do stopy, tak aby nie utrudniały poruszania się.

Warto przeczytać!  Bushido: śladem samurajów - zrozumienie i zastosowanie starożytnej filozofii w współczesnych sztukach walki

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Gdy wybierzemy już odpowiednią siłownię oraz wyposażymy się w niezbędne akcesoria, możemy przejść do ćwiczeń. Zazwyczaj siłownie wyposażone są w wiele różnych sprzętów, zatem pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy dotyczącej tego, jak z nich korzystać. Niektóre siłownie oferują osobom początkującym darmową konsultację z trenerem, z której naprawdę dobrze jest skorzystać. Wstępny plan treningów możemy opracować z jego pomocą bądź pobrać przykładowe rozpiski z internetu. Ważne, aby w początkowym etapie nie przeforsowywać organizmu. Warto zacząć od lekkiego i krótkiego treningu, z czasem natomiast wydłużać czas jego trwania oraz intensywność ćwiczeń. Zbyt długie i męczące treningi mogą nas zniechęcić, natomiast nasze ciało może boleśnie odczuwać ich skutki.

Treningi na siłowni to doskonała propozycja dla tych, którzy nie chcą ćwiczyć w domu bądź w plenerze. Niemniej jednak należy się do nich dobrze przygotować, tak aby czerpać radość oraz korzyści, płynące z ćwiczeń. Ważna jest przede wszystkim regularność, która pozwala osiągnąć zamierzone cele. 

Warto przeczytać!  Siłownia, bieganie, basen – jaki rodzaj aktywności fizycznej daje najlepsze efekty w walce z nadwagą?

DTK