Czym jest japońskie zjawisko hikikomori?

hikikomori
Ciągły nacisk na naukę może spowodować psychiczne wykończenie młodych osób. Presja, której doświadczają, staje się potencjalną przyczyną zjawiska hikikomori | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do internetu, a zwłaszcza młodzi ludzie mający zazwyczaj konto na każdym możliwym portalu społecznościowym. Czy to Twitter, czy Instagram, TikTok lub Facebook nic nie umknie naszej uwadze. Większość młodych ludzi dąży do tego, aby odnieść jakikolwiek sukces w internecie lub też zaistnieć jako osoba popularna. Mało kto jest tego świadomy, ale w Japonii żyje 1.15 miliona osób z hikikomori.

Co to jest hikikomori?

Hikikormori jest zjawiskiem lub też wirus samotności i wyobcowania, podczas którego człowiek na nie cierpiący zamyka się w tzw. czterech ścianach i nie nawiązuje żadnych kontaktów z innymi osobami. Osoba ze zjawiskiem hikikomori nie pracuje, nie chodzi do szkoły, nie wychodzi nigdzie ze znajomymi, unika nawet własnej rodziny. Podczas wychodzenia, chociażby do łazienki stara się robić to na tyle dyskretnie, aby żaden z domowników jej nie zauważył. Posiłki jada jedynie w samotności, a jeżeli już nawiązuje z kimś kontakt, robi to tylko i wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Warto przeczytać!  Znaczenie marzeń sennych w kulturach świata

Objawy hikikomori

To, że dana osoba jest hikikomori, możemy mówić tylko wtedy gdy jest zamknięta w swoich czterech ścianach przez minimum pół roku. Zdarzają się również takie przypadki, że osoba z hikikomori może przebywać w odosobnieniu przez wiele lat. Ktoś, kto cierpi na to zjawisko, unika wszystkich, zaczynając od znajomych i przyjaciół, na rodzinie kończąc. Wychodzenie z pomieszczenia, w którym jest zamknięta, zachodzi tylko i wyłącznie, gdy jest to konieczne. W momencie opuszczania swojej strefy osoba ta robi to nadwyraz ostrożnie. Niekiedy zdarza się, że hikikomori śpią w dzień, a w nocy są aktywni po to, aby do minimum zniwelować możliwość natknięcia się na domowników. Jeżeli osoba hikikomori mieszkająca z innymi ludźmi nie wychodzi z pokoju, najczęściej zjada ona to, co zostawią jej domownicy często pod drzwiami pokoju

Warto przeczytać!   Fakty i mity na temat bliźniaków – czy rzeczywiście łączy je wyjątkowa więź?

Niektóre przypadki osób z hikikomori żyją same, więc w takich przypadkach robią one zakupy przez internet. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, wybierają się do sklepu nocą, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko natknięcia się na innych ludzi.

Przyczyny hikikomori

Zjawisko hikikomori najczęściej występuje w Japonii dlatego też wszystkie domniemane przyczyny, jak i podejrzenia co do podłoża opierają się w głównej mierze na obserwacji stylu życia Japończyków oraz kraju. Szacuje się, że z wirusem samotności i wyobcowania zmaga się około 1% populacji Japonii, co w przeliczeniu daje ponad milion osób. Tego, co jest jego dokładną przyczyną, nie wie nikt. Przypuszczenia są różne, a jednym z nich jest nacisk na nasze społeczeństwo presji, która zwłaszcza w tym kraju jest bardzo duża już od okresu dzieciństwa.

Ciągły nacisk na naukę może spowodować psychiczne wykończenie młodych osób. Presja, której doświadczają, staje się potencjalną przyczyną zjawiska hikikomori. Osoby, które jej nie wytrzymały, zamknęły się w swoim pokoju, czy też mieszkaniu i przestały brać udział w ciągle trwającym wyścigu, żyć pod presją. Nie interesuje ich już kariera zawodowa, czy też duże zarobki. Jednakże tylko część osób poddanych ciągłej presji doznała zjawiska hikikomori, dlatego też powodów jej występowania może być znacznie więcej, niż nam się wydaje, a poszukiwania ich mogą zająć jeszcze długi czas.

Warto przeczytać!  Kulturowe znaczenie teatru Kabuki w historii Japonii

WPI